لابراتور دندانسازی

اگر به دنبال راهی برای جایگزینی دندان‌های از بین رفته خود هستید و بنا به دلایلی نمی توانید از روش‌هایی مانند ایمپلنت برای جایگزینی آن‌ها استفاده کنید، دندان‌های مصنوعی ژله‌ای می‌توانند به عنوان گزینه‌ای مناسب و کم هزینه برای شما مطرح شوند.

دندان مصنوعی ژله ای چیست؟

قبل از بررسی قیمت دندان مصنوعی ژله ای بهتر است با این نوع پروتز و مزایاو معایب آن آشنا شوید. دندان‌های مصنوعی ژله‌ای یا “flexible partial dentures”، نوعی از پروتزهای دندانی هستند که از مواد انعطاف پذیر و نرم ساخته شده‌اند. این پروتزها به طور معمول از موادی نظیر پلیمرهای ترموپلاستیک یا پلی‌وینیل کلراید (PVC) ساخته می‌شوند.

دندان‌های مصنوعی ژله‌ای معمولاً برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته استفاده می‌شوند و به دلیل وزن سبک و انعطاف‌پذیری آن‌ها، اغلب به عنوان یک گزینه راحت و کم هزینه برای افرادی که نمی‌توانند یا نمی‌خواهند از روش‌های دیگری مانند ایمپلنت استفاده کنند، ترجیح داده می‌شوند.

دندانسازی اصفهان (پروتز ثابت و متحرک اصفهان)

دندانسازی مشهد

دندانسازی تهران

دندانسازی شیراز

ایمپلنت یا پروتز دندان؟

ایمپلنت دندان که توسط متخصص ایمپلنت انجام می شود و پروتز دندان دو روش رایج برای ترمیم و جایگزین های متداول برای افرادی است که دندان های طبیعی خود را از دست داده اند. این دو روش تفاوت‌هایی دارند که برخی از ان ها این موارد می باشند:

کارکرد: مهمترین تفاوت ایمپلنت دندان و پروتز دندان در این است که ایمپلنت دندان کارکردش مانند دندان طبیعی است زیرا در جای خود ثابت بوده و هیچ گونه لقی ندارد. اما دندان مصنوعی در واقع متحرک است و می توانید آن را از دهان خارج کنید. در موقعیت های مختلف مانند خوابیدن، تمیز کردن دندان و… شما مجبور هستید که قالب دندان مصنوعی را از دهان خود جدا کنید و در جایی تمیز و بهداشتی نگهداری نمایید.

جنستفاوت دیگر ایمپلنت دندان و پروتز دندان در جنس آن ها است. ایمپلنت دندان از جنس تیتانیوم است. تیتانیوم عنصری است که می تواند سازگاری عالی با بدن داشته باشد. در حالی که جنس پروتز دندان یا دندان مصنوعی از پرسلن است. تیتانیوم از پرسلن قوی تر است بنابراین دندان هایی که به روش ایمپلنت در دندان شما کاشته شده اند به نسبت دندان مصنوعی کمتر دچار شکستگی خواهند شد. بنابراین دندان مصنوعی نیاز به ترمیم و بازسازی پیدا می کند اما در ایمپلنت نیاز به ترمیم و بازسازی نیست و دوام و طول عمر بالایی دارد.

هزینه: تفاوت مهم دیگر بین ایمپلنت دندان و پروتز دندان در این است که در روش ایمپلنت دندان شما باید هزینه بیشتری پرداخت کنید، اما استفاده از پروتز دندان هزینه ای به مراتب کمتر دارد و بسیار به صرفه تر است.

طبیعی بودنایمپلنت دندان طبیعی تر به نظر می رسد و این موضوع حس خوبی در شما ایجاد می کند. در دندان های مصنوعی چنین حسی وجود ندارد.

زیباییایمپلنت دندان بسیار زیبا به نظر می رسند و شبیه دندان های طبیعی هستند. این روش از تحلیل رفتن استخوان و لثه جلوگیری می کند و باعث می شود کسی متوجه نشود که شما دارای دندان های طبیعی نیستید.

حفظ ساختمان دندانهای مجاوردر این روش دندان‌های مجاور تراشیده نمی شوند و دچار پوسیدگی های بعدی نخواهند شد.

قابل اعتماددرصد موفقیت ایمپلنت های دندانی بسیار بالا است ، و بهترین انتخاب برای جایگزینی دندان از دست رفته شما است. و بر خلاف ادعاهای خلاف واقع گذشته در این رابطه، درصد موفقیت ایمپلنت نسبت به سایر روشهای جایگزینی دندان، بسیار بالاتر است و از آنجا که بدنه ایمپلنت از تایتانیوم خالص ساخته می شود، واکنشی بصورت رد پیوند وجود نخواهد داشت.

مزایای استفاده از دندان مصنوعی ژله ای

از جمله مزایای پروتزهای دندان ژله‌ای می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. این نوع دندان‌ها نازک و قابل خم شدن هستند که باعث راحتی و سهولت در استفاده می‌شود.
 2. دندان‌های مصنوعی ژله‌ای بسیار راحت و بی آزار هستند و در دهان فرد باعث احساس ناراحتی نمی‌شوند.
 3. بر خلاف برخی از پروتزهای دیگر، این نوع دندان‌ها حساسیت و واکنش‌های آلرژیک نمی‌کنند.
 4. دندان‌های مصنوعی ژله‌ای جاذب لکه و بو نیستند و همیشه ظاهر تمیز و مرتب دارند.
 5. با ظاهری زیبا و طبیعی، این دندان‌ها به طور کامل روی لثه‌های شما فیت می‌شوند و به زیبایی شما می افزایند.
 6. ساخت این نوع دندان‌ها سریعتر از انواع دیگر است، و سریعتر از پروتزهای دیگر آماده می شوند.
 7. برای تست کردن و نصب دندان‌های مصنوعی ژله‌ای نیازی به ویزیت‌های متعدد نیست که این امر راحتی و سرعت فرآیند را افزایش می‌دهد.
 8. وجود شرکت‌های مختلفی که این نوع پروتزها را تولید می‌کنند، به افراد انتخاب‌های متنوعی را در اختیار می‌گذارد و امکان مقایسه و انتخاب برای آن‌ها فراهم می‌شود.

معایب دندان مصنوعی ژله ای

در مقابل مزایای بسیاری که پروتزهای ژله ای ارائه می‌دهند، معایب آنها نیز وجود دارد. این معایب عبارتند از:

 1. هزینه بالا: قیمت دندان مصنوعی ژله ای به دلیل ساخت پیچیده بیشتر از سایر پروتزها، بالاتر از سایر پروتز هاست.
 2. مشکلات در تنظیم: تنظیم و سازگاری پروتزهای منعطف برای برخی از دندانپزشکان ممکن است دشوار باشد.
 3. تجمع باکتری: برخلاف برخی از دندان‌های مصنوعی دیگر، پروتزهای منعطف مستعد تر به تجمع باکتری هستند که ممکن است به مشکلات بهداشت دهانی منجر شود.

بهرحال، با توجه به راحتی، ایمنی، و ظاهر زیبایی که پروتزهای منعطف ارائه می‌دهند، برای بسیاری از افراد همچنان جایگزینی مناسب و مطلوب هستند. اما قبل از انتخاب آنها، مهم است با دندانپزشک خود در مورد مزایا و معایب آنها مشورت کنید و تصمیمی آگاهانه بگیرید.