مصاحبه با دکتر فرزاد احمدی درباره کم کاری تیروئید

مصاحبه با دکتر احمدی درباره کم کاری تیروئید

اف بی اس کلینیک یکی از با سابقه ترین کلینیک های لاغری در اصفهان است که قادر است به شما انواع خدمات لاغری از قبیل دریافت رژیم لاغری، عمل لاغری، لاغری با دستگاه را ارائه کند. اگر به دنبال لاغری تضمینی هستید می توانید به این کلینیک مراجعه کنید .

مراجعین این کلینیک اکثرا راضی بوده و با عمل به توصیه های دکتر توانسته اند  به وزن ایده آل خود برسند. یکی از علت های افزایش اضافه وزن درست کار نکردن غده تیروئید است .در این مصاحبه از مطب ۳۶۵ با ما همراه باشید تا تمامی سوالات شما در خصوص کم کاری غده تیروئید توسط دکتر فرزاد احمدی پاسخ داده شود.

جناب دکتر فرزاد احمدی اگر می شود ابتدا خود را به خوانندگان مجله پزشکی مطب ۳۶۵ معرفی کنید و در مورد رزومه کاری خود توضیح دهید:

دکتر فرزاد احمدی هستم متخصص رژیم لاغری در اصفهان. پس از این که در رشته انستزیولوژی و مراقبت های ویژه فارغ التحصیل شدم یک مرکز درمان و کنترل درد احداث نمودم. از آن جایی که اکثر درد ها را ناشی از اضافه وزن می دیدم این مرکز را در راستای کاهش وزن توسعه دادم. در حال حاضر بیش از ۲۰ سال است که در زمینه رژیم درمانی سابقه دارم .

جناب دکتر لطفا ابتدا در مورد کم کاری غده تیروئید توضیح دهید تا افراد بیشتر با آن آشنا شوند:

کـم کاری تیروئیـد بـه حالتـی اطـلاق می شـود کـه غـده ی تیروئیـد قـادر بـه تولیـد هورمـون مطابـق بـا نیـاز بـدن نیسـت.عده زیادی از بیمارانی که به مرکز لاغری ما مراجعه میکنند پس از انجام معاینات اولیه و مرور آزمایش هایی از آن ها به این نتیجه می رسید که دچار کم کاری تیروئید هستند . بسیاری از نشانه ها و علائمی که آن ها روزانه با آن رو برو می شوند ناشی از کم کاری غده تیروئید است .

نشانه های این بیماری چیست و افرادی که دچار آن می شوند چه علائمی دارند؟

این بیماری علائم گوناگونی دارد. خشکی پوست، زبری مو، بزرگ شدن تیروئید، خسـتگی، ورم ماهیچه ها و مفاصل، خواب آلودگی، افسردگی، افزایش وزن، یبوست، عدم تحمل سرما، گرفتگـی عضـلات،کـم خونـی خفیـف، افزایـش اسـید اوریـک، افزایـش خون ریزی های ماهیانه در خانم ها و کاهش میل جنسی همگی از علائم کم کاری غده تیروئید است. علائم این بیماری آهسته خود را نشان می دهد به طوری که خیلی اوقات نه پزشک ، نه فرد متوجه آن نمی شوند . شیوع این بیماری در مناطقی که ید موجود در خاک کافی نیست بیشتر رایج است . کشور ماهم متأسفانه جزء همین کشور هاست . علاوه بر این شیوع این بیماری در خانم ها دو تا هشت برابر آقایان است .

اگر می شود در مورد متورم شدن تیروئید و التهاب گردن بیشتر توضیح دهید:

بزرگ بودن غده تیروئید می تواند با پرکاری، کم کاری و یا کارکرد غیر طبیعی غده تیروئید همراه باشد پس فقط با آزمایش خون و تعیین سطح هورمون است که می‌توان فهمید این التهاب و بزرگی چه عملکردی دارد و آیا نیاز به دارو دارد یا نه و اگر دارو نیاز دارد چه نوع دارویی باید مصرف کرد.

آقای دکتر برخی کاربران در خصوص بیماری های تیروئید و راه درمان آن ها سوال پرسیده اند، در این خصوص توضیح می دهید؟

یکی از انواع بیماری های تیروئید که ناشی از فعال شدن سیستم ایمنی بدن خود فرد بر علیه غده تیروئید می باشد هاشیماتو است .در واقع سیستم ایمنی که مسئول شناخت دشمن(باکتری ها و ویروس ها) است گاهی به اشتباه یکی از بافت های خودی را هدف می‌گیرد که در مورد بیماری ها شیماتو این بافت غده تیروئید است که علیه آن در بدن آنتی بادی ساخته می شود. این اشتباه سیستم ایمنی و حمله به بافت تیروئید باعث می شود تا غده نتواند به مقدار لازم هورمون ترشح کند و دچار کم کاری تیروئید می شود. که یکی از شایعترین علل اختلال عملکرد تیروئید همین موضوع می باشد.

برای علت این بیماری تا امروز هیچ علت مشخصی برای این بیماری معرفی نشده حتی در مواردی علت آن را نوعی عفونت، باکتریال یا ویروسی دانسته اند.چون این بیماری در زنان هفت برابر مردان شیوع دارد پس نقش هورمون های جنسی در آن مشخص است.

برای درمان بیماری هاشیماتو، هورمون درمانی بهترین روش درمان است که زیر نظر پزشک متخصص باید انجام می شود.گاهی هم از داروهای کاهش دهنده فعالیت سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

چگونه می توان بیماری های مربوط به غده تیروئید را درمان کرد ؟

درمان اصلی کم کاری غدا تیروئید مصرف داروهایی است که هورمون تیروئید بدن را تأمین می کند. شروع اثر دارو ممکن است ده تا پانزده روز طول بکشد ومعمولا چندین هفته طول می کشد تا پاسخ کامل بدهد .

برای مطمئن بودن از کفایت دوز دارو معمولا دو تا سه ماه پس از شروع دارو مجددا آزمایش ارسال می شود تا مقدار دارو بر اساس آن تنظیم شود.این آزمایشات ممکن است بر اساس نیاز هر دو تا سه ماه تکرار شود تا بالاخره پزشک شما مطمئن شود که دوزمناسب دارو داده شده است.پس از اینکه دوز مناسب دارو مشخص شد ممکن است تکرار آزمایشات به صورت سالیانه انجام شود.

قرص لووتیروکسین را معمولا در یک دوز و ترجیحا صبح مصرف کنید چون اگر شب ها مصرف کنید می‌تواند باعث تحریک و بی خوابی شود.دوز صحیح دارو بسیار مهم است.اگر به خاطر این که زودتر به وزن ایده آل خود برسید مقدار زیادی از دارو را مصرف کنید خیلی زود دچار درد های استخوانی و عوارض قلبی می شوید.

بیماری های تیروئید از این لحاظ که به راحتی کنترل و درمان می شوند جزء بیماری های کم خطر هستند و اضطراب و نگرانی در مورد وجود آن ها بی جاست. فقط به یاد داشته باشید که برای حصول اطمینان از کنترل دقیق این بیماری در فواصل تعیین شده به پزشک خود مراجعه کنید.

به همین جهت ما در مرکز پایش سلامت و لاغری خود شما را تحت پوشش چکاپ دوره ای و کنترل آزمایشات دوره ای قرار می دهیم و تا زمان بهبودی زیر نظر خواهید بود. در طی درمان در صورتی که متوجه علائم جدیدی شدید حتما با پزشک خود در میان بگذارید . دقت داشته باشید تنها همان مقدار از دارو که پزشک برای شما تجویز کرده است را مصرف کنید و هرگز دوز دارو را خودسرانه کم یا زیاد نکنید .

برای کنترل بیماری های مربوط به تیروئید بهتر است بیشتر چه مواد غذایی مصرف کنیم؟

 مواد غذایی پر کالری مثل غذاهای آماده و فست فودها را تا جایی که می توانید مصرف نکنید زیرا به دلیل کاهش متابولیسم بدن در این بیماری” کنترل وزن و جلوگیری از افزایش وزن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.به مقدار نیاز از مواد فیبر دار ، سبزی ها ، میوه ها ، غلات استفاده کنید .بیشتر از غلاتی که  بدون گلوتن است استفاده کنید . مواد غذایی که آهن ، سلنیم و روی دارند برای درمان این بیماری مفید هستند پس تا جایی که می توانید گوشت ، جگر ، حبوبات ، تخمه آفتاب گردان ، تخم مرغ ، حبوبات استفاده کنید .

تمام مواد غذایی که در این بیماری محدودیت مصرف دارند، در صورتیکه در دمای متوسط و نرمال، پخته یا بو داده شوند، خاصیت گواتروژن خود را از دست داده و فرد مبتلا به کم کاری تیرویید، میتواند از آنها مصرف کند.

شما در اف بی اس کلینیک علاوه بر ارائه رژیم مناسب چه خدمات دیگری ارائه می دهید؟

مهم ترین خدماتی که ما در کلینیک ارائه می دهیم:ارائه برنامه مشاور غذایی به صورت آنلاین به سراسر کشور، خدمات حضوری شامل لاغری با لیزر در اصفهان، لاغری موضعی شکم، انجام انواع عمل های لاغری با جدیدترین متد های روز، استفاده از دستگاه های لاغری و لیزر برای کاهش وزن است.

از شما ممنونیم که با مصاحبه مجله مطب ۳۶۵ در مورد کم کاری تیروئید با دکتر فرزاد احمدی همراه بودید . اگر سؤال دیگری در مورد این بیماری دارید می توانید به صفحه ی دکتر فرزاد احمدی در سایت مطب ۳۶۵ مراجعه کنید و سؤال خود را برای ما ارسال کنید .

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست