کاشت دندان جلو + مراحل ایمپلنت دندان های پیشین (قدامی)

کاشت دندان جلو

ایمپلنت دندان قدامی از استخوان فک شما محافظت می کند، و ظاهری دقیقاً شبیه دندان های طبیعی خودتان دارد. کاشت دندان جلو شباهت زیادی به ریشه دندان طبیعی دارد که می تواند استخوان آلوئولی (قسمتی از استخوان فک که حفره های دندانی را در خود جای داده است) را تحریک کند.

این تحریک برای جلوگیری از تحلیل رفتن استخوان فک مورد نیاز است و این اطمینان را ایجاد می کند که استخوان فک قوی و سالم باقی بماند. درمان ایمپلنت دندان جلو یک کار از قبل برنامه ریزی شده است، بنابراین عمل جراحی برای  کاشت دندان  جلو سریع است و ممکن است فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشید.

ایمپلنت دندان جلو

ایمپلنت دندان های قدامی

دندان های جلویی شما نسبت به صدمات وارده احتمالی کاملا آسیب پذیر هستند. دندانپزشکان با موارد زیادی روبرو می شوند که باید بیمارانی که در تصادف یا در حین فعالیت های ورزشی دندان جلویی شان آسیب دیده است را درمان کنند. همچنین دندان های جلویی ممکن است به دلیل عفونت و پوسیدگی از دست داده شوند.

هر گونه از دست دادن دندان برای افراد ناخوشایند است، اما از دست دادن دندان جلویی بیشتر از سایر دندان ها اذیت کننده کننده است، زیرا ما اغلب اعتماد به نفس خود را از ظاهر خود می گیریم واز دست دادن دندان جلو به مقدار زیادی موجب کاهش اعتماد به نفس و احساس رضایتمندی از خود می شود. 

خوشبختانه، ایمپلنت دندان جلو می تواند یک راه حل عالی و طولانی مدت برای حل مشکل بی دندانی باشد.

چرا روش ایمپلنت نسبت به سایر روش ها برای جایگزین کردن دندان های جلویی بهتر است؟

انتخاب های دیگری هم غیر از کاشت دندان جلو برای جایگزینی دندان های جلویی وجود دارد، مثلا استفاده از:

  • دندان مصنوعی تکی
  • دندان مصنوعی فلیپر
  • بریج دندان

اما نکته اینجاست که این ها تنها یک راه حل موقت هستند نه دائمی و پایدار. 

استفاده از بریج دندانی هم یک انتخاب دیگر است. اگر دندان‌های جلویی باقی ‌مانده شما قوی و سالم هستند؛ بریج دندان انتخاب ایده‌آلی نیست؛ زیرا دندان‌های مجاور همیشه باید با روکش‌های دندانی محافظت شوند که مستلزم حذف مینای دندان از آنهاست.

مشکل است است که حذف مینای دندان از این دندان ها احتمال عفونت و پوسیدگی آنها را در آینده افزایش می دهد. مساله بعدی این است که پانتیک بریج دندانی فقط روی لثه ها قرار می گیرد و با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان فک زیر آن به تدریج تحلیل می روند به طوری که ممکن است یک شکاف ناخوشایند در زیر پانتیک ایجاد شود.

اگر نگاه بلند مدت داشته باشیم، ایمپلنت دندان حتی ممکن است ارزان تر از بریج دندان باشد؛ چرا که پایداری و ماندگاری ایمپلنت زیاد است و نیاز به هزینه های اضافی دیگر در آینده وجود نخواهد داشت.

اما سایر گزینه های ترمیم دندان که موقت هستند در نهایت نیاز هست که با یک روش دائمی جایگزین شوند. بنابراین اینها مسائلی است که باید به آن دقت شود. ایمپلنت دندان جلو درست مانند یک دندان طبیعی از لثه بیرون می آید. حتی لثه اطراف ایمپلنت نیز به خوبی شکل می گیرد تا نتیجه درمانی مطلوبی ایجاد شود.

چرا ایمپلنت نسبت به سایر روش ها برای جایگزین کردن دندان های جلویی بهتر است؟

روند انجام کاشت دندان پیشین به چه صورت است؟

۱- معاینه اولیه: در ابتدا نیاز به مشاوره با دندانپزشک دارید تا بتواند سلامت دندان شما را ارزیابی کند. اگر دندان جلویی هنوز در دهان شما باشد؛ دندانپزشک آن را به دقت ارزیابی می کند تا مطمئن شود که نمیتوان آن را حفظ کرد. 

۲- طرح درمان اختصاصی: مرحله بعدی این است که درمان ایمپلنت شما برنامه ریزی شود. شما باید نوع خاصی از سی تی اسکن (با پرتو مخروطی) را انجام دهید که تصاویر سه بعدی دقیقی از دندان جلویی و فک شما فراهم می کند و به دندانپزشک اجازه می دهد تا جراحی ایمپلنت شما را از قبل برنامه ریزی کند و برنامه درمانی اختصاصی برای شما را ایجاد کند.

۳- کشیدن دندان و قرار دادن فوری ایمپلنت: اگر نیاز به کشیدن دندان دارید؛ دندانپزشک تقریباً به طور همزمان می تواند این کار را با کاشت ایمپلنت دندان انجام دهد. یک روش به نام کشیدن دندان آتروماتیک (بدون تروما) وجود دارد که آسیب به استخوان آلوئول را به حداقل میرساند. 

۴- جراحی ایمپلنت دندان جلو: از آنجایی که درمان از قبل برنامه ریزی شده است؛ در واقع عمل جراحی برای کاشت ایمپلنت دندان جلو سریع است (معمولا حدود یک ساعت) و ممکن است فقط به بی حسی موضعی نیاز داشته باشید. پس از آن، توصیه ها و نکاتی در مورد مراقبت از محل ایمپلنت در حین بهبودی دریافت خواهید کرد.

مراقبت های بعد از جراحی کاشت دندان جلو 

هنگامی که اثر داروی بی حسی از بین می رود؛ ممکن است کمی درد احساس کنید؛ اما این درد به راحتی با داروهای مسکن تجویز شده توسط دندانپزشک قابل کنترل است. با این حال، احساس درد یا ناراحتی غیر طبیعی نیست.

اگر دندانپزشک معالج آنتی بیوتیک تجویز کرده است دوره درمان را باید کامل کنید و توصیه های دندانپزشک را در مورد مراقبت از محل جراحی به دقت رعایت نمایید.

بنابراین معاینه و رعایت بهداشت منظم دندان شما بسیار مهم است. بدون مراقبت مناسب، بافت لثه در اطراف ایمپلنت می تواند عفونی شود و در نهایت منجر به شکست ایمپلنت شود. با مراقبت مناسب، ایمپلنت دندان برای شما سال ها یا حتی تا آخر عمر دوام خواهد داشت.

مراقبت های بعد از جراحی کاشت دندان جلو 

استفاده از دندان موقت بلافاصله پس از ایمپلنت دندان جلو

نگران این که بدون دندان هستید نباشید؛ در همان روز کاشت دندان جلو، شما یک دندان موقت دریافت خواهید کرد. این دندان بیشتر برای اهداف زیبایی است و باید با این دندان موقت در زمان بهبودی غذاهای سفت جویده نشود. هنگامی که بهبودی کامل شد، دندان دائمی جدید شما ساخته و نصب می‌شود و درمان شما تکمیل می گردد که در نهایت به شما اجازه می‌دهد تا از لبخند خود لذت ببرید.

کلام آخر

افرادی که دندان جلویی خود را از دست داده اند، از لبخند زدن خودداری می کنند. افرادی که با فقدان دندان قدامی روبرو هستند، علاوه بر مشکلات ظاهری در تغذیه و گفتار هم با مشکلات بسیاری روبرو میشوند. از این رو کاشت دندان جلو از آنجایی که بهترین جایگزین دندان از دست رفته است، عمل زیبایی نیز محسوب می شود و بیشتر در افرادی انجام می گیرد که دندان پیشین خود را کاملا از دست داده اند.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست