فیشور سیلانت

آیا به دنبال راهی هستید که از پوسیدگی دندان کودک خود جلوگیری کنید؟ امروزه با پیشرفت علم دندانپزشکی و فیشور سیلانت دندان به خوبی می‌توانید از عهده این کار برآیید. حتی در سنین بالاتر برای دندان‌هایی که هیچ گونه پوسیدگی ندارند نیز می‌توانید از این ماده استفاده کنید.

فیشور سیلانت دندان یکی از مهم ترین درمان های پیشگیری است که توسط متخصص دندانپزشکی کودکان انجام می شود. امروزه اهمیت خدمات پیشگیری بر کسی پوشیده نیست. دندان ها هم مانند تمامی اعضای بدن نیاز به پیشگیری دارند. این فرایند نیازی به بی حسی ندارد و بیمار هیچ گونه تغییری در ظاهر دندان‌های خود حس نمی‌کند. برخی به اشتباه تصور می کنند این روش درد دارد در صورتی که این طور نیست و فیشور سیلانت دندان هیچ گونه دردی ندارد.
در ادامه اطلاعات کاملی درخصوص فیشورسیلانت برای کودکان، مزایا و معایب آن ارائه کرده‌ایم و لیستی از متخصصین دندانپزشکی کودکان که خدمات فیشورسیلانت یا به اصلاح دیگه شیار پوشی ارائه می‌کنند را مشاهده خواهید کرد.

لیست متخصص های دندانپزشکی کودکان (خدمات فیشورسیلانت)

دکتر آلاله طلوعی

در محیطی شاد و آرام لبخند کودک دلبندتان را به او باز می گردانیم به ما اعتماد کنید...

دکتر آلاله طلوعی متخصص دندانپزشکی کودکان  (Pedodontist) با کسب رتبه ۱۳ ورودی در آزمون تخصصی یکی از بهترین متخصصان دندانپزشکی کودکان در تهران می باشند. در مطب…
۰۹۱۰۱۳۷۲۸۲۰
متخصص دندانپزشکی کودکان تهران

تهران، زعفرانیه، خیابان مقدس اردبیلی، خیابان پسیان جنوبی، پلاک۱۴، برج الماس، واحد ۱۴

دکتر نجمه اخلاقی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان
دکتر نجمه اخلاقی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

دکتر نجمه اخلاقی

هدف ما درمان کودک در محیطی آرام، شاد و دوستانه

دکتر نجمه اخلاقی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان.دارای رتبه اول بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان در کشور. چک آپ های دوره ای شش ماهه و اقدامات پیشگیری مثل…
۰۳۱۳۶۲۵۱۱۹۸
۰۹۱۳۵۶۵۹۳۵۳
متخصص دندانپزشک کودکان در اصفهان

اصفهان، خ توحید میانی، اولین تقاطع بعد از چهارراه پلیس، نبش بن بست ۱۲، ساختمان نیکو، طبقه ۲

دکتر رویا فروغی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان
دکتر رویا فروغی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

دکتر رویا فروغی

اوج رویای ما، لبخند فرشته ها

دکتر رویا فروغی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان و دارای بورد تخصصی دندانپزشکی کودکان و عضو هیئت علمی دانشگاه اصفهان است. برای دریافت نوبت و مشاوره برای…
۰۳۱۳۶۲۲۵۱۳۷
۰۹۹۱۹۳۸۷۷۵۲
متخصص دندانپزشک کودکان در اصفهان

اصفهان، شیخ صدوق شمالی، طبقه فوقانی داروخانه پارس، مجموعه ۴۰۰، طبقه ۴، واحد ۹

دکتر مهکامه میرکریمی

مدرس بخش دندانپزشکی کودکان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی

دکتر مهکامه میرکریمی متخصص دندانپزشکی کودکان در تهران ،اولین قدم برای سلامت دهان و دندان، پیشگیری از بروز بیماری‌ها و درمان آن‌ها در مراحل اولیه است.به همین…
۰۲۱۸۸۶۷۳۴۴۸
متخصص دندانپزشکی کودکان تهران

تهران، خیابان ولیعصر، نرسیده به میدان ونک، کوچه چهاردهم گاندی، پلاک ۱۱، طبقه سوم

دکتر مینا شاه طوسی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان
دکتر مینا شاه طوسی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

دکتر مینا شاه طوسی

دندانپزشک کودکان

دکتر مینا شاه طوسی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان مشغول به فعالیت می باشد برای دریافت نوبت می توانید با شماره های درج شده تماس حاصل فرمایید
۰۹۱۶۲۰۵۸۱۲۷

اصفهان دروازه دولت، روبروی مسجد باب الرحمه، کوی جهان نما کلینیک قائدی

دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان
دکتر فرشیده میرلوحی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

دکتر فرشیده میر لوحی

دندانپزشک کودکان در اصفهان

دکتر فرشیده میرلوحی، متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان. ایشان پس از فارغ التحصیلی در رشته دندانپزشکی در سال ۱۳۸۹، دوره دندانپزشکی کودکان را در دانشگاه شهید بهشتی…
۰۳۱۳۷۷۹۰۴۰۰
دندانپزشک کودکان اصفهان

اصفهان، خیابان وحید، مجتمع پزشکی وحید

دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان
دکتر مریم حاجی احمدی متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

دکتر مریم حاجی احمدی

درمان دندانپزشکی کودکان تحت آرامبخشی و بیهوشی

دکتر مریم حاجی احمدی یکی از متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان.دندان‌های کودکان ممکن است به دلایل مختلفی به پر کردن نیاز داشته باشد از جمله پوسیدگی و…
۰۹۱۳۷۸۹۱۲۶۹
متخصص دندانپزشک کودک اصفهان

اصفهان. خیابان توحید میانی، بین چهار راه پلیس و خیابان مهرداد، رو به روی پارکینگ توحید(کوچه ٢٣)، ساختمان میلاد ٢(طبقه دوم)

دکتر اسدی راد متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج
دکتر اسدی راد متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج

دکتر رخساره اسدی راد

متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان

دکتر رخساره اسدی راد متخصص دندانپزشکی کودکان و نوجوانان ، دوره دندانپزشکی عمومی خود را در دانشگاه آزاد اسلامی تهران با کسب معدل عالی گذرانده و سپس…
۰۹۳۵۵۱۱۱۱۴۴
متخصص دندانپزشکی کودکان در کرج

کرج چهارراه طالقانی جنوبی، ساختمان کیهان، بالای کارگزاری بورس تدبیرگران، طبقه چهارم، واحد شش

دکتر راضیه کامران

دکتر کامران متخصص دندانپزشکی کودکان دراصفهان

دکتر راضیه کامران فارغ التحصیل دکترای حرفه‌ای دندان‌پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی شهید صدوقی یزد در سال ۹۶ می‌باشند. ایشان پس از پایان تحصیلات و گذراندن طرح…
۰۳۱۳۲۵۰۵۸۲۵
۰۹۱۳۷۹۸۴۲۹۱
متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان

اصفهان، میدان احمد آباد، خیابان جی، قبل از تقاطع پروین، ساختمان الماس طبقه دوم

دکتر مریم ابراهیمیان متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان
دکتر مریم ابراهیمیان متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان

دکتر مریم ابراهیمیان

فلوشيپ فوق تخصصي دندانپزشكي بيمارستاني

دکتر مریم ابراهیمیان متخصص دندانپزشکی کودکان در اصفهان می باشند که خدمات دندانپزشکی کودکان را نظیر عصب کشی دندان کودک، روکش دندان شیری، فلوراید تراپی و فیشورسیلانت…
٠٩١٣٣٢٠٦٩٧٤
متخصص دندانپزشکی کودکان اصفهان

اصفهان، خيابان توحيد جنوبي، ساختمان ژيوار

ثبت نام متخصص دندانپزشکی کودکان

سیلانت چیست؟

ماده سیلانت یک رزین سفید رنگ محافظت کننده است که روی سطح جونده دندان‌های آسیاب گذاشته می‌شود. فیشور سیلانت دندان چیست و کِی باید انجام شود؟ خوب فیشورسیلانت یا همان شیارپوش همان طور که از نامش پیداست پوشاندن شیار سطح دندان‌ها برای جلوگیری از تجمع غذا در آن ها و در نهایت پیشگیری از پوسیده شدنشان می‌باشد که بهترین سن برای انجام این کار اولین فرصت بعد از رویش دندان و قبل از پوسیده شدن آن می‌باشد.

فیشور سیلانت دندان روشی ایمن و بدون درد برای محافظت از دندان‌ها است. این ماده یک روکش پلاستیکی محافظ است که بر روی سطوح دندان‌های پشتی اعمال می شود و می توان گفت شبیه درزگیر عمل می‌کند.

دندانپزشک پس از بررسی دندان‌ها و عمق آن ها تشخیص می‌دهد که کدام دندان‌ها به فیشور سیلانت یا شیار پوشی دندان نیاز دارند. دندان‌هایی که به طور طبیعی دارای شیار های عمیق هستند نیاز به فیشور سیلانت دارند اما دندان هایی که کم عمق هستند نیازی به فیشور سیلانت ندارند.

مدت زمان گذاشتن فیشور سیلانت برای هردندان معمولا چند دقیقه است. این روش کاملا بدون درد است و فرد پس از انجام آن هیچ تفاوتی در ظاهر دندان های خود حس نمی‌کند.

در بین برخی دندان‌ها از جمله دندان‌های آسیا شیارهایی وجود دارد که با ظریف ترین مسواک ها نیز تمیز نخواهند شد. تجمع مواد غذایی و میکروب در این قسمت ها موجب پوسیدگی دندان خواهد شد. با استفاده از فیشور سیلانت دندان می‌توان از ورود مواد غذایی و باکتری‌ها در شیارهای ریز در دندان ها جلوگیری کرد.

شیارپوشی دندان

اولین دندان‌های دائمی از اهمیت بالایی برخوردارند زیرا این دندان ها جانشین دندان شیری نمی شوند و برای رویش این دندان ها لازم نیست دندان شیری بیفتد. این دندان در مجاورت دندان‌های شیری قرار می‌گیرد به همین علت در اکثر مواقع والدین توجهی به آن ندارند.

بی توجهی به اولین دندان دائمی باعث می شود به طور سریع دچار پوسیدگی شده و برای کودک درد و ناراحتی ایجاد کند که متاسفانه در برخی موارد بعنوان یک دندان شیری کشیده می شود و با کشیدن آن کودک دندان دائمی خود را تا پایان عمر از دست می دهد و رویش دیگر دندان های دائمی با مشکل روبرو می شود.

فیشور سیلانت چیست؟

فیشور سیلانت از دو کلمه فیشور (شیار) و سیلانت (پوشاندن) تشکیل شده است و معنای آن پوشاندن شیار های دندان می باشد. یکی ازکارهایی که برای جلوگیری از پوسیدگی می‌توانید انجام دهید این است که این شیارها را با موادی به نام فیشور سیلانت مسدود کنید. هنگامی که شیارهای دندان صاف شود مواد غذایی در بین آن ها کمتر مانده و احتمال پوسیدگی کمتر می‌شود، در واقع شیارپوشی دندان انجام می شود.

بر روی سطح جونده دندان‌های آسیایی شیارهای ریز و درشت متعددی وجود دارند که با استفاده از این شیارها می‌توان عمل جویدن و آسیاب کردن غذا را بهتر انجام داد. در بعضی مواقع این شیار ها عمیق هستند و نمی‌توان با مسواک آن‌ها را به خوبی تمیز کرد.

هنگامی که مواد غذایی در اعماق شیار باقی بمانند توسط میکروب های دندان تجزیه می شوند. در اثر تجریه اسید تولید می شود که این اسید سبب صدمه دیدن ساختار دندان می شود . به مرور زمان و با تولید اسید های بیشتر دندان دچار پوسیدگی می شود.

فیشورسیلانت دندان چیست؟

بهترین زمان برای شیارپوشی دندان چه موقع است؟

بهترین زمان قرار دادن فیشور سیلانت بر روی دندان بعد از رویش دندان‌های دائمی کودکان و قبل از پوسیدگی آن است. اولین دندان دائمی آسیای کودکان در سن ۶ سالگی شروع به رویش می‌کند و چون در انتهای دندان قرار دارد اغلب والدین از وجود آن بی اطلاع هستند.

دومین دندان آسیای دائمی در ۱۱ سالگی رویش پیدا می‌کند بین ۱۳- ۱۱ سالگی بهترین زمان انجام این درمان هست، البته فیشور سیلانت دندان را برای دندان‌های آسیایی شیری هم می توان انجام داد که بهترین سن برای آسیایی شیری بین ۴ – ۳ سالگی می‌باشد.

کاندیدای مناسب برای انجام فیشورسیلانت

فیشور سیلانت را در مواردی می‌توان انجام داد که دندان دارای شرایط زیر باشد:

 • دندان ها فاقد لقی باشند.
 • دندان پوسیده وجود نداشته باشد.
 • حداکثر ۴ سال از زمان رویش دندان دائمی گذشته باشد.

مراحل فیشور سیلانت دندان

در اولین مرحله انجام فیشور سیلانت دندان سطح دندان با استفاده از ابزارهای مخصوص تمیز می شود، سپس دندان شسته شده خشک می شود. پس از انجام این کار از یک محلول اسیدی روی حفره ها و شیارهای سطح رویی دندان برای چند ثانیه استفاده می‌شود این کار باعث می شود نواحی میکروسکوپی کوچک بر روی دندان تشکیل شود ک به راحتی می توان روکش را بر روی آن قرار داد و شیار های دندان را به آن چسباند.

پس از خشک شدن مجدد دندان ها ماده شیار بند دندان بر روی دندان قرار می گیرد و سفت می‌شود. برای سفت کردن فیشور سیلانت دندان می‌توان از پرتو های مخصوص استفاده کرد در بعضی مواقع هم از شیار گیر دندان دو بخشی استفاده می‌شود و دیگر نیاز نیست از پرتوهای مخصوص استفاده کنید. وقتی که شیار بند دندان سفت شود به یک روکش صیقلی پلاستیکی تبدیل می‌شود و به کمک آن می توان غذا ها رابه صورت عادی بجود.

فیشور سیلانت دندان کودکان

علاوه بر دندان‌های دائمی فیشور سیلانت برای دندان‌ها شیری نیز کاربرد دارد. همانند دندان های دائمی اگر فرورفتگی سطح جونده دندان عمیق باشد  ممکن است پزشک انجام این کار را ضروری بداند . تنها مشکلی که ممکن است پیش بیاید عدم همکاری کودک است.

عده‌ای ممکن است به درستی تفاوت ترمیم دندان و فیشور سیلانت دندان را ندانند. فیشور سیلانت برای دندان‌هایی انجام می‌شود که فاقد پوسیدگی هستند امابه دلیل داشتن شیار های عمیق مستعد پوسیدگی می‌باشند.

در این روش نیازی به بی حسی نیست زیرا ساختار دندان تراش داده می‌شود  در صورتی که در روش ترمیم دندان دندان‌های پوسیده تراش داده می‌شوند.

مزایای فیشور سیلانت دندان

یکی از خدمات دندانپزشکی کودکان که معمولا برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ار آن استفاده می‌کنند شیار پوشی دندان است که مزایای زیادی دارد. از جمله مهمترین مزایای فیشورسیلانت عبارتند از:

 • تمیزکردن فیشورهای عمیق را آسان تر می‌کند.
 • تا حد زیادی از پوسیدگی دندان پیشگیری می‌کند.
 • مراحل اولیه پوسیدگی دندان را معکوس می‌کند.
 • از دندان های دائمی تازه درآمده کودکان محافظت می‌کند.
 • با استفاده از این روش کودک دیگر نیازی به پر کردن دندان ندارد.

عوارض فیشورسیلانت دندان

 1. در اغلب موارد سیلانت‌ها در می‌آیند یا فرسوده می‌شوند زیرا در حین قرار دادن سیلانت‌ها دندان باید خشک  و بدون بزاق باشد و این کار در کودکان با توجه به بزاق زیادی  که دارند مشکل است.
 2. ۵۰ درصد از سیلانت‌ها ۵ سال دوام می آورند.
 3. اگر سیلانت به خوبی روی دندان را پوشش ندهد و یا بخشی از آن جدا شود دندان دچار پوسیدگی می‌شود و قسمت زیادی از آن باید پر شود. به طور میانگین هر ۶ ماه یکبار باید توسط متخصص دندانپزشک کودکان  معاینه شود تا در صورت افتادن جایگزین شود.
 4. برای انجام موفقیت آمیز فیشور سیلانت دندان باید کاملا بدون بزاق باشد با توجه به این کودکان دندان‌های کوچک و بزاق زیادی دارند این کار مشکل است.
 5. در صورتی که سیلانت دربیاید، دندان به وضعیت اولیه خود برمی گردد و سیلانت را می توان تعویض کرد.
 6. یکی از خطرات سیلانت‌ها این است که بخشی از سیلانت‌ها جدا می‌شود و بخشی به دندان می‌چسبد یا سیلانت به خوبی روی دندان را پوشش نمی‌دهد. در صورتی که این اتفاق بیفتند، دندان مورد نظر دچار پوسیدگی می‌شود و وقتی پوسیدگی تشخیص داده شد باید قسمت زیادی از دندان پر شود. با گرفتن عکس بهتر می‌توان این مساله را متوجه شد و این کار باید در زمان های مناسب صورت بگیرد.

در اکثر مواقع فیشور سیلانت دندان برای مدت طولانی دوام دارند اما در بعضی مواقع ممکن است خرد یا فرسوده شود بنابراین برای اطمینان خاطر حتما به صورت مکرر به دندان پزشک مراجعه کنید تا آن ها را معاینه کند. افراد زیادی تصور می‌کنند بعد از انجام فیشور سیلانت دندان دیگر نیازی به زدن مسواک و رعایت نکات بهداشتی ندارند در صورتی که این تصور غلط است و این روش درمانی نمی‌تواند جایگزین بهداشت و دندان شود.

فیشور سیلانت دندان خوشبختانه به مراقبت‌های بعدی نیاز ندارد و مدت زمان آن بسیار کوتاه در حدود یک دقیقه است. پس از اینکه سیلانت‌ها سخت شوند همه چیز به حالت عادی بر می‌گردد و بدون هیچ مشکلی مانند گذشته می توانید غذا بخورید و نوشیدنی بنوشید.

ماندگاری فیشور سیلانت چه مدت است؟

فیشور سیلانت معمولا برای سال‌ها ماندگاری دارد و اثر خود را حفظ می‌کند. با وجود ماندگاری نسبتا بالا دندانپزشک باید مرتب دندان های شما را بررسی کند تا اگر این ماده از بین رفته است آن را جایگزین یا اضافه کنید.

پس از بررسی دندان‌های شما دندانپزشک مطمعن می‌شود هیچ گونه پوسیدگی نمی‌تواند زیر دندان های شما شروع شود. برخی افراد تصور می‌کنند بعد از انجام این کار دیگر نیازی به رعایت بهداشت و مسواک زدن ندارند در صورتی که این تصور اشتباه است. حداقل یک بار در طول شبانه روز مسواک بزنید تا دندان‌های شما بهتر بماند.

هزینه فیشورسیلانت دندان

هزینه فیشور سیلانت دندان نسبت به ترمیم دندان کودکان و عصب کشی دندان کودکان کمتر است و تا ۸۰ درصد می‌تواند از پوسیدگی دندان کودکان جلوگیری کند. برای قیمت شیارپوشی دندان کودکان نمی‌توان مقدار دقیقی تعیین کرد زیرا عوامل مختلفی در آن تأثیر گذار است.

برای اطلاع یافتن از قیمت دقیق بهتر است به دندانپزشک مراجعه کنید تا وضعیت دندان‌های کودک شما را کامل بررسی کند تا بتواند هزینه مدنظر خود را اعلام کند.

فیلتر ها
Reset
Reset
ظراحی سایت پزشکی
ایمپلنت دیجیتال تهران
دکتر مرضیه مرساقیان متخصص ارتودنسی در فرشته تهران
دکتر طلوعی متخصص دندانپزشک کودکان زعفرانیه تهران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.