۰
(۰)
قیمت ارتودنسی

قیمت ارتودنسی (جدول هزینه ها سال ۱۴۰۱)

احتمالا اگر سایت های پزشکی را برای اطلاع از هزینه های ارتودنسی زیر و رو کرده باشید، جوابی پیدا نکرده اید! احتمالا اگر به هر متخصص ارتودنسی هم زنگ بزنید که تعرفه ارتودنسی دندان چقدر است؟ معمولا این جواب ها را شنیده اید: بستگی دارد! باید معاینه شوید! بعد از معاینه مشخص می شود و …

ما از ۱۲ متخصص ارتودنسی با تجربه و دارای سابقه شهرت خوب در مورد تعرفه های ارتودنسی و عوامل تاثیر گذار (حتی نرخ دلار) سوال کرده ایم و یک نتیجه کامل خدمتتان ارائه کرده ایم.

 • یک جدول از قیمت ها ارائه شده که آپدیت ۱۴۰۱ است.
 • لیست تمام عواملی که می تواند قیمت ارتودنسی را تغییر دهد.
 • تعیین قیمت دقیق ارتودنسی

هرچند که در این مقاله اطلاعات خوبی در مورد قیمت ارتودنسی به دست خواهید آورد اما صادقانه مبحث معاینه و نوع ارتودنسی که هر کس نیاز دارد متفاوت است و معاینه یک متخصص ارتودنسی نیاز است. یکی از عوامل تاثیرگذار بر زیبایی این است که هنگام لبخند زدن دندان‌های صاف و یکدست نمایان شود. یک راه برای اصلاح کجی و نامرتبی دندان‌ها ارتودنسی است. با توجه به پرهزینه بودن این روش بهتر است بهتر است قبل از اقدام برای انجام ارتودنسی از قیمت آن آگاه باشید. در این مطلب در مورد عوامل تأثیر گذار در قیمت ارتودنسی صحبت می‌کنیم.

تعیین قیمت ارتودنسی چه اهمیتی دارد؟

روش‌های اصلاحی دهان و دندان و تمام شیوه‌هایی که به زیباتر شدن لبخند کمک می‌کند روش‌هایی پر هزینه هستند. اگر کسی بدون اطلاع از قیمت برای انجام روش‌ زیبایی دندان اقدام کند ممکن است از عهده‌ی پرداخت آن برنیاید و به مشکل بربخورد.
به همین دلیل بهترین اقدام این است که در جلسه‌ی مشاوره که برای انجام ارتودنسی یا روش‌های دیگر انجام می‌شود در مورد تعداد جلسات درمان و هزینه‌ی آن از دندانپزشک سوال کنید و با دید باز این روش را انجام دهید.

تعیین قیمت ارتودنسی

عوامل موثر بر هزینه ارتودنسی

برای انجام ارتودنسی و تعیین قیمت آن یک عامل تعیین کننده نیست و مجموعه‌ای از عوامل بر قیمت ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. برخی از این عوامل به وضعیت دهان و دندان فرد بیمار بستگی دارد و برخی دیگر قابل کنترل هستند. بنابراین اگر برای تعیین قیمت ارتودنسی به چند مطب مراجعه کردید و قیمت‌ها تا حدودی با هم تفاوت داشت تعجب نکنید. در ادامه عواملی که موجب تفاوت قیمت ارتودنسی می‌شود را بررسی می‌کنیم.

در ادامه جدول قیمت‌های ارتودنسی با روش‌های درمانی مختلف را مشاهده می‌کنید که به مرور زمان آپدیت خواهد شد.

روش درمانی قیمت
ارتودنسی دیمون (یک فک) از ۱۳ میلیون به بالا
ارتودنسی سرامیکی (یک فک) از ۱۳ میلیون به بالا
درمان ثابت یک فک با نامنظمی کم و بدون نگهدارنده از ۱۱ میلیون به بالا
درمان ثابت یک فک با نامنظمی متوسط و بدون نگهدارنده از ۱۲ میلیون به بالا
درمان ثابت یک فک با نامنظمی زیاد و بدون نگهدارنده از ۱۵ میلیون به بالا

این قیمت ها بر اساس سایت دکتر درویشی پور است. برای اطلاع یافتن از قیمت دقیق باید حتما معاینه شوید تا پس از بررسی وضعیت ناهنجاری دندان‌هایتان و روشی که متخصص ارتودنسی برایتان تخمین می زند بتوان قیمت دقیق را اعلام کرد.

۱-طول دوره درمان

بیمارانی که وضعیت دهان و دندان آن‌ها پیچیده‌تر است و روند درمان آن‌ها طولانی می‌شود باید به دفعات بیشتری به مطب مراجعه کنند. طبیعی‌ست وقتی برای بهبود شرایط دهان و دندان مراجعات بیشتر شود و دندانپزشک زمان بیشتری را برای بیمار صرف کند هزینه ارتودنسی بالاتر می‌رود.

۲-انتظار بیمار از ارتودنسی

شرایط دندانی بیماران مختلف با هم تفاوت دارد. همچنین انتظارات بیماران از رویکرد درمان نیز با هم تفاوت دارد. برخی بیماران فقط به دنبال صاف و مرتب شدن دندان‌ها هستند درحالی‌که برخی دیگر دنبال تغییراتی در فک و فرم صورت هستند. بدیهی‌ست که با توجه به پیچیدگی و مدت زمان درمان و برآورده کردن انتظارات بیماران هزینه ارتودنسی متفاوت خواهد بود.

۳-نوع براکت ارتودنسی

یکی از مهمترین عواملی که بر قیمت ارتودنسی تاثیرمی‌گذارد نوع موادی است که در انجام ارتودنسی استفاده می‌شود. ارتودنسی انواع مختلفی دارد، ارتودنسی نامرئی با براکت‌های معمولی انجام می‌شود که هزینه‌ی بالایی ندارد. اما نوع دیگر که با نام ارتودنسی نامرئی شناخته می‌شود هزینه‌ی بالاتری دارند. با توجه به بودجه‌ای که فرد برای ارتودنسی در اختیار دارد، وضعیت دندان و فک و نظر دندانپزشک متخصص می‌توان یکی از براکت‌های زیر را انتخاب کرد.

عوامل تأثیر گذار در قیمت ارتودنسی

انواع براکت‌های ارتودنسی شامل موارد زیر است:

براکت‌های فلزی

براکت فلزی از جنس استیل ضد زنگ هستند و اغلب افرادی که ارتودنسی انجام می‌دهند از این نوع براکت استفاده می‌کنند. چون با اینکه قیمت این براکت‌ها پایین است اما دوام و مقاومت بالایی دارند. تنها عیب این این براکت‌ها این است که در طول درمان به دندان می‌چسبد و نمی‌توان آن‌ها را جدا کرد.

براکت سرامیکی

براکت‌های سرامیکی متناسب با فک بیمار ساخته می‌شود و به صورت نامرئی داخل دهان بیمار قرار می‌گیرد. به همین دلیل نسبت به انواع دیگر براکت‌ها قیمت بالاتری دارند و ممکن است برخی افراد از پس پرداخت هزینه‌ ارتودنسی با براکت سرامیکی برنیایند.
اما یک عیب دیگر براکت سرامیکی این است که ممکن است داخل دهان بشکند و نیاز به بازسازی داشته باشد و بیمار به لحاظ مراجعه‌ی مکرر به مطب و هزینه ارتودنسی دچار مشکل شود.

قیمت بریس های ارتودنسی

براکت لینگوال

مخفی‌ترین شکل براکت که داخل دهان مشخص نمی‌شود براکت لینگوال است. این نوع براکت برای افرادی توصیه می‌شود که مشکلات جدی در دهان و دندان ندارند و کجی و نامرتبی دندان‌ها جزئی است. با توجه به نامرئی بودن هزینه ارتودنسی با این براکت‌ها بیشتر از انواع دیگر است.

براکت خود بازشونده دیمون

براکت خود باز شونده طول درمان کوتاهی دارد و به تعداد جلسات درمانی کمی نیاز دارد. در این براکت‌ها فشار لازم از طریق یک یک فنر نازک به سیم ارتودنسی اعمال می‌شود. در این روش چون نیازی به کشیدن دندان‌های بیمار نیست هزینه ارتودنسی نسبت به روش‌های دیگر کمتر است.
همچنین در این روش کش دور براکت حذف می‌شود، در نتیجه تجمع پلاک دندانی کم می‌شود و بعد از پایان روش درمانی فرد لبخند طبیعی و زیبایی خواهد داشت.

براکت پلاستیکی

بیمارانی که تمایل دارند ظاهر دندان‌های آن‌ها در طول درمان ارتودنسی طبیعی باشد به جای استفاده از براکت فلزی از براکت پلاستیکی استفاده می‌کنند. در مورد تعیین قیمت براکت پلاستیکی باید با دندانپزشک معالج مشورت کنید. اما این مورد را هم به خاطر داشته باشید این براکت‌ها در برابر رنگ مواد غذایی مقاومت خوبی ندارند و تغییر رنگ می‌دهند. همچنین براکت پلاستیکی به دلیل تغییر رنگ برای افراد سیگاری مناسب نیست.

برای آشنایی با قیمت ارتودنسی در شهرهای مختلف ایران کافی است روی لینک مربوطه کلیک کنید و وارد صفحه متخصص ارتودنسی دایرکتوری مطب ۳۶۵ شوید. ما به شما لیستی از بهترین های متخصص ارتودنسی هر شهر را معرفی کرده ایم که برای دریافت قیمت می‌توانید با کلینیک آن ها تماس بگیرید.

۴-شدت مشکلات و ناهنجاری‌های دندان

وضعیت دندان‌های افراد مختلف با هم تفاوت دارد. مشکلات دندانی در برخی افراد شدیدتر است. ممکن است برخی افراد برای ارتودنسی نیاز به کشیدن دندان داشته باشند، یا فک بالای آن‌ها روی فک پایین قرار نگیرد و نیازمند اصلاح باشد. این عوامل بر قیمت سیم کشی دندان تاثیر مستقیم دارد چون لازم است دندانپزشک زمان زیادی را صرف کند.

میزان کجی و ناصافی دندان

میزان کجی و ناصافی دندان در افراد مختلف متفاوت است. برخی افراد فقط در فک بالا نیاز به ارتودنسی دارند، درحالی‌که برخی دیگر در هر دو فک باید ارتودنسی انجام دهند. این وضعیت بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد. بهتر است بدانید قیمت ارتودنسی فک بالا بیشتر از فک پایین است.

تأثیر مشکلات دندانی بر قیمت ارتودنسی

۵-موقعیت جغرافیایی مطب

یکی دیگر از عواملی که بر هزینه ارتودنسی تاثیر می‌گذارد موقعیت جغرافیایی مطب است. شهر و منطقه‌ای که مطب در آن قرار دارد بر روی قیمت ارتودنسی تاثیر دارد.

۶-سن بیمار

علاوه بر اینکه وضعیت ناهنجاری دندانی در تعیین هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است سن بیمار هم هزینه را تحت تاثیر قرار می‌دهد. با اینکه ارتودنسی برای تمام گروه‌های سنی قابل انجام است اما فرایند درمان در بزرگسالان طولانی‌تر است و بالتبع هزینه‌ی بالاتری دارد. پس اگر کودکانتان نیاز به ارتودنسی دارند هر چه زودتر این کار را انجام دهید، همچنین برای خودتان نباید درمان را به تعویق بیندازید.

۷-تعهدات بیمه درمانی

خدمات زیبایی دهان و دندان در اغلب مورد تحت پوشش بیمه‌های درمانی قرار نمی‌گیرد. اما بهتر است قبل از اقدام برای ارتودنسی درصورتی‌که بیمه درمانی دارید از تعهدات بیمه در قبال هزینه ارتودنسی مطلع شوید.

به طور معمول افرادی که دارای شرایط زیر باشند، بیمه هزینه ارتودنسی آن‌ها را تقبل می‌کند:

افرادی‌که ناهماهنگی فک و دندان آن‌ها با درد در فک، صورت یا گردن همراه باشد.
درصورتی‌که فرد مشکلات دهان و دندان را با ارتودنسی درمان کند و دچار عوارضی در لثه شود.
کسانی‌که به دلیل مشکلات دهان و دندان دچار ناتوانی در تکلم و یا بلعیدن غذا هستند.
درشرایطی که فرد مشکلات دهان و دهان را با ارتودنسی درمان نکند و در معرض از دست دادن یک یا چند دندان قرار بگیرد.

تخصص و تجربه‌ی دندانپزشک برای ارتودنسی: دندانپزشکان برای انجام ارتودنسی هزینه‌های متفاوتی از بیماران می‌گیرند. میزان هزینه ارتودنسی در مطب‌های مختلف به حرفه‌ای بودن دندانپزشک، ابزار و تجهیزاتی که در مطب دارد و شرایط محیط کاری او بستگی دارد.

برخی از دندانپزشکان از ابزارهای تخصصی برای کار خود استفاده می‌کنند و هزینه‌ی اقدامات آن‌ها بالا است. پس اگر قصد دارید دندان‌های خود را ارتودنسی کنید عواملی را که به آن اشاره کردیم را در نظر بگیرید و قبل از اقدام برای ارتودنسی به چند دندانپزشک مراجعه کنید و در مورد هزینه ارتودنسی از آن‌ها سوال کنید و با توجه به مقایسه قیمت‌ها و تخصص و تجربه‌ی دندانپزشک بهترین مطب و حرفه‌ای ترین دندانپزشک را انتخاب کنید.

۸-هزینه‌های جانبی ارتودنسی

هنگامی که فرد قصد انجام ارتودنسی دارد، ممکن است طی فرایند درمان، ناچار شود برای موارد دیگری هزینه کند. این اقدامات به صورت غیر مستقیم بر هزینه درمان تاثیر می‌گذارد و موجب بالا رفتن هزینه ارتودنسی می‌شود. مواردی که به صورت جانبی برای برخی بیماران انجام می‌شود شامل موارد زیر است:

 • جرم گیری دندان
 • بلیچینگ دندان
 • پر کردن دندان
 • ترمیم و بازسازی دندان
 • کشیدن دندان
 • عصب کشی دندان
 • و …

نیاز به هدگیر در ارتودنسی

یکی از ابزارهای دندانپزشکی برای اصلاح وضعیت فک مورد استفاده قرار می‌گیرد هدگیر نام دارد. این ابزار در خارج از دهان بیمار قرار می‌گیرد و به قسمتی از سر بیمار و دندان‌های جلویی متصل می‌شود و به این ترتیب سرعت رشد فک را کنترل می‌کند. با اینکه این ابزار برای تمام بیماران مورد استفاده قرار نمی‌گیرد اما اگر برای بیماری استفاده شود موجب بالا رفتن هزینه ارتودنسی می‌شود.

هزینه مشاوره ارتودنسی:

قبل از انجام ارتودنسی حتماً جلسه‌ای برای مشاوره تعیین می‌شود. در برخی مطب‌ها بابت جلسه‌ی مشاوره ویزیت دریافت نمی‌شود درحالی‌که برخی دیگر از دندانپزشکان برای ویزیت بیمار و بررسی وضعیت دهان و دندان و شرایط ویژه‌ی او و تعیین قیمت مبلغی را به عنوان حق مشاوره دریافت می‌کنند.

قیمت مشاوره ارتودنسی

هزینه عکس گرفتن از دندان

در جلسه‌ی مشاوره پیش از شروع ارتودنسی لازم است با اشعه ایکس از دندان‌ها عکس گرفته شود تا دندانپزشک به خوبی از وضعیت دهان و دندان بیمار مطلع باشد. در طول فرایند درمان هم گاهی لازم است که از دندان‌ها عکس گرفته شود. با اینکه ممکن است هزینه عکس دندان زیاد نباشد اما هزینه‌ی تقریبی آن را باید به فاکتور هزینه ارتودنسی اضافه کرد.

هزینه جرم‌گیری یا بلیچینگ دندان

قبل از انجام ارتودنسی برای برخی از بیماران لازم است دندان‌ها جرم گیری و تمیز شود. چون طی فرایند ارتودنسی که اغلب هم طولانی است روی دندان‌ها جرم می‌نشیند و با وجود براکت تمیز کردن دندان‌ها انجام شدنی نیست. برای همین لازم است قبل از انجام ارتودنسی دندان‌ها با روش‌های سفید کردن دندان تمیز شوند. هزینه‌ی بلیچینگ برای افراد مختلف با توجه به وضعیت دندانی متفاوت است و باعث بالا رفتن هزینه‌ی پرداختی بابت ارتودنسی می‌شود.

جلسات ویزیت دوره‌ای

طی فرایند ارتودنسی لازم است بیمار هر چند وقت یک بار نزد پزشک برود تا وضعیت دهانی بررسی شود. معمولاً در این جلسات نیرویی که سیم‌های ارتودنسی به دندان وارد می‌شود بررسی و کنترل می‌شود. در افرادی که مشکلات جدی داشته باشند تعداد این جلسات بیشتر می‌شود و فرد باید بابت جلسات هزینه بپردازد. به این ترتیب هزینه ارتودنسی با بیشتر شدن جلسات بالاتر می‌رود.

هزینه نگهدارنده ارتودنسی

بعد از به پایان رسیدن جلسات درمانی دندانپزشک به بیمار توصیه می‌کند از نگهدارنده ارتودنسی استفاده کند. نگهداره یا ریتینر به دو صورت ثابت و متحرک (تفاوت ارتودنسی ثابت و متحرک) وجود دارد و قیمت بالایی ندارد اما جزو عواملی است که بر هزینه ارتودنسی تاثیرگذار است. پس این عامل را هم در برآورد هزینه‌ها باید در نظر بگیریم.

آیا تعیین قیمت دقیق ارتودنسی امکان پذیر است؟

برای تعیین قیمت ارتودنسی عوامل زیادی را نام بردیم. همانطور که گفتیم این عوامل هزینه ارتودنسی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و باعث می‌شود نتوانیم قیمت دقیق برای ارتودنسی تعیین کنیم. معمولاً دندانپزشکان یک هزینه تقریبی ارتودنسی را به بیمار اعلام می‌کنند.
این را هم به خاطر داشته باشید که زمان در تعیین هزینه ارتودنسی تاثیر گذار است. با توجه به متغییر بودن قیمت مواد اولیه به کار رفته در ساخت براکت‌ها قیمتی که پزشک امروز به شما اعلام می‌کند با قیمتی که ۶ ماه بعد یا یک سال بعد اعلام می‌کند قطعاً متفاوت است و باید منتظر این تفاوت قیمتی باشید.

هزینه ارتودنسی کودکان

قیمت دقیق ارتودنسی

مبحث ارتودنسی کودکان خود بسیار مفصل است و اینکه در چه سنی باید ارتودنسی کنیم نیز یکی از سوالات متداول افراد خصوصا پدر و مادرها هسنش، تقریبا همه فاکتورهای اشاره شده در این مقاله در خصوص هزینه ارتودنسی کودکان نیز صادق است و البته. همین زمان مراجعه (در سنین کودکی یا بزرگسالی) به متخصص ارتودنسی نیر می تواند در هزینه ها بسیار تاثیر گذار باشد. بنابراین پیشنهاد می شود با مشاهده علائم زیر در دندان های کودکان خود به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید:

 1. اگر بین دندان هایش در جلو، حین بستن دهان، فاصله وجود دارد
 2. اگر بین تمامی دندان هایش فاصله افتاده
 3. اگر یکی از فک هایش بیشتر به سمت راست یا چپ متمایل است
 4. دندان شیری اش زودتر یا دیرتر از موعد افتاده یا هنوز نیوفتاده
 5. بعد از سن ۵ سالگی کودک هنوز انگشتان خود را میمکد یا از شیشه شیر استفاده می کند
 6. تنفس دهانی دارد و به جای بینی از دهان نفس می کشد
 7. حین قورت دادن غذا به جای اینکه زبانش را به سقف دهان نزدیک کند به دندان های جلو میزند
 8. دندان های دائمی فرزندتان کج است
 9. یا اگر یکی از فک هایش دچار جلوزدگی است

چگونه هزینه ارتودنسی را کاهش دهیم؟

درصورتی‌که هزینه‌ای که دندانپزشک برای ارتودنسی دندان‌های شما تعیین می‌کند بالا باشد و بخواهید هزینه را کمتر کنید بهترین راه پرداخت شرایطی و قسطی هزینه است. می‌توانید با دندانپزشک صحبت کنید و درصورتی‌که امکان داشت هزینه را در چند قسط به وی پرداخت کنید.
البته اگر بازهم در پرداخت مشکل دارید این موارد را بررسی کنید:

 1. با پرداخت هزینه نقدی، معمولا می توایند تخفیف ۵ تا ۱۵ درصدی را از پزشک خود برای هزینه ارتودنسی دندان دریافت کنید.
 2. اگر تهران هستید، دانشکده دندانپزشکی دنشگاه تهران یا شهید بهشتی و یا دانشگاه آزاد، بخش متخصصین ارتودنسی مراجعه نمایید.
 3. اگر در شهرستان ساکن هستید می توانید به دانشکده دندانپزشکی شهر خود مراجعه کنید.
 4. بیشتر سرچ کنید، قطعا می توانید متخصص هایی که هزینه متناسب با بودجه شما ارائه می کنند را پیدا کنید.

پرداخت اقساطی هزینه های ارتودنسی، بهترین راه برای کم کردن هزینه ها است، چون نمی‌توانید از ابزارها و تجهیزات معمولی استفاده کنید و بهتر است مرغوب‌ترین ابزارها را به کار ببرید تا خروجی کار رضایت بخش باشد اما پرداخت اقساطی شرایط را برای شما آسان می‌کند. متخصصی پیدا کنید که تعداد اقساط را کاهش دهد.

آیا قیمت بالای ارتودنسی کیفیت آن را تضمین می‌کند؟

یکی از متداول‌ترین سوالات بیماران متقاضی ارتودنسی این است که بالا بودن هزینه انجام ارتودنسی تاثیری در کیفیت یا ماندگاری آن دارد یا نه. واقعیت این است که مبلغی که شما برای ارتودنسی می‌پردازید تضمین کننده موفقیت یا رضایت بخش بودن ارتودنسی نیست.
آنچه خدمات درمانی را تضمین می‌کند کیفیت مواد و ابزارهای مورد استفاده، همچنین تخصص دندانپزشک است. البته مراقبت‌هایی که بیمار بعد از انجام ارتودنسی انجام می‌دهد نیز در تعیین دوام و ماندگاری تاثیرگذار است. پس اگر فکر می‌کنید لزوماً پرداخت هزینه‌های بالا خدمات را تضمین می‌کند اشتباه می‌کنید.

هزینه های ارتودنسی جدول قیمتها آپدیت 1401

جمع بندی پایانی و تجربه بیماران از هزینه های ارتودنسی

ما سعی کردیم از پزشکان متخصص ارتودنسی در شهرهای مختلف تعرفه ها و هزینه های ذکر شده را گرداوری و ارائه کنیم.

 • آیا فاکتور تاثیر گذار دیگری در قیمت ارتودنسی هست که ما به آن اشاره نکرده باشیم؟
 • اگر تجربه ارتودنسی دندان داشته اید، چقدر هزینه ارتودنسی دندان هایتان شده است؟
 • خیلی از افراد دنبال ارتودنسی ارزان هستند، نظر شما چیست؟

اگر ارتودنسی انجام داده اید، یا در حال تحقیق هستید، لطفا نام شهر، پزشکی که مراجعه کرده اید و روشی که برای ارتودنسی دندان شما استفاده شده است را برایمان بنویسید.

در ضمن اگر به دنبال یک متخصص ارتودنسی خوب در شهر خود هستید، در بخش “بهترین متخصص های ارتودنسی” می توانید لیست پزشکان متخصص ارتودنسی در هر شهر را ملاحضه کنید.

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز مورد نظر خود را ثبت کنید

میانگین امتیازها: ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

تا الان هیچ امتیازی ثبت نشده است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست