بریج یا پل دندان | ضرورت استفاده از آن

بریج یا پل دندان و ضرورت استفاده از بریج

حتما تا به حال دیده اید افرادی که تعدادی از دندان‌های جلویی خود را کشیده اند وقتی لبخند می زنند؛ منظره لبخند شان چندان زیبا نخواهد بود؛ و معمولا لبخند خود را از دید سایرین پنهان می کنند؛ زیرا تصور می کنند اگر لبخند بزنند دندان های کشیده شده آنها مشخص می شود؛ که از نظر سایرین ظاهر زشتی دارد و این قضیه چندان جالب نیست. این افراد معمولا در این شرایط از سایرین خجالت می کشند، اعتماد به نفس خود را از دست داده و از نظر روحی تحت فشار قرار می گیرند. اما نگران نباشید، بریج‌های دندانی یکی از بهترین روش های اصلاح طرح لبخند محسوب می شود که، می‌تواند جاهای خالی و شکاف‌های لبخند شما را پر کند.

بریج یا پل دندان چیست؟

در حقیقت بریج دندان (Dental Bridge) که پل دندانی هم نامیده می شوند، یک دندان مصنوعی (به نام پانتیک pontic) است؛ که توسط دندان های پایه یا تکیه گاه (abutment tooth) در دو طرف محل دندان از دست رفته، ثابت می شود. اگرچه پانتیک ها ممکن است از مواد مختلفی مانند طلا و غیره تهیه شوند، اما معمولاً آنها از جنس چینی (porcelain) ساخته می شوند تا از نظر شکل ظاهری و زیبایی با دندان های طبیعی مشابه باشند.

بریج دندان چیست؟

انواع بریج دندان کدام اند؟

بریج های دندانی انواع مختلفی دارند که چهار نوع اصلی آنها عبارتند از:

 1. بریج معمولی یا سنتی (Traditional dental bridge)
 2. بریج کانتی لور (Cantilever dental bridge)
 3. بریج مریلند (Maryland dental bridge)
 4. بریج بر پایه ایمپلنت (Implant-supported dental bridge)

در ادامه سعی داریم شما را با این چهار نوع از بریج دندان بیشتر آشنا کنیم.

بریج سنتی (Traditional dental bridge)

بریج دندانی سنتی که با نام بریج معمولی هم شناخته می شود، شامل یک یا چند دندان مصنوعی است؛ که توسط روکش هایی‌ که روی هر یک از دندان های پایه چسبانده شده‌ اند، در جای خود ثابت می گردد.

بریج سنتی Traditional dental bridge

بریج کانتی لور (Cantilever dental bridge)

این نوع بریج، اگر چه شبیه به یک بریج سنتی است، اما در بریج کانتی لور بر خلاف بریج سنتی، پانتیک توسط یک روکش که فقط به یک دندان تکیه گاه چسبانده شده است، در جای خود نگه داشته می شود. برای اینکه بتوان از بریج کانتی لور استفاده کرد، فقط به یک دندان طبیعی در کنار جای خالی دندان از دست رفته نیاز است.

بریج مریلند (Maryland dental bridge)

در بریج مریلند مانند بریج سنتی، از دو دندان تکیه گاه طبیعی، در دو طرف دندان از دست رفته استفاده می شود. تفاوتی که این دو بریج با هم دارند در این مساله است که در بریج سنتی از روکش‌ بر روی دندان‌های تکیه گاه طبیعی استفاده می شود، در حالی که بریج مریلند از چارچوبی با جنس فلز یا چینی استفاده می‌کند که به پشت دندان‌های تکیه گاه طبیعی چسبانده می‌شود. بریج مریلند هم مانند بریج سنتی تنها زمانی قابل استفاده است که در هر طرف دندان از دست رفته، یک دندان طبیعی وجود داشته باشد.

بریج بر پایه ایمپلنت (Implant-supported dental bridge)

همانطور که اشاره شد، در سه نوع بریج قبلی از روکش و یا از چارچوب فلزی/چینی استفاده می شود، اما در بریج های دارای ایمپلنت برای این منظور از ایمپلنت استفاده می گردد.

بریج بر پایه ایمپلنت (Implant-supported dental bridge)

چه کسی به بریج دندان نیاز دارد؟

اگر شخصی یک یا چند دندان از دست رفته دارد، بریج دندان می تواند برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته او و رفع این مشکل یک گزینه درمانی ایده آل به حساب بیاید. از جمله شایع ترین علل از دست دادن دندان ها می توان به پوسیدگی دندان، بیماری های لثه و تروما (ضربه) اشاره کرد.

ضرورت استفاده از بریج دندان

دندان های انسان با هم کار می کنند. اگر به هر دلیلی یک یا چند دندان از دست رفته باشد، دندان های مجاور می توانند به سمت فضای خالی ایجاد شده ناشی از دندان از دست رفته حرکت کنند. همچنین دندان های فک مقابل نیز می توانند به سمت فضای خالی بالا یا پایین حرکت کنند. این مساله می تواند باعث شود که مشکلات زیر پیش بیاید:

 • مشکلات گاز گرفتن
 • مشکلات جویدن
 • درد ناشی از فشار اضافی روی دندان ها و فک
 • کاهش اعتماد به نفس در مورد شکل ظاهری فک، صورت و یا لبخند

ضرورت استفاده از بریج دندان

استفاده از بریج دندان چه مزایایی دارد؟

هنگامی که شما یک یا چند دندان از دست رفته دارید، ممکن است دچار مشکلات متعددی شوید که بریج دندانی می تواند آنها را رفع کند. مزایای استفاده از بریج دندان عبارتند از:

 • بازگردانی لبخند
 • بازگردانی توانایی جویدن صحیح و مناسب
 • بازگردانی گفتار و تلفظ راحت
 • حفظ فرم فک و صورت
 • تنظیم مجدد فرم دندان ها در حالت جویدن به منظور اینکه فشار وارده بر روی دندان ها به درستی توزیع شود
 • جلوگیری از جابجایی دندان های باقی مانده از موقعیت صحیح خود

به جای بریج دندان از چه گزینه درمانی دیگری می توان استفاده کرد؟

برخی از افراد پروتزهای پارشیال یا جزئی را انتخاب می کنند که از انواع پروتز متحرک به حساب می آید. می توان پروتز را از دهان بیرون آورد و پس از تمیز کردن دوباره در سر جای خود قرار داد. برخی دیگر از افراد ممکن است ایمپلنت دندان را ترجیح دهند. ایمپلنت از طریق جراحی در فک قرار می گیرد. دندانپزشک می تواند به شما کمک کند تا بهترین گزینه درمانی را برای خود انتخاب نمایید.

هزینه بریج دندان چقدر است؟

آیتم های زیادی وجود دارد که می تواند بر قیمت بریج دندان تأثیر بگذارد. عوامل تاثیرگذار در قیمت خدمات دندانپزشکی از جمله بریج دندان عبارتند از:

۱- تعداد دندان های مورد نیاز برای پر کردن جای خالی دندان های از دست رفته یا به عبارت دیگر اینکه بیمار چند دندان از دست رفته دارد که می خواهد جای خالی آنها با بریج دندان پر شود
۲- نوع مواد مورد استفاده مانند رزین کامپوزیت، زیرکونیا، آلیاژ فلزی و غیره
۳- نیاز به انجام اقدامات درمانی جانبی
۴- نوع بریج

هزینه بریج دندان چقدر است؟

جمع بندی

بریج دندان روشی مناسب برای اصلاح طرح لبخند محسوب می شود که توسط یک پل ثابت روی دندان های دو طرف فضای خالی قرار می گیرد؛ که انواع مختلفی دارد و دندان پزشک بعد از بررسی وضعیت دندان و فک شما بهترین روش جایگزینی دندان های از دست رفته را پیشنهاد می کند. همانطور که در مقاله توضیح داده شد، بریج و کاشت دندان از نظر عملکرد و ماندگاری بسیار گزینه مناسبی هستند و به روند درمان دندان های شما کمک می کنند.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست