ایمپلنت فوری

یکی از جدیدترین متدهای کاشت ایمپلنت، ایمپلنت فوری است. در این روش متخصص ایمپلنت اگر تراکم استخوان و شرایط فرد ایده آل باشد؛ برای کاشت پروتز صبر نمی کند و کاشت ایمپلنت را به صورت فوری در یک روز انجام می دهد. در مجله مطب پزشکی ۳۶۵ شما را با ایمپلنت فوری یا یک روزه، مزایا و معایب و اقدامات قبل و بعد از انجام ایمپلنت فوری آشنا می کنیم.

ایمپلنت فوری یا یک روزه

ایمپلنت فوری یا یک روزه چگونه است؟

ایمپلنت فوری یک روش کاشت دندان است که برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته و شکسته استفاده می شود. و روشی بسیار خاص و کاربردی است که توسط پایه ایمپلنت و تاج دندانی در یک روز، جای خالی دندان پر می شود. پایه های ایمپلنت شبیه دندان های طبیعی در استخوان فک وارد می شوند و پایه محکمی را برای قرار دادن تاج دندان که شبیه دندان های طبیعی دارد، ایجاد می کند.

در روش کاشت ایمپلنت فوری از تاج دندان موقتی استفاده می شود تا زمانی که تاج اصلی آماده شود و روی پایه قرار بگیرد، زیبایی را برای دندان های شما به ارمغان خواهد آورد.  در ایمپلنت سنتی دوره بهبود پس از کاشت ایمپلنت طولانی است.

ایمپلنت فوری یا یک روزه چگونه است؟

فواید کاشت ایمپلنت فوری

در گذشته بعد از کشیدن دندان باید صبر می کردند تا حفره و زخم لثه التیام پیدا کند و با گذاشتن پیچ در درون استخوان فک، باید زمان زیادی را صبر کرده تا دندان ها ساخته شود. در این روش کاشت ایمپلنت بیمار حدودا ۵-۶ ماه را بدون دندان طی می کرد.

گاها یک متخصص ارتودنسی مجرب صلاح می داند ارتودنسی و عمل ایمپلنت باید در کنار یکدیگر انجام شوند تا نه تنها سلامت فک و دندان بلکه زیبایی دندان ها حاصل شود. اصلی ترین مزیتی که با استفاده از تکنیک کاشت فوری بدست می آید این است که با استفاده از آن به سرعت به نتایج نهایی که در نظر داریم؛ برسیم. علاوه بر این، تحلیل استخوان که هنگام کشیدن دندان اتفاق می افتد، در این روش بطور قابل توجهی کمتر می شود. فواید ایمپلنت فوری عبارت است از:

  • جایگزینی ثابت برای دندان از دست رفته
  • یک روش جراحی دندان بدون بخیه
  • کمک به حفظ بافت لثه
  • عدم نیاز به روکش موقت
  • زمان کاشت ایمپلنت فوری کوتاه تر است
  • احساس درد و خونریزی بسیار کمتر از روش سنتی

مزایای کاشت ایمپلنت یک روزه

اقدامات قبل از کاشت ایمپلنت یک روزه

انجام تست های مختلف قبل از شروع به کاشت ایمپلنت فوری مهم است. اقدامات مهمی که قبل کاشت ایمپلنت لازم است توسط پزشک یا بیمار صورت گیرد؛ تا کاشت ایمپلنت موفقی داشته باشیم عبارتند از:

۱- قبل از کاشت ایمپلنت یک روزه، چند تست تشخیصی مانند اشعه ایکس، سی تی اسکن و عکس برداری از دهان و دندان های انجام می شود. نتایج تست ها توسط دندانپزشک بررسی می شود و برای کاشت  دندان برنامه ریزی می شود.

۲- داروهایی که در طول روز مصرف می‌کنید شاید برای دندانتان خطرناک باشد لذا باید تمام داروهایی که مصرف می کنید و سوابق بیماری های خود را بگویید تا دندان پزشک بررسی کند.

۳- دندانپزشک قبل از اقدام به کاشت ایمپلنت برایتان داروهای آنتی‌بیوتیک و محلول های دهانشویه تجویز می کند.

۴- بیمار با رعایت نکات بهداشتی برای جراحی و کاشت ایمپلنت آماده می‌شود.

اقدامات پیش از کاشت ایمپلنت فوری

اقدامات بعد از کاشت ایمپلنت فوری

مراقبت‌های پس از عمل و رژیم غذایی در طول عمر ایمپلنت و دوره بهبودی پس از عمل تأثیر گذار است. در شش هفته اول عمل ایمپلنت دندان چون استخوان ضعیف است و روز به روز قوی‌تر می‌شود باید حتما مراقب نوع غذاخوردن خود باشید. در ادامه ۱۲ اقدام لازم و ضروری پس از کاشت ایمپلنت یک روزه آورده شده است:

۱- در ساعت های اولیه پس از عمل کاشت، دراز بکشید و استراحت کنید و سر خود را بالاتر قرار دهید.

۲- برای جلوگیری از سرگیجه به آرامی اگر در حالت خوابیده هستید و تمایل دارید بلند شوید ابتدا چند لحظه بنشینید و سپس بایستید.

۳- یک کیسه یخ(دور کیسه پارچه بپیچید) را بر روی صورت خود قرار دهید.

۴- پس از ایمپلنت، میزان درد خفیف است اما برای کاهش درد از داروهای مسکن مانند ژلوفن استفاده می شود.

۵- پس از یکی دو روز بیمار باید به تغذیه و سفتی و شلی غذا توجه نماید.

۶- نوشیدن مایعات داغ پس از ایمپلنت فوری مناسب نیست.

۷- از دود و مشروبات الکی استفاده نکنید، زیرا برای ترمیم لثه ضرر دارد.

۸- برای شستشوی دهان از دهانشویه طبق نظر دندانپزشک استفاده کنید.

۹- درموقع مسواک زدن نباید مسواک را روی ایمپلنت دندان بکشد زیرا حساس بوده و لثه ها دچار خون ریزی می شود.

۱۰- بعد از دو هفته باید برای ویزیت به مطب دندانپزشک خود مراجعه کنید تا دندان هایتان چکاپ شود. در این مرحله قالب گیری ایمپلنت دندان برای ساخت آخرین مرحله انجام می‌شود.

اقدامات لازم پس از کاشت ایمپلنت یک روزه

مراحل کاشت ایمپلنت یک روزه

نحوه کاشت پایه ایمپلنت یک روزه مانند ایمپلنت به روش سنتی است و پایه در هر دو روش باید به استخوان فک جوش بخورد. تفاوت ایمپلنت فوری با سنتی در این است که در ایمپلنت فوری یک تاج موقتی در همان روز روی پایه شما قرار می گیرد تا زمانی که تاج دندان اصلی آماده شود و بر روی پایه ایمپلنت قرار بگیرد. مراحل کاشت ایمپلنت در یک جلسه شامل موارد زیر می باشد:

۱- برای کاشت ایمپلنت فوری ابتدا لثه را بی حس کرده یا از بیهوشی کامل استفاده می کنند.

۲-پس از بی‌حسی کامل جراح پایه ایمپلنت را در استخوان فک می کارد، دقت داشته باشید که این روش یک عمل جراحی سریع است.

۳- پس از اتمام کار، تاج دندان موقت که توسط نرم افزارهای کامپیوتری طراحی شده است روی پایه دندان شما سوار می‌شود.

مراحل کاشت ایمپلنت فوری یا یک روزه

عمل پیوند استخوان یا لیفت سینوس قبل از کاشت ایمپلنت فوری

پیوند استخوان زمانی صورت می گیرد که حجم استخوان فک کافی نباشد. پیوند استخوان باعث تغییر در تراکم استخوان نمی شود. اگر استخوان به اندازه کافی متراکم باشد که بتواند بدون پیوند استخوان، پایه ایمپلنت را ثابت نگه دارد؛ از کاشت پایه ایمپلنت و پیوند استخوان هم زمان انجام می شود.

عمل پیوند استخوان برای پایداری مکانیکی اولیه پایه انجام نشده و فقط برای افزایش ارتفاع استخوان انجام می گیرد. اگر استخوان فک متخلخل یا بسیار نازک باشد باید پیوند استخوان زمان لازم را داشته باشد تا تراکم را در استخوان فک ایجاد کند و پس از دوره درمان کاشت دندان انجام شود.

باتوجه به نوع ماده مورد استفاده برای پیوند استخوان، زمان بهبود آن متفاوت است. زمانی بهترین پیوند انجام می شود که استخوان پیوند شده از بدن بیمار گرفته شود، پس سریع ترین زمان برای کاشت پایه ایمپلنت ۳ تا ۴ ماه است.

کاشت فوری در زمان کوتاهی در یک روز انجام می گیرد؛ اما شرایط جسمی بیمار برای یک عمل موفقیت آمیز ایمپلنت فوری اهمیت زیادی دارد.

یکی دیگر از مشکلات فکری بیماران برای کاشت ایمپلنت یک روزه این است که مدت زمان زیادی باید برای بهبود و گذراندن دوره درمان خود وقت بگذارند. خصوصا اگر قبل از کاشت پایه به پیوند استخوان نیاز باشد اما در سال های اخیر پیشرفت های زیادی برای انجام روش های ایمپلنت انجام گرفته است. دندانپزشک با توجه به شرایط بیمار، زمان بندی جراحی پیوند استخوان و کاشت پایه ایمپلنت، سوار کردن پروتز دندان را انجام داده که به مهارت و تجربه دندانپزشک و محدودیت محل قرار گیری پایه ایمپلنت بستگی دارد.

پس از انجام عمل، پیوند استخوان ممکن است از ۳۰ روز تا یک سال زمان ببرد. این محدوده زمانی متغیر است اما بستگی به شرایط جسمانی بیمار و محل قرار گیری پایه و کاشت پایه ایمپلنت دارد. مهم ترین عامل تاثیر گذار در خصوص جراحی پیوند استخوان و کاشت ایمپلنت هم زمان، پایداری اولیه پایه کاشت شده داخل استخوان فک است. هدف اصلی از کاشت پایه، جوش خوردن کامل به استخوان فک است.

عمل لیفت سینوس را قبل از کاشت ایمپلنت یک روزه انجام می دهند و دندانپزشک حدود ۲ تا ۴ ماه را برای رسیدن به بهترین نتیجه منتظر می ماند. در شرایط که پایداری اولیه کافی در استخوان فک ایجاد شود، کاشت را هم زمان با لیفت سینوس برای بیمار انجام می دهند.

عمل پیوند استخوان یا لیفت سینوس قبل از کاشت ایمپلنت فوری

چه افرادی کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری می باشند؟

یک جلسه مشاوره با ایمپلنتولوژیست به بیمار کمک می کند تا بهترین روش درمان برای دندان از دست رفته خود را توسط پزشک معالج انتخاب کند. پیش از کاشت ایمپلنت، آزمایشات و معاینات لازم برای تشخیص انجام می شود. اگر شرایط زیر را داشته باشید شما کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری هستید:

۱- یک یا چند دندان خود را به هر شکلی از دست داده باشید و تمایل به اصلاح خیلی فوری دندانتان داشته باشید.

۲- تراکم استخوان فک در لثه برای کاشت ایمپلنت مناسب باشد.

۳- بافت دهان و دندان باید کاملا سالم باشد. اگر درگیر بیماری لثه باشید باید آن را درمان کرده و سپس برای کاشت ایمپلنت یک روزه یا فوری اقدام کنید.

۴- رعایت بهداشت دهان و دندان از ملزومات است.

۵- دندان قروچه بیش از حد نداشته باشید چون باعث سایش دندان ها می شود.

۶- از داروهایی که بر بافت و رشد استخوان تاثیر منفی دارند، استفاده نکنید.

۷- افرادی که به دنبال دندان های مصنوعی یا بریج های دندانی هستند، روش ایمپلنت فوری برایشان مناسب است.

۸- چنان چه از دود و دخانیات استفاده می کنید یا درگیر بیماری های سیستم ایمنی هستید نمی توانید از ایمپلنت فوری استفاده کنید.

چه افرادی کاندید مناسبی برای کاشت ایمپلنت فوری می باشند؟

کاربرد ایمپلنت فوری در انواع کاشت دندان

ایمپلنت فوری روشی سریع و پایدار برای جایگزینی دندان‌ های از دست رفته محسوب می شود. و کاربرد آن در انواع روش های کاشت ایمپلنت دندان عبارت است از:

جایگزینی یک دندان: کاشت یک دندان مورد در یک روز انجام می شود.

جایگزینی چند دندان: چند دندان با ایمپلنت فوری با پایه ایمپلنت در یک روز جایگزین می شود.

ترمیم کل دهان: جایگزینی تمام دندان‌ها با ایمپلنت فوری و دندان مصنوعی، از کاربردهای فوق العاده کاشت فوری دندان است.

دندان مصنوعی ترکیبی: چهار ایمپلنت در هر فک قرار گرفته است. این ایمپلنت‌ها قوس دندان را بازسازی می‌کنند.

عوارض و معایب ایمپلنت یک روزه

عمل جراحی و کاشت ایمپلنت به صورت یک روزه و فوری انجام می شود. عوارض کاشت ایمپلنت به شرح زیر است:

۱- افزایش خطر نارسایی ایمپلنت فوری دندان

۲- شل شدن پایه بعد از جراحی و کاشت، برای ماندگاری و طول عمر زیادتر ایمپلنت، باید پایه تیتانیومی ثابت و بی حرکت درون بافت استخوان فک وارد شود با آن یکی شده و جوش بخورد.

۳- جوش خوردن پایه به استخوان فک به چند ماه زمان نیاز دارد، بنابراین اگر در کاشت ایمپلنت فوری دقت و توجه لازم و کافی در زمینه قرارگیری صحیح ایمپلنت درون بافت استخوان فک انجام نشود، امکان حرکت ایمپلنت در هر لحظه وجود دارد که عوارض جبران ناپذیری برای بیمار خواهد داشت.

۴- عفونت های شدید و دردهای احتمالی از معایب دیگر ایمپلنت یک روزه دندان، عفونت ها و دردهای شدید است که فرد بعد از جراحی خواهد داشت. البته باید بدانید که جراحی ایمپلنت فوری و تمامی جراحی های طبیعی بعد از گذشت مدتی شاید عفونت باکتریایی یا قارچی را در محل عمل داشته باشند. البته تورم، آبسه عفونت به شمار نمی آید.

۵- شل شدن پایه و یا شکستن ایمپلنت به دلیل عفونت، که باید حتما دندانپزشک برای جلوگیری از این رویداد از تراکم بافت استخوانی و سلامتی لثه برای جوش خوردن با پایه مطمئن شود. سوراخ شدن استخوان فک، آسیب به اعصاب، احتمال بلعیده شدن پایه و پیچ را به دنبال خواهد داشت.

۶- عدم امکان ایمپلنت فوری برای همه افراد، ایمپلنت یک روزه و فوری برای بیماری هایی استفاده می شود که تراکم استخوانی قوی و سالم داشته باشند و متخصص ایمپلنت باید تجربه و مهارت کافی را داشته باشد. برای داشتن بهترین ایمپلنت و بهترین روند درمان حتما به دندانپزشک ماهر مراجعه کنید تا وقت و هزینه شما هدر نرود.

عوارض و معایب ایمپلنت یک روزه

قیمت ایمپلنت فوری

ایمپلنت یک روزه از روش های مدرن کاشت دندان و کاملا کاربردی است که جای خالی دندان در یک روز با آن پر می شود. این عمل از دسته عمل های زیبایی برای داشتن لبخند زیبا و چهره جذاب استفاده می شود.

قیمت ایمپلنت یک روزه مورد توجه برای کسانی است که می خواهند کاشت دندان در سریع ترین زمان داشته باشند. قیمت این روش از روش کاشت دندان نسبت به روش سنتی چندین درصد بالاتر است و افزایش قیمت به دلیل سریع بودن انجام کار، مواد بکار رفته در این روش است.

شما می‌توانید با مراجعه به کلینیک های دندانپزشکی به راحتی، دندان ها و لبخندی زیبا داشته باشید و از آن لذت ببرید.

آیا ایمپلنت فوری بی خطر است؟

بله. ایمپلنت های فوری دندان بسیار ایمن است. البته خطراتی وجود دارد، اما خوشبختانه به ندرت اتفاق می‌افتند و به راحتی درمان خواهد شد.

مصاحبه با دکتر محمد عاطفت درباره ایمپلنت فوری

۱ دیدگاه. ارسال دیدگاه جدید

  • من کلا خیلی استرس داشتم برای ایمپلنت دندانم و یک مورد پیش دکتر مکانیک انجام دادم و راضی هستم.

    پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست