آزمایشات چکاپ که خانم ها باید انجام دهند

آزمایشات چکاپ که خانم ها باید انجام دهند
۰
(۰)

انجام آزمایش برای تمام افراد به صورت منظم امری کاملاً الزامی می باشد و بانوان باید به این قضیه اهمیت بیشتری بدهند. زیرا تست پاپ اسمیر و آزمایش چکاپ خانم ها بسیار مهم و تعیین کننده می باشند که با جوانب مختلف سلامتی و زندگی بانوان در ارتباط هستند. در نتیجه باید به صورت کاملاً منظم انجام شود. بانوان علاوه بر انجام این آزمایش باید در زمینه سلامتی بدن خود هم مطالعات گسترده‌ ای داشته باشند و به همین منظور از مراجعه به وب سایت هایی که مجله پزشکی دارند مانند مطب ۳۶۵ و مطالعه مقالات مربوط به بانوان و سلامتی آنها می تواند آگاهی بخش باشد.

لیست آزمایش چکاپ خانم ها:

آزمایش چکاپ خانم ها شامل موارد مختلف می باشد، که در ادامه این موارد را معرفی می کنیم تا در صورت لزوم هر یک از آن ها را انجام دهید.

 • تست پاپ اسمیر
 • آزمایش تیروئید
 • آزمایش CBC
 • آزمایش چربی خون
 • آزمایش قند خون
 • تست هورمون های جنسی (پرولاکتین، LH، FSH، تستوسترون، استروژن و…)
 • آزمایشات کبدی
 • معاینه های مربوط به لگن
 • تست خون در مدفوع
 • آزمایش ویتامین های بدن
 • مامو گرافی
 • تست تری گلیسرید
 • آزمایش تراکم استخوان

هر کدام از این آزمایش ها در آزمایشگاه نارون قابل انجام هستند و علاوه بر این، می توانید از خدمات این آزمایشگاه در منزل، مانند: آزمایش تیروئید در منزل نیز بهره ببرید.

تست پاپ اسمیر چیست؟

یکی از مهم ترین آزمایش هایی که جزو آزمایش چکاپ خانم ها به حساب می آید، تست پاپ اسمیر می باشد که بانوان از یک سن مشخص به بعد، باید به صورت منظم این تست را انجام دهند و در روند این آزمایش سلول های جمع آوری شده از دهانه رحم مورد بررسی میکروسکوپ ها قرار می گیرند. این تست اهمیت بسیار زیادی دارد و برای تشخیص سرطان دهانه رحم و مشکلات مختلف دیگر بسیار کاربردی خواهد بود‌.

در واقع در روند انجام تست پاپ اسمیر می توان تغییراتی که در سلول های دهانه رحم اتفاق می‌ افتد را مشاهده کرد تا از بروز بیماری های مختلف از جمله سرطان دهانه رحم جلوگیری شود.

به صورت کلی بانوان از سن ۲۱ سالگی به بعد، در صورت داشتن رابطه جنسی، بهتر است که هر سه سال یکبار به انجام تست پاپ اسمیر بپردازند و بانوانی که قصد بارداری دارند حتماً قبل از اقدام، این تست را انجام دهند‌.

وقتی که با علائمی مانند: ترشحات بیش از حد واژن، خونریزی یا لکه بینی در زمان خارج از قاعدگی، درد و خونریزی در واژن هنگام برقراری رابطه جنسی و بعد از آن مواجه شدید، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید و بعد از آن تست پاپ اسمیر را انجام دهید.

از آن جایی که انجام تست پاپ اسمیر اهمیت بسیار بالایی دارد و کاملا حساس می باشد، باید سعی کنید که آن را در یک آزمایشگاه معتبر انجام دهید. در همین راستا آزمایشگاه نارون در خدمت شما است تا در صورت لزوم تست پاپ اسمیر را به بهترین شکل ممکن در این آزمایشگاه انجام دهید و مطمئن باشید جواب این تست کاملاً درست خواهد بود. آزمایشگاه نارون جواب تست پاپ اسمیر را در کوتاه ترین زمان ممکن برای شما آماده خواهد کرد.

آزمایش بررسی هورمون های جنسی:

در روند انجام آزمایش چکاپ خانم ها، آزمایش هورمون جنسی زنانه نیز اهمیت زیادی دارد و برای بررسی این هورمون ها باید آزمایش خون انجام شود.

هورمون هایی که در آزمایش هورمونی زنانه مورد بررسی قرار می‌ گیرند شامل تستوسترون، دی هیدرو تستوسترون، استرادیول، پروژسترون، استروژن، LH و… می باشند.

این موارد تاثیر زیادی روی هورمون های جنسی دارند و کم یا زیاد بودن آن ها باعث ایجاد مشکل برای بانوان خواهد شد‌ به خصوص تستوسترون که اهمیت بسیار بالایی دارد.

درست است که تستوسترون هورمون جنسی مردانه به حساب می آید اما در بدن بانوان نیز وجود دارد و کم یا زیاد شدن آن مشکلات مختلفی مانند: تغییر صدا، بروز مشکل در قاعدگی، جوش صورت، افزایش وزن، ناباروری و… را در پی خواهد داشت. در نتیجه در روند انجام آزمایش چکاپ خانم ها سطح تستوسترون در آزمایش هورمونی باید مورد بررسی قرار بگیرد.

آزمایشگاه نارون که یک آزمایشگاه پاتوبیولوژی تخصصی در نیاوران می باشد، به انجام آزمایش های مربوط به بانوان می پردازد و تمام این آزمایش‌ ها و تست‌ ها را با تجهیزات پیشرفته و به صورت کاملا تخصصی انجام می دهد.

اهمیت آزمایش ویتامین های بدن برای بانوان:

علاوه بر تست پاپ اسمیر آزمایش مربوط به ویتامین های بدن نیز جزو مهمترین آزمایشها برای چکاپ است که بانوان باید آن را انجام دهند.

زیرا وجود ویتامین در بدن بانوان نقش کلیدی و بسیار مهمی دارد و کم بودن ویتامین، مشکلات مختلفی از جمله: به هم خوردن چرخه پریودی، ناباروری، کم خونی، ضعف، خستگی، ریزش مو، مشکلات پوستی و… را به همراه خواهد داشت.

در نتیجه ویتامین در بدن بانوان عنصری بسیار مهم به شمار می آید. به همین منظور پزشکان برای بانوان مختلف به خصوص بانوان جوان و بانوانی که قصد بارداری دارند حتماً آزمایش ویتامین های بدن را تجویز می‌ کنند. شما می توانید برای انجام آزمایش ویتامین های بدن به آزمایشگاه نارون مراجعه کنید.

این آزمایشگاه با وجود تجهیزات تخصصی و پرسنل با دانشی که دارد می‌تواند در این زمینه نتیجه ای دقیق و درست را به شما ارائه کند. آزمایش ویتامین های بدن با نام آزمایش NHS شناخته می‌ شود که از طریق خون قابل انجام است. در این آزمایش سطح آهن، سطح ویتامین D و سطح فولات در بدن بانوان مورد بررسی قرار می گیرند.

در قسمت بررسی سطح آهن مواردی مانند سرم فریتین، هموگلوبین، ترانسفرین و کل ظرفیت اتصال آهن مورد بررسی قرار می گیرند.

در قسمت بررسی سطح ویتامین D باید بگوییم که وقتی که ویتامین D بین ۵۰ تا ۱۷۵ نانو مول در لیتر باشد طبیعی بوده و ۵۰ تا ۱۰۰ نانو مول نیز بهینه است و خطری ندارد. اما اگر کمتر از این موارد باشد قطعاً بیمار باید از قرص ویتامین D استفاده کند. سطح فولات یا ویتامین B9 هم باید بین ۸.۸۳ تا ۶۰.۸۰ نانو مول در لیتر باشد و اگر از این محدوده بیشتر یا کمتر شود غیر طبیعی خواهد بود.

ماموگرافی بانوان:

آزمایش چکاپ خانم ها شامل ماموگرافی هم می شود. ماموگرافی یک آزمایش برای تشخیص سرطان سینه به حساب می‌ آید که این آزمایش با فشرده سازی بین صفحات مخصوص با تابش اشعه ایکس انجام می‌ شود و با تصاویری که به دست می‌ آید وجود سرطان پستان تشخیص داده می شود.

همانطور که میدانید افزایش سن با سرطان سینه رابطه ی مستقیم دارد و این یعنی هر چقدر سن بانوان افزایش پیدا کند، خطر ابتلای آنها به این سرطان بیشتر خواهد شد. در نتیجه باید بانوان بعد از سن ۵۰ سالگی سالی یک یا دو بار حتماً تست ماموگرافی را انجام دهند و قبل از آن هم پیشنهاد می کنیم که بانوان بالای ۳۰ سال سالیانه یکبار ماموگرافی را انجام دهند؛ تا از سلامت خود مطمئن شوند.

زیرا سرطان سینه یک بیماری خاموش است که در روزهای ابتدایی و شاید ماه های ابتدایی هیچ علائمی از خود نشان ندهد و شما با انجام ماموگرافی متوجه وجود این بیماری در بدن خود خواهید شد و بدین ترتیب در صورت وجود سرطان سینه می توانید از پیشرفت آن جلوگیری داشته باشید و درمان های لازم را به موقع انجام دهید تا این بیماری برای شما خطرناک نشود.

آزمایش تیروئید:

انجام آزمایش تیروئید هم جزو مهم ترین آزمایش‌هایی به حساب می‌ آید که بانوان باید به صورت منظم آن را انجام دهند. زیرا پرکار بودن یا کم کار بودن تیروئید روی سلامتی بانوان و حتی باروری و نظم عادت ماهیانه ی آن ها تاثیر خواهد گذاشت و در نتیجه بانوان باید انجام آزمایش تیروئید را هم جدی بگیرند‌. این آزمایش برای کسانی که سابقه ی خانوادگی بیماری های تیروئیدی دارند الزامی می باشد.

علاوه بر این، بانوانی که نزدیک دوران یائسگی قرار دارند یا باردار هستند و یا حتی به تازگی زایمان کرده اند باید آزمایش تیروئید را انجام دهند زیرا در هر یک از این مراحل ممکن است که سطح تیروئید افزایش یا کاهش زیادی داشته باشد و باید تحت کنترل دربیاید.

ضمن تمام این موارد بانوانی که با علائمی مانند: افزایش غیر طبیعی وزن، افت انرژی و خستگی، خشکی پوست،  احساس سرما به صورت مداوم، یبوست، کاهش بی دلیل و ناگهانی وزن، افزایش ضربان قلب، احساس گرمای زیاد و تعریق شبانه روبه‌رو می شوند، باید آزمایش تیروئید را انجام دهند تا سطح تیروئید در بدن آن ها مورد بررسی قرار بگیرد.

چگونگی انجام آزمایش تیروئید:

آزمایش تیروئید از راه خون انجام می شود و آزمایشگاه نارون به عنوان یک آزمایشگاه معتبر و شناخته شده در تهران به انجام آزمایش تیروئید می پردازد.

علاوه بر اینکه می توانید به صورت حضوری در این آزمایشگاه تست تیروئید را انجام دهید قادر هستید که از خدمات آزمایش تیروئید در منزل آزمایشگاه نارون هم استفاده کنید. زیرا آزمایشگاه نارون دارای خدمات در منزل می باشد و این یعنی می تواند انواع آزمایش ها و تست ها را در منزل شما انجام دهد و هیچ تفاوتی میان آزمایش در منزل و آزمایش در آزمایشگاه وجود ندارد‌.

در هر دو صورت جوابی که دریافت می‌ کنید یک جواب کاملا دقیق و درست خواهد بود. این قابلیت برای آن دسته از بانوانی که توانایی حضور در آزمایشگاه را ندارند و یا دچار بیماری یا کهولت هستند بسیار کاربردی خواهد بود. به خصوص آن دسته از بانوانی که به تازگی زایمان کرده اند و توانایی راه رفتن و حضور در آزمایشگاه برای آنها فراهم نیست، می‌توانند از خدمات آزمایش تیروئید در منزل نارون بهره ی لازم را ببرند.

فراموش نکنید که بهتر است قبل از انجام آزمایش تیروئید ناشتا باشید و به هیچ عنوان قرص های تیروئیدی را مصرف نکنید و سعی کنید که بعد از انجام آزمایش قرص های درمانی مورد نظر خود را استفاده کنید.

آزمایش CBC چیست؟

در روند انجام آزمایش چکاپ خانم ها آزمایش CBC هم جزو مهمترین آزمایش ها به حساب می آید. که افزایش یا کاهش تعداد گلبول های خون در این آزمایش تشخیص داده می شود.

این آزمایش برای ارزیابی سلامت عمومی، تشخیص بیماری، یا کنترل یک بیماری خاص انجام خواهد شد. بسیاری از افراد که با تجویز پزشک برای انجام آزمایش CBC به آزمایشگاه مراجعه می‌ کنند، قصد ارزیابی سلامت خود را دارند. زیرا سطح CBC و گلبول های بدن اهمیت بسیار بالایی دارد برای تشخیص بیماری نیز آن دسته از افرادی که با علائمی مانند: ضعف و خستگی، تب، التهاب، کبودی، خونریزی و… مواجه هستند و علت مشخصی برای این علائم وجود ندارد باید آزمایش CBC را انجام دهند.

آزمایشگاه پاتوبیولوژی نارون ضمن انجام تمام آزمایش های تخصصی و فوق تخصصی آزمایش های CBC را برای همه ی افراد به خصوص بانوان انجام می دهد و نتیجه ی این آزمایش را در کوتاه ترین زمان ممکن و به صورت کاملا درست، ارائه خواهد داد.

آزمایشگاه برای چکاپ خانم ها در تهران:

ساکنین استان تهران و حتی تمام مردم کشور می توانند از خدمات مربوط به آزمایشگاه نارون بهره ببرند. زیرا انجام آزمایش در یک آزمایشگاه معتبر و تخصصی اهمیت بسیار بالایی دارد و همین موضوع باعث می‌ شود که افراد زیادی از شهرستان ها هم به استان تهران مراجعه کنند و از خدمات آزمایشگاه پاتوبیولوژی نارون استفاده کنند.

این آزمایشگاه دارای خدمات در منزل نیز می باشد و انجام انواع آزمایش ها از جمله آزمایش تیروئید در منزل را نیز انجام می دهد.آزمایشگاه نارون که در منطقه ی نیاوران در شمال تهران واقع شده است و آدرس دقیق آن هم خیابان شهید باهنر، بالاتر از چهارراه کامرانیه، جنب مجتمع نارون، پلاک ۸۰، طبقه همکف، واحد ۳ می باشد‌.

اگر قصد مراجعه به این آزمایشگاه را دارید می توانید با هر یک از این شماره های تماس ۰۲۱۲۲۸۱۲۸۸۰ و ۰۲۱۲۲۸۱۲۸۷۹ هم ارتباط برقرار کنید و از مشاوره ها و خدمات لازم آن ها اطلاعات بیشتری کسب کنید.

سخن پایانی:

فراموش نکنید که هیچ چیزی در این دنیا مهم تر از سلامتی شما نیست و می توانید با مطالعه مقالات پزشکی سایت مطب ۳۶۵ و انجام آزمایش های چکاپ منظم در آزمایشگاه نارون قدمی محکم برای حفظ سلامتی خود بردارید.

 

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز مورد نظر خود را ثبت کنید

میانگین امتیازها: ۰ / ۵. تعداد امتیازها: ۰

تا الان هیچ امتیازی ثبت نشده است

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست