مصاحبه با دکتر احسان بیرنگ | متخصص ایمپلنت و پروتز دندان

گفتگو با دکتر احسان بیرنگ متخصص پروتز و کاشت دندان در تهران

در این مصاحبه از سایت مطب ۳۶۵، در خدمت دکتر احسان بیرنگ متخصص پروتز دندان و ایمپلنت دندان در تهران هستیم. درادامه رزومه ای را از این متخصص عزیز بیان می کنیم: دکتر بیرنگ متخصص دندانپزشکی زیبایی و ایمپلنت است که تمامی خدمات را با به روز ترین تجهیزات انجام می دهد. وی سالیان زیادی است که در زمینه ایمپلنت دیجیتال، لیفت لثه و لمینت، ایمپلنت گذاری کامل دهان و جراحی لثه تجربه دارد. دکتر بیرنگ هم چنین مدرس دوره های پیشرفته ایمپلنت و دیجیتال نیز می باشد که دندانپزشکان می توانند در این دوره شرکت کنند. وی هم چنین نویسنده کتاب اصول کاربردی دیجیتال ایمپلنتولوژی است. دکتر بیرنگ عضو بنیاد نخبگان و عضو هیات مدیره انجمن پریودنتولوژی ایران و ارائه کننده کلیه خدمات در حوزه کاشت دندان به روش دیجیتال است. با پیشرفت تکنولوژی در خدمات دندانپزشکی نیز تجهیزات پیشرفت بیشتری کردند که در کلینیک ما بروزترین تجهیزات آماده خدمت رسانی می باشد.

از خدمات دکتر احسان بیرنگ می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • ایمپلنت دیجیتال
  • ایمپلنت فوری
  • ایمپلنت all on x
  • ایمپلنت all on 6
  • ایمپلنت all on 4

در این مصاحبه در خدمت دکتر احسان بیرنگ بهترین متخصص ایمپلنت در تهران هستیم و سوالاتی را در خصوص ایمپلنت و موارد مرتبط با آن مطرح کرده ایم در ادامه با ما همراه باشید.

۱- تاریخچه ایمپلنت و عوامل استفاده از آن چیست؟

  یکی از بهترین راهکارها برای جایگزین کردن دندان‌های ازدست‌داده شده ایمپلنت است؛ اهمیت ایمپلنت برای حفظ زیبایی و جبران دندان‌های از دست رفته است؛ از چندین هزار سال پیش بشر در این فکر بوده است که راهکاری را برای جبران دندان‌های از دست‌رفته‌اش بیابد؛ آزمایش‌های مختلفی در این رابطه انجام شد که بعد از مطالعات گوناگونی که انجام داده شد؛ آقای برنمارک (Per-Ingvar Brånemark) سوئدی ایمپلنتی را از جنس تیتانیوم ابداع کرد؛ سپس آن را به عنوان جایگزینی برای از دندان‌های از دست ‌رفته پیشنهاد داد؛ تا چندین سال پیش کاشتن دندان ایمپلنت یک کار لوکس بوده است و برای افراد خاصی انجام می‌شد؛ اما امروزه با پیشرفت علم، دوره‌ها و کلاس‌های گوناگونی که در این رابطه برگزار می‌شود؛ حتی جراحی‌های ساده‌ای که در رابطه با کاشت دندان انجام می‌شود؛ همه‌ی این موارد باعث شده‌اند که انجام ایمپلنت همگانی و متداول شود.

۲- چند نوع ایمپلنت وجود دارد؟

ایمپلنت انواع گوناگونی دارد؛ چیزی حدود ۱۰۰ الی ۱۵۰ نوع ایمپلنت وجود دارد. تقسیم‌بندی انواع ایمپلنت‌ها بر اساس جنس ایمپلنت یا روش کار آن است؟ اکثر ایمپلنت‌ها جنسشان از تیتانیوم است؛ اما بر اساس نحوه‌ی جوش خوردن استخوان و سازگاری با بافت‌های دهانی، روی ایمپلنت‌های مختلف کار شده است تا ایمپلنت سطح، اندازه و ابعاد مناسب خود را داشته باشد. چون صحبت از جایگزینی دندان شد؛ دوستانی که ایمپلنت کرده‌اند؛ باید بدانند که با این عضو مصنوعی جدید، باید مانند یک عضو زنده رفتار کنند و در نگهداری و بهداشت آن کوشا باشند. 

۳- ایمپلنت تا چه مدت می‌تواند در دهان باقی بماند و کارایی داشته باشد؟

اگر فرد خیلی رعایت کند؛ مخصوصاً مرحله‌ی اول یعنی بهداشت دهان و دندان بهترین گزینه است. زیرا با رعایت این مرحله، ایمپلنت بیشترین کارایی و مقاومت را خواهد داشت. طبق آماری که ثبت شده است؛ ایمپلنت حدود ۳۰ الی ۳۵ سال می‌تواند در دهان باقی بماند. البته در صورتی که بهداشت رعایت شود. وقتی صحبت از کاشت دندان می‌شود باید در قالب یک پیچ در حفره‌ی فک جایگزین شود. اولین دغدغه‌ای که برای بیمار به وجود می‌آید این است که باید درد سنگینی را تحمل کند؛ دردی که یک‌بار در هنگام خروج دندان از حفره‌ی فک و بار دیگر در هنگام جایگزین کردن دندان حس می‌شود. یعنی ایمپلنت سر جای دندان قرار گیرد و بعد روی آن تاجی سوار شود.

۴- آیا در مورد آرامش بیمار هم تدبیری صورت گرفته است؟ ایمپلنت هنوز دردناک بوده یا شرایط بهتر شده است؟

کاشت دندان به‌وسیله‌ی بی‌حسی موضعی انجام می‌شود؛ در نتیجه بیمار با خیال راحت و بدون اینکه احساس دردی داشته باشد؛ می‌تواند این کار را انجام دهد؛ یعنی هیچ‌گونه دردی را بیمار حس نمی‌کند.

نکته‌ی دیگری که به ذهن می‌رسد این است که وقتی ما درباره‌ی کاشتِ دندان یا پیوند دندان صحبت می‌کنیم؛ در اصل تیتانیوم را به بافت استخوانی پیوند می‌زنیم؛ طبیعتاً باید مراقبت‌های ویژه‌ای در این رابطه اعمال شود.

۵- آیا افراد سیگاری بعد از ایمپلنت با مشکل مواجهه می شوند؟

همیشه برای ایمپلنت، افراد سیگاری با مشکل مواجه می‌شوند؛ پس این احتمال وجود دارد که در آینده تیتانیومی که می‌خواهد با استخوان پیوند بخورد؛ دچار مشکل شود و پیوند صورت نگیرد؛ در رابطه با این موضوع بیشتر توضیح داده می شود. در رابطه با پس زدن ایمپلنت از داخل فک باید گفت چون در ایمپلنتی که از تیتانیوم ساخته می‌شود؛ هیچ سلول زنده‌ای وجود ندارد و هیچ ماده‌ی کد دار ژنتیکی هم در آن وجود ندارد که تحریک‌کننده باشد؛ با توجه به اینکه ایمپلنت‌ها از جنس تیتانیوم هستند و تیتانیوم نیز زیست سازگار است؛ یعنی با محیط دندان و استخوان فک سازگاری کامل دارد؛ بنابراین به ندرت باعث ایجاد حساسیت می‌شود و پیوند را پس می‌زند؛ اما این در درجه‌ی اول به بهداشت دهان و دندان برمی‌گردد؛ سیگار یک عاملی است که بهداشت دهان را به خطر می‌اندازد و باعث موفق نشدن ایمپلنت می‌شود.

۶- آیا در ظاهر دندان‌های طبیعی و ایمپلنت تفاوت وجود دارد؟

دندانی که در قالب ایمپلنت در حفره‌ی دهان ما قرار می‌گیرد؛ تفاوت آن با سایر دندان‌های ما آشکار است؟ آیا در طرح لبخندی که شما دندان‌پزشک‌ها آن را بسیار تبلیغ می‌کنید، این تفاوت دیده می‌شود؟ با توجه به اینکه جراحی انجام می‌شود و در استخوان فک فیکسچر (پایه‌ی ایمپلنت) کار گذاشته می‌شود؛ در مرحله‌ی پروتز هم ما همه‌چیز را از لحاظ‌ رنگ، فرم، شکل و جنس در نظر می‌گیریم؛ با توجه به اینکه ایمپلنت کاملاً درون فک قرار گرفته است؛ بیمار هیچ‌گونه حس ناخوشایندی ندارد و مانند دندان طبیعی خودش می‌تواند با آن غذا بخورد و لبخند بزند؛ یعنی مانند دندان طبیعی خودش با ایمپلنت می‌تواند رفتار کند.

۷- مزایای استفاده کردن از ایمپلنت به‌جای پروتز و بریج چیست؟

بریج‌ها و پروتزهای دندانی که در گذشته استفاده می‌شدند؛ استرس خاصی را به عنوان یک جسم خارجی، به لثه‌ی بیمار وارد می‌کردند؛ این ایمپلنت‌هایی که جایگزین دندان‌های مصنوعی می‌شوند؛ با توجه به اینکه ایمپلنت دائمی بوده و مانند دندان‌های متحرک از دهان خارج نمی‌شوند؛ همچنین چون دندان‌های مصنوعی متحرک ممکن است در هنگام حرف زدن، از دهان فرد خارج شوند و مشکل ایجاد کنند؛ ایمپلنت می‌تواند جایگزین خوبی برای آن‌ها باشد و زمانی که ایمپلنت در دهان کار گذاشته می‌شود؛ این مشکلات رفع می‌شوند؛ می‌توان گفت مهم‌ترین مسأله این است که اعتماد به نفس خوبی را به بیمار می‌دهد؛ چون ایمپلنت مانند دندان طبیعی است و همان کارایی را دارد؛ یعنی سیستم فکی بیمار و حتی صحبت کردن او به همان حالت نرمال خودش برمی‌گردد؛ فرد در هنگام غذا خوردن از نظر اینکه طعم غذا را بچشد؛ وضعیت خوبی برای او ایجاد می‌شود؛ در نهایت ایمپلنتی که کار گذاشته می‌شود؛ از تحلیل استخوان جلوگیری می‌کند؛ یعنی از لحظه‌ای که دندان کشیده می‌شود؛ تحلیل استخوان شروع می‌شود و با جایگزین کردن ایمپلنت به‌جای دندان، ما از تحلیل استخوان فک جلوگیری می‌کنیم.

۸- فواید و مزایای کاشت دندان در شرایط فعلی چیست؟

ایمپلنتی که کاشته می‌شود؛ در درجه‌ی اول طرح لبخند بیمار را به خودش برمی‌گرداند؛ یعنی نسبت به دندان‌های مصنوعی، سازگاری بیشتری با دهان دارد؛ همچنین ایمپلنت کار دندان طبیعی را انجام می‌دهد و فرد می‌تواند مانند دندان طبیعی با آن رفتار کند؛ آن مشکلات خاصی که پروتزها و دندان‌های مصنوعی دارند را نخواهد داشت؛ ماندگاری ایمپلنت خیلی بیشتر و بهتر خواهد بود؛ سیستم‌های فک افراد که ممکن است با دندان‌های مصنوعی به هم بخورد؛ آن را به حالت اولیه و طبیعی برمی‌گرداند.

برای افرادی که نیازمند جایگزین کردن دندان‌های از دست رفته‌ی شان هستند،‌ ایمپلنت مناسب‌ترین و بهترین گزینه است.

۹- آیا ایمپلنت محدودیت سنی دارد؟

ایمپلنت محدودیت سنی ندارد و از هر سنی می‌توان ایمپلنت را انجام داد؛ به‌شرط اینکه فرد شرایطش را داشته باشد‌.

۱۰- افرادی که در سن بالا هستند و پروتزدندان انجام داده اند اگر ایمپلنت انجام دهند مشکلی برایشان پیش نمی آید؟

سالمندانی که در سنین بالا ایمپلنت می‌کنند؛ برای اینکه پروتز متحرکی را روی این فیکس کنند؛ آیا این برداشتن و گذاشتن پروتزها روی این پایه‌های ثابت‌شده، به مرور زمان به بافت استخوانی که ایمپلنت روی آن فیکس شده است؛ آسیب نمی‌زند؟ خیر به‌هیچ‌عنوان آسیبی نمی‌زند؛ برای افرادی که نمی‌شود ایمپلنت‌های ثابت کار کرد؛ ایمپلنت‌هایی مبتنی بر پروتز متحرک انجام می شود که اُوِردِنچر (denture over) نامیده می شود؛ در این روش در فک بالا چهار ایمپلنت کار گذاشته می‌شود و پروتز متحرکی سوار می‌شود که متکی بر ایمپلنت است؛ منتهی برای کسانی این نوع ایمپلنت انجام می‌شود که تحلیل شدید استخوانی دارند؛ فقط در قسمت قدام، جایی که استخوان خوب است؛ می‌شود این کار را انجام داد.

۱۱- خدمات جدیدی که در حوزه ایمپلنت در مرکز دکتر احسان بیرنگ ارائه می شود چیست؟

ما در مرکز خودمان با استفاده از تکنولوژی های دیجیتال ، جدید ترین و به روز ترین خدمات دندانپزشکی دیجیتال و کاشت دندان به روش دیجیتال را در شهر تهران ارائه می نماییم. استفاده از تکنولوژی ALL ON 4 | ALL ON 6 | ALL ON X  از مزیت های کاشت دندان در مرکز ما می باشد که در قالب استفاده از برترین برند های ایمپلنت در دنیا انجام می گیرد. مخاطبین عزیز می توانید جهت انجام امور ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت فوری در تهران به مطب دندانپزشکی دکتر احسان بیرنگ مراجعه نمایید. نشانی مطب: تهران ، زعفرانیه ، خیابان مقدس اردبیلی خیابان پسیان جنوبی پلاک ۱۴ واحد ۱۴

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست