لمینت دندان

لمینت دندان یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است که طرفداران زیادی دارد. با لمینت می توانید دندان های زیباتری داشته باشید. لمینت روکش نازکی است که می تواند از جنس های مختلفی ساخته شود. از جنس های لمینت دندان می توان به ونیرکامپوزیت و لمینت سرامیکی اشاره کرد.

ظاهر زیبا و آراسته با دندان‌های مرتب و سفید یکی از عواملی است که موجب بالارفتن اعتماد به نفس و رضایت از خود می‌شود. لمینیت دندان یکی از خدمات زیبایی دندانپزشکی است که در جهت اصلاح عیوب ظاهری دندان‌ها است. لمینیت بر روی ۶ یا ۸ عدد از دندان‌های قدامی فک بالا و پایین انجام می‌شود.

چه کسانی گزینه‌ی مناسب برای لمینیت دندان هستند؟

تمام افرادی که از ظاهر دندان‌های خود به لحاظ رنگ یا شکل ناراضی باشند یا دندان‌های نامرتب داشته باشند می‌توانند از لمینیت استفاده کنند. هم چنین در مواردی که در اثر سوانح رانندگی یا اتفاقات دیگر دندان دچار شکستگی یا پریدگی شده باشد لمینیت دندان می‌تواند مشکل را برطرف کند و ظاهر دندان‌ها را اصلاح کند.

افراد مناسب برای کاشت لمینت دندان

انواع لمینیت دندان چیست؟

لمینیت پوششی است که روی دندان قرار می‌گیرد با توجه به نوع ماده‌ای که در ساخت لمینیت استفاده می‌شود انواع آن متفاوت است. تفاوت در جنس باعث تفاوت در هزینه و طول عمر هم می‌شود.

لمینیت سرامیکی

لمینیت سرامیکی یا ونیر پرسلن با تهیه‌ی قالب از دندان‌ها در لابراتوار دندانپزشکی ساخته می‌شود. بعد از آماده شدن، قالب‌های لمینیت به سادگی روی دندا‌ن‌ها تعبیه می‌شوند. برای قالب گیری و جای گذاری آن‌ها در اغلب موارد لازم است دندانپزشک دندان‌ها را بتراشد و این ممکن است برای بیمار ناخوشایند باشد، اما با توجه به این‌که قالب‌ها در کوره ساخته می‌شود، استحکام و دوام لمینیت‌های سرامیکی بیشتر از بقیه است.

لمینیت سرامیکی با توجه به مواد مورد استفاده در تهیه‌ی قالب به انواع زیر تقسیم می‌شود:

 • لومینیرز
 • آلومینا
 • زیرکونیا
 • کادکام

انواع لمینت دندان

لمینیت کامپوزیت

کامپوزیت پوشش نازکی است که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و عیب‌های ظاهری آن را می‌پوشاند. در این شیوه نیازی به تراشیدن دندان نیست و با استفاده از خمیرهای کامپوزیت به صورت لایه لایه شکل ظاهری دندان اصلاح می‌شود.

لمینیت چینی

در بین انواع لمینیت، لمینیت چینی درخشندگی و شفافیت خوبی دارد اما در مقابل ضربه و آسیب استحکام قابل قبولی ندارد و زودتر از انواع دیگر می‌شکند. برای قرار دادن لمینیت چینی روی دندان باید قسمتی از مینای دندان تراشیده شود.

هزینه‌ی انجام لمینیت چقدر است؟

هزینه‌ی لمینیت بر اساس تعداد واحدهای دندان محاسبه می‌شود و میزان آن به عوامل مختلفی مانند تخصص دندانپزشک، میزان کجی و عیب دندان و نوع لمینیتی که استفاده می‌شود بستگی دارد. بنابراین نمی‌توانیم یک تعرفه‌ی مشخص و تعیین شده برای آن درنظر بگیریم.

طول عمر لمینیت دندان چقدر است؟

دوام و ماندگاری لمینیت به نحوه‌ی مراقبت از آن بستگی دارد. در صورتیکه به شیوه‌ی صحیح از انواع لمینیت مراقبت شود طول عمر آن بین ۷ تا ۱۵ سال خواهد بود. مراقبت‌های بعد از انجام لمینیت شامل موارد زیر است:

رعایت بهداشت دهان و دندان

اصلی ترین مراقبت بعد از انجام لمینیت رعایت بهداشت دهان و دندان است. مسواک زدن و استفاده از نخ دندان به صورت روزانه ضروری است. درصورتی‌که پزشک تشخیص دهد فرد باید از دهانشویه نیز استفاده کند. دندان‌های لمینیت شده باید هر شش ماه یک بار توسط دندانپزشک معاینه شود که در صورت بروز پوسیدگی به سرعت اقدامات درمانی لازم انجام شود.

مراقبت از لمینت دندان

محدودیت رژیم غذایی

دندان‌هایی که لمینیت شده در استفاده از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌های رنگ‌دار محدودیت دارد. افرادی که با لمینیت طرح لبخند را اصلاح می‌کنند در استفاده از خوراکی‌ها و نوشیدنی‌ها محدودیت دارند. این افراد باید نوشابه، قهوه، چای، سس قرمز، توت یا خوراکی‌های با اسانس رنگی استفاده نکنند و درصورت استفاده حتماً از نی استفاده کنند و بلافاصله دندان‌های خود را بشویند و تمیز کنند، البته بهتر است در ۲۴ ساعت اول انجام لمینیت دندان از این خوراکی‌ها استفاده نشود.

پرهیز از سیگار کشیدن و نوشیدن الکل

دخانیات و الکل باعث ایجاد لکه روی دندان می‌شود و زیبایی لمینیت را تحت تاثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل توصیه می‌شود کسانی که لمینیت انجام داده اند سیگار و الکل را ترک کنند.

فشار نیاوردن به دندان

استحکام و دوام لمینیت دندان به قدری زیاد نیست که در مقابل ضربه یا فشار مقاوم باشد. به همین جهت توصیه می‌شود از خوردن غذاهای سفت با دندان‌های جلو یا گاز زدن یا کارهایی مانند دندان قروچه پرهیز شود.

مزایای لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان در مقایسه با سایر شیوه‌های اصلاح طرح لبخند یا زیبایی دندان مزیت‌های دارد که شامل موارد زیر است:

 • مقاومت و ماندگاری لمینیت نسبت به سایر روش‌های زیبایی دندان مانند بلیچینگ و کامپوزیت بیشتر است. مراقبت صحیح از لمینیت باعث می‌شود تا ۱۵ سال روی دندان ماندگاری داشته باشد.
 • لمینیت در مقابل تغییر رنگ و زرد شدن نسبت به شیوه‌های دیگر مانند کامپوزیت مقاوم‌تر هستند. کسانی که لمینیت دندان انجام می‌دهند لازم نیست به اندازه‌ی کسانی که کامپوزیت انجام می‌دهند محدودیت‌های غذایی را رعایت کنند.• ونیر پرسیلن یا لمینیت سرامیکی به دلیل بازتابش نور طبیعی به نظر می‌رسند. هم چنین از یک لایه‌ی نازک ساخته شده‌اند و به همین دلیل روی دندان به راحتی قابل تشخیص نیستند.
 • از لمینیت دندان می‌توان به صورت هم زمان با شیوه‌های دیگر مانند ایمپلنت، ارتودنسی و سفید کردن دندان و سایر موارد استفاده کرد.

مزایای لمینت دندان

معایب لمینیت دندان چیست؟

لمینیت دندان سرامیکی اگر چه روشی است که بسیار مورد استفاده قرار می‌گیرد و ماندگاری خوبی دارد اما با معایب زیر همراه است:

 • درصورتیکه لمینیت دندان دچار آسیب یا شکستگی شود قابل ترمیم نیست و باید به طور کامل تعویض شود. این امر باعث تحمیل هزینه‌ی زیادی به فرد می‌شود.
 • لمینیت دندان یک شیوه دائمی و غیر قابل برگشت است. یعنی اگر فرد بعد از مدتی از انجام آن پشیمان شود نمی‌تواند آن را از روی دندان جدا کند و از دندان‌های طبیعی استفاده کند.
 • برای نصب لمینیت دندان باید مقداری از مینای دندان تراشیده شود به همین دلیل تا چند روز بعد از نصب لمینیت ممکن است فرد به سرما و گرما حساس شود و با خوردن غذاها احساس آزردگی کند. اما این حالت طبیعی نیست و به زودی از بین می‌رود.
 • نیاز به تراشیدن مینای دندان به دلیل کاهش مقاومت دندان‌ها یکی از معایب لمینیت دندانی است.

عوارض لمینیت دندان چیست؟

اقدامات درمانی و زیبایی با عوارض ناخواسته‌ای همراه هستند. عوارض لمینیت دندان شامل موارد زیر است:

 • تراشیدن سطح دندان‌ها و آسیب به مینای دندان موجب حساسیت به گرما و سرما می‌شود.
 • ممکن است رنگ دندان با دندان‌های قبلی فرد هماهنگ نباشد و بر ظاهر دندان‌ها تاثیر بگذارد.
 • پوسیدگی دندان زیر لمینیت به دلیل تخصص ناکافی دندانپزشک در نصب لمینیت یکی دیگر از عوارض لمینیت دندان است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

کسانی که لمینیت دندان انجام داده‌اند درصورتی‌که ترک یا شکستگی کوچک روی دندان مشاهده کردند یا متوجه التهاب در لثه شدند باید هر چه سریع‌تر نزد دندانپزشک مراجعه کنند و از بیشتر شدن آسیب جلوگیری کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست