1. دایرکتوری پزشکان مطب ۳۶۵
 2. مزوتراپی لاغری

مزوتراپی لاغری

اگر دارای برآمدگی های از چربی های بدشکل یا سلولیت در بدن خود هستید با مروتراپی لاغری می توانید برای همیشه از شر آن خلاص شوید. با مزوتراپی می توان چربی های ران، شکم، پهلو و غبغب را از بین برد. این روش غیرتهاجمی است و بیشتر برای از بین بردن چربی نواحی از بدن استفاده می شود که با رژیم لاغری از بین نمی رود.

لیست متخصصان لاغری و رژیم درمانی که خدمات مزوتراپی لاغری انجام می دهند.

دکتر عطیه مهدی زاده متخصص رژیم تغدیه در مشهد
دکتر عطیه مهدی زاده متخصص رژیم تغدیه در مشهد

دکتر عطیه مهدیزاده

متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی

دکتر عطیه مهدیزاده، پزشک و متخصص تغذیه بالینی و رژیم درمانی (MD, PhD) هستند، ایشان مولف ۵ جلد کتاب و بیش از ۲۵ مقاله اصیل و مروری…
۰۵۱۳۷۶۶۷۶۷۷
۰۹۱۵۳۵۰۱۰۶۱
متخصص رژیم لاغری در مشهد

مشهد، چهارراه خیام، پشت بازار تک، بیستون ۲، پلاک ۹، ساختمان پزشکان بیستون، طبقه ۳

کلینیک پوست، مو و لاغری زندگی سبز در تهران
کلینیک پوست، مو و لاغری زندگی سبز در تهران

کلینیک پوست، مو و لاغری زندگی سبز

لاغری یک زندگی جدید است

کلینیک پوست، مو ولاغری زندگی سبز در تهران واقع شده است، این کلینیک بیش از ۲۴ سال تجربه درمانی دارد، در این مرکز می توانید از پشتیبانی…
۰۲۱۳۴۲۴۷
۰۲۱۹۱۰۰۲۰۰۰
کلینیک پوست، مو و لاغری

تهران، نیاوران، بین یاسر و مژده، نبش معظمی، پلاک ۳۲۹، طبقه ۵شرقی، واحد۲۷

برای ثبت نام جهت میکرونیدلینگ کلیک کنید

مزوتراپی لاغری چیست؟

مزوتراپی یکی از تکنیک‌های جدید پزشکی است که کاربردهای فراوانی در جوانسازی پوست، سفت کردن آن و رفع چین‌ و چروک و از بین بردن چاقی و لاغری موضعی دارد. مزوتراپی لاغری روش کم تهاجمی است که به دلیل این‌که نسبت به روش‌های جراحی عوارض کمتری دارد طرفداران زیادی دارد. علت آن هم این است که این روش مبتنی بر تزریق مواد است و نیازی به بیهوشی عمومی ندارد.

مزوتراپی لاغری برای چه اندامی مناسب است؟

مزوتراپی برای تمام اندام‌های چاق بدن که در اثر پرخوری یا نداشتن فعالیت بدنی چاق شده‌اند قابل استفاده است. همچنین در مواردی که افرادی به صورت ارثی غبغب دارند نیز می‌توان از مزوتراپی لاغری استفاده کرد.

 • بازو
 • ران
 • شکم و پهلو
 • غبغب
 • باسن
 • اطراف کمر و پشت
 • سلولیت
 • رسوبات باقی‌مانده چربی پس از انجام لیپوساکشن

مزوتراپی بازوها

بازوها یکی از نقاط بدن است که چربی‌های آن با رژیم‌های سخت هم از بین نمی‌رود و افراد زیادی ناچار هستند برای لاغر کردن بازوها به تکنیک‌های مختلف پزشکی متوسل شوند. مزوتراپی یکی از کم‌خطرترین شیوه‌ها برای آب‌کردن چربی بازو است که فقط با تزریق قابل انجام است و نیازی به جراحی ندارد.

مزوتراپی بازوها

مزوتراپی غبغب

یکی از رایج ترین روش های از بین بردن پوست شل قسمت پایین چانه، مزوتراپی غبغب است. در این روش داروهای ذوب کننده چربی مستقیما به موضع مورد نظر تزریق می شوند و به دنبال تزریق اکسیده شدن چربی ها و در نهایت از بین رفتن آنها همراه است. بعد از تزریق موادی که ایجاد لیپولیز می کنند، غبغب از بین می رود. مزوتراپی غبغب با یک تزریق ساده با سوزن یا نیدل های بسیارنازک به صورت سرپایی و در یک زمان بسیار کم و بدون درد تزریق صورت می گیرد.

مزوتراپی شکم

چربی‌های شکم از نوع چربی‌های سفتی هستند که برای آب‌کردن آن باید ورزش‌های سنگین انجام داد و رژیم غذایی را مراعات کرد. اما کسانی که تمایل دارند در مدت‌زمان کمی شکمی صاف داشته باشند و به‌تناسب اندام برسند می‌توانند از چند جلسه مزوتراپی شکم و پهلو کمک بگیرند تا به هدف خود برسند.

مزوتراپی شکم

مزوتراپی پاها و ران

یکی از راه‌های تراش دادن پا و خوش‌فرم کردن استفاده از مزوتراپی لاغری است. به‌خصوص که سلولیت در پاها بیشتر از جاهای دیگر بدن تشکیل می‌شود. سلولیت به معنای تجمع ناهموار چربی زیرپوست است.

مزوتراپی صورت

یکی دیگر از قسمت‌های بدن که با مزوتراپی می‌توان چربی آن ناحیه را کم کرد صورت است. مزوتراپی صورت از این نظر مهم است که با ورزش کردن یا تغییر رژیم غذایی نمی‌توان چربی این ناحیه را آب کرد و بهترین راه استفاده از تکنیک‌های بروز مانند مزوتراپی است.

مزوتراپی صورت

شیوه‌ی انجام مزوتراپی لاغری چگونه است؟

برای درمان با مزوتراپی لاغری از تزریق ماده‌ای به لایه‌های چربی و بافت همبند استفاده می‌شود. با این‌که تزریق این ماده با ایجاد درد همراه نیست اما می‌توان از کرم‌های بی‌حس‌کننده هم استفاده کرد. این ماده باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی در بدن می‌شود که منجر به تجزیه‌ی سلول چربی می‌شود. سلول‌های چربی به قطعات ریز در اندازه‌ی نانو یعنی یک میلیونیوم میلی‌متر خرد می‌شود.

مزوتراپی لاغری در چند جلسه انجام می شود؟

مزوتراپی لاغری برخلاف عمل لاغری در یک جلسه نتیجه بخش نبوده و با توجه به میزان چربی موضعی در چند جلسه انجام می‌شود. تعداد جلسات موردنیاز را پزشک تعیین می‌کند. فاصله‌ی بین جلسات را پزشک تعیین می‌کند اما معمولاً بین ۳ تا ۵ هفته بین جلسات باید فاصله وجود داشته باشد.

آمادگی لازم برای انجام مزوتراپی شامل چه مواردی است؟

مزوتراپی با بیهوشی عمومی انجام نمی‌شود اما لازم است برای کم کردن عوارض آن و بالا بردن تأثیر آن در آب‌کردن چربی پیش از انجام آن مراقبت‌های لازم انجام شود. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

 • یک هفته قبل از انجام مزوتراپی از مصرف آسپرین و داروهای ضد انعقاد خون مانند وارفارین جلوگیری شود.
 • همچنین داروهای ضدهیستامین یا ژل‌های ضدالتهاب نیز یک هفته پیش از انجام مزوتراپی لاغری نباید استفاده شود.
 • استفاده از ژل آر نیک سه روز قبل از مزوتراپی کبودی محل تزریق را کم می‌کند.
 • چند ساعت قبل از مزوتراپی باید غذای حاوی پروتئین و سبک مصرف کنید.
 • پیش از انجام تزریق ناحیه‌ی موردنظر را با آب و صابون بشویید تا هیچ آلودگی، کرم یا لوسیونی روی آن نباشد. همچنین اگر نیاز است ناحیه‌ی موردنظر را شیو کنید.

چقدر طول می‌کشد تا اثرات مزوتراپی لاغری آشکار شود؟

تا چند روز بعد از انجام مزوتراپی ممکن است واکنش‌های التهابی در بدن رخ بدهد. اما تقریباً ۵ تا ۷ روز بعد از انجام تزریق اثرات آب شدن چربی کم‌کم آشکار می‌شود. برای کامل شدن تاثیر چربی ۳هفته زمان لازم است پس پزشک فاصله‌ی بین تزریقات را ۳ تا ۵ هفته اعلام می‌کند.

درمان تلفیقی مزوتراپی لاغری با RF

برای اثربخشی بهتر مزوتراپی لاغری می‌توان آن را با یک درمان دیگر مانند RF(Radio Ferecancy) ترکیب کرد. استفاده‌ی توأمان این دو روش بهترین نتیجه‌ی لاغری را به همراه دارد. طول دوره‌ی درمان نیز برای هرکدام از روش‌ها ۳ یا ۴ جلسه است. اما نظر قطعی در این مورد را پزشک با توجه به میزان چربی موضع مشخص می‌کند.

درمان تلفیقی مزوتراپی لاغری با RF

در محلول تزریق‌شده مزوتراپی چه موادی وجود دارد؟

 • اصلی‌ترین مواد مورداستفاده در مزوتراپی برای لاغری موارد زیر است.
 • فسفاتیدیل کولین(PPT)
 • مولتی‌ویتامین
 • سالین

فسفاتیدیل کولین یک لسیتین طبیعی حاوی دو اسید چرب اشباع‌نشده به نام لینولئیک و آلفا لینولئیک اسید است که به‌طور طبیعی در بدن ساخته می‌شود اما می‌توان آن را از گیاه سویا هم استخراج کرد. برای تزریق فسفاتیدیل کولین به یک حلال نیاز است که بهترین گزینه اسید دئوکسی کولیک است که برای امولسیون سازی چربی برای جذب در روده استفاده می‌شود.

مزایای مزوتراپی لاغری چیست؟

۱- مزوتراپی لاغری می‌تواند چربی‌های موضعی بدن را در مدت‌زمان کمی از بین ببرد. بنابراین کسانی که می‌خواهند جایگزین سریع‌تری برای ورزش کردن و رژیم غذایی داشته باشند می‌توانند از مزوتراپی استفاده کنند.

۲- در مقایسه با روش‌های لاغری جراحی مزوتراپی عارضه‌ی کمتری دارد و فرد در معرض تهاجم کمتری است.

۳- برای انجام مزوتراپی لاغری نیازی به بیهوشی وجود ندارد.

۴- بعد از مزوتراپی برخلاف روش‌های جراحی نیازی به پوشیدن گن وجود ندارد.• طول دوره‌ی نقاهت در مزوتراپی نسبت به روش‌های دیگر لاغری با جراحی کوتاه است و فرد می‌تواند در مدت‌زمان کمتری به محل کار خود برگردد.

۵- مزوتراپی لاغری علاوه بر از بین چربی موجب بهبود جریان خون موضعی نیز می‌شود.

مزوتراپی لاغری بهتر است یا لیپوساکشن؟

روش‌ لیپوساکشن باید تحت بیهوشی انجام شود و طبیعتاً دوره‌ی بهبود آن طولانی‌تر است. درحالی‌که در روش مزوتراپی با بی‌حسی موضعی هم می‌توان به اهداف موردنظر دست پیدا کرد. همچنین مراقبت‌های لازم بعد از لیپوساکشن بااحتیاط بیشتری باید انجام شود. ولی در مزوتراپی دوران نقاهت کوتاه، مراقبت‌های کمتری نیز نیاز دارد.

اصلی‌ترین تفاوت در این است که در لیپوساکشن سلول‌های چربی تخریب و سپس تخلیه می‌شود. اما در مزوتراپی سلول‌های چربی آسیب نمی‌بیند فقط چربی موجود در آن از بین می‌رود.

بعد از انجام مزوتراپی اگر فرد رژیم غذایی خود را مراعات نکند یا ورزش نکند هکان موضعی که تزریق انجام‌شده درگیر چربی می‌شود ولی در لیپوساکشن نواحی دیگر بدن درگیر می‌شود.

مزوتراپی لاغری بهتر است یا لیپوساکشن؟

چه کسانی نمی‌توانند از مزوتراپی لاغری استفاده کنند؟

تکنیک مزوتراپی برای لاغری برای کسانی که چاقی مفرط دارند و BMI بدن آن‌ها بالای ۴۰ است روش مناسبی نیست، بهتر است این افراد از روش‌های لاغری با لیپوماتیک یا سایر روش‌های مشابه استفاده کنند. همچنین در مواردی که علت لاغری بیماری زمینه‌ای مانند دیابت باشد مزوتراپی لاغری نمی‌تواند چاقی را برطرف کند و بهتر است علت اصلی چاقی درمان شود. بنابراین مزوتراپی لاغری را برای چاقی موضعی می‌توان استفاده کرد.

زنان باردار و مادران شیرده به دلیل تأثیرات احتمالی مواد تزریق‌شده بر سلامت جنین و نوزاد نمی‌توانند از مزوتراپی لاغری استفاده کنند و استفاده از این شیوه را به پس از طبیعی شدن شرایط بدن موکول کنند.

به لحاظ سن نیز برای مزوتراپی لاغری محدودیت وجود دارد و فقط افراد بالای ۱۸ سال می‌توانند از این تکنیک لاغری استفاده کنند. سالخوردگان نیز به دلیل ضعیف بودن سیستم ایمنی در مقابل عوارض نباید از مزوتراپی در لاغری استفاده کنند.

افراد مبتلابه بیماری‌های خود ایمنی، بیماری‌های عفونی و ناراحتی‌های قلبی نیز نمی‌توانند از مزوتراپی لاغری استفاده کنند.

مراقبت‌های لازم بعد از مزوتراپی لاغری شامل چه مواردی است؟

بعد از انجام تمام تکنیک‌های جراحی یا غیر جراحی لازم است برای کاهش عوارض و بالا بردن اثربخشی مراقبت‌های لازم انجام شود. این مراقبت‌ها شامل موارد زیر است:

 • فرد به مدت یک هفته بعد از انجام مزوتراپی باید استراحت کند و از انجام فعالیت شدید یا ورزش سنگین خودداری کند.
 • مصرف دخانیات و الکل تا یک هفته بعد از انجام مزوتراپی لاغری ممنوع است.
 •  استفاده از سونا، حمام آفتاب، ماساژ نیز تا یک هفته بعد از مزوتراپی لاغری ممنوع است و حمام کردن باید ۴۸ ساعت بعد از مزوتراپی به تعویق بیفتد.
 • در روزهای ابتدایی بعد از انجام مزوتراپی بهتر است مصرف آب آشامیدنی افزایش یابد. به‌خصوص در ۵ روز اول حتماً باید روزانه ۲ لیتر آب مصرف شود.

آیا تغییرات مزوتراپی لاغری دائمی است؟

سلول‌های چربی اضافی در موضع‌های مختلف بدن با تزریق مواد مزوتراپی تجزیه می‌شوند. بااین‌حال برای ماندگار بودن این وضعیت فرد باید رژیم غذایی را مراعات کند. یعنی میزان مصرف چربی و کربوهیدرات را کم کند و مصرف پروتئین، میوه و سبزیجات را جایگزین آن نماید. همچنین ورزش روزانه نیز برای افرادی که مزوتراپی لاغری انجام داده‌اند ضروری است.

عوارض مزوتراپی لاغری چیست؟

مزوتراپی یک روش ایمن و بی‌خطر است که آسیب جدی به همراه ندارد و برای مردان و زنان قابل‌استفاده است. اما به‌طور طبیعی برخی از عوارض بعد از انجام مزوتراپی لاغری ایجاد می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • تورم و درد جزئی در محل تزریق یکی از عوارض طبیعی مزوتراپی لاغری است که بعد از چند ساعت یا چند روز از بین می‌رود و مشکلی ایجاد نمی‌کند.
 • در برخی افراد رعایت نکردن شرایط استریل تزریق ممکن است موجب ایجاد عفونت در محل تزریق شود.
 •  تغییر رنگ پوست مشابه حالتی که لایه‌برداری شیمیایی انجام‌شده است از عوارض مزوتراپی است که در مدت‌زمان کمی از بین می‌رود.

هزینه مزوتراپی چقدر است؟

هزینه مزوتراپی به میزان تخصص و مهارت پزشک بستگی دارد. همچنین امکانات و تجهیزات مطب یا کلینیکی که در آن مزوتراپی انجام می‌شود و مدرن و پیشرفته بودن در تعیین هزینه تأثیرگذار است.

به‌علاوه با توجه به میزان چربی موضع درگیر و تعداد جلسات موردنیاز مزوتراپی هزینه‌ی انجام این روش تغییر می‌کند. اما به‌طورکلی قیمت مزوتراپی لاغری در مقایسه با سایر روش‌های لاغری که با جراحی انجام می‌شود بسیار پایین‌تر است.

فیلتر ها
Reset
ظراحی سایت پزشکی
دکتر محمد عاطفت
ایمپلنت دیجیتال اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.