هایفوتراپی

طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین اتفاقی که برای اکثرافراد رخ می دهد پیری با افزایش سن است.پوست انسان به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهد و چین و چروک پیدا می کند.
هایفوتراپی جدیدترین تکنیک لیفت و جوان سازی پوست است.

هایفوتراپی بینی

هایفوتراپی بینی

هایفوتراپی بینی یکی از راه‌های مؤثر برای زیباسازی و جوان‌سازی بینی شما می‌باشد. استفاده از این روش یک روش کارآمد…

طبیعی ترین و قابل پیش بینی ترین اتفاقی که برای اکثرافراد رخ می دهد پیری با افزایش سن است.پوست انسان به مرور زمان کیفیت خود را از دست می دهد و چین و چروک پیدا می کند.از گذشته انسان ها به دنبال جست و جوی اکسیرجوانی و راه هایی برای بازیابی زیبایی از دست رفته پوست بوده اند.هر چند که هنوز دانشمندان نتوانسته اند پیری را به تعویق بیندازند اما روزبه روز به راه های پیشرفته تری برای جوان سازی پوست دست یافته اند.

هایفوتراپی جدیدترین تکنیک لیفت و جوان سازی پوست است . این روش در یک جلسه انجام می شود و بلافاصله بعد از آن فرد می تواند به محل کار خود بازگردد و مشغول فعالیت های روزانه شود . اگر به دنبال پزشک پوست با تجربه برای انجام هایفوتراپی می گردید با سایت مطب ۳۶۵ همراه باشید.

مراحل انجام هایفوتراپی

قبل از انجام هایفوتراپی نیازی به آماده سازی خاصی نیست تنها اگر از محصولات مراقبت پوست مثل کرم ضدآفتاب استفاده کرده اید باید آن ها را پاک کنید.در طی انجام هایفوتراپی مراحل زیر طی می شود:

 1. ابتدا پزشک یا تکنسین محل هدف درمان را تمیز می کند.
 2. اگر نیاز باشد از کرم بی حس کننده ی موضعی در محل درمان استفاده می کند.
 3. پزشک ژل مخصوصی را روی پوست شما قرار می دهد.این ژل مانند لوبریکانت استفاده شده در سونوگرافی است.
 4. دستگاه هایفوتراپی روی پوست شما قرار می گیرد و روند درمان آغاز می شود.
 5. با استفاده از مانیتور دستگاه، پزشک یا تکنسین امواج فراصوت را تنظیم می‌کند.
 6. امواج فراصوت با پالس‌های کوتاهی به محل هدف فرستاده می‌شوند. جلسه‌ی درمانی بین ۳۰ تا ۹۰ دقیقه طول می‌کشد.
 7. در آخر دستگاه هایفو از روی پوست برداشته می شود.

هنگام ارسال امواج فراصوت ممکن است سوزن سوزن شدن یا گرمای خفیفی احساس کنید برای حل این مشکل می توانید از داروهای مسکن استفاده کنید.قبل از استفاده از داروهای مسکن حتما با پزشک معالج خود مشورت کنید. همان طور که گفته شد بعد از اتمام جلساتمزوتراپی می توانید به خانه یا محل کار خود برگردید.

تفاوت هایفوتراپی با درمان لیزر چیست؟

همان طور که اشاره شد هایفوتراپی از انرژی ماوراء صورت که ویژگی های منحصر به فردی دارد استفاده می کند.این روش بر خلاف بسیاری از دستگاه ها و تکنولوژی های دیگر اجازه می دهد تا برای درمان عمق پوست،در واقع لایه های سطحی پوست را دور بزند.امواج اولتراسوند (ماوراء صورت)دستگاه هایفو باعث تولید کلاژن در بستر پوست می شود درنتیجه موجب افزایش قابل توجهی از لیفت در طول دو تا سه ماه می گردد.لیزرها از انرژی نوری استفاده می کنند و نمی توانند به لایه های عمیق تر پوست نفوذ کنند.معمولا درمان هایی که با لیزر هستند تنها پوست سطحی را درمان می کنند و تاییدیه ی سازمان غذا و داروی امریکا FDA برای لیفت پوست را ندارند.

هایفوتراپی چیست ؟

هایفو یا HIFU مخفف واژه‌ی انگلیسی High-Intensity Focused Ultrasound به معنای «امواج متمرکز فراصوت با شدت بالا» است . از هایفوتراپی امروزه به عنوان جایگزینی برای جراحی استفاده می شود . در این روش امواج اولتراسوند به طور مستقیم به لایه اصلی موثر در لیفتینگ وارد می شوند ..در این روش امواج اولتراسوند بطور مستقیم و تنها از راه تماس دستگاه با سطح پوست، به لایه اصلی موثر در لیفتینگ یا SMAS وارد شده و همان عملی را انجام می دهند که در روش جراحی انجام می شود یعنی مساحت این لایه را کم می کند، اما نیازی به برش جراحی ندارد.این روش نیاز به برش جراحی ندارد و بر اثر ایجاد حرارت نقطه ای در اعماق لایه های زیرین پوست لیفت و جمع شدن ماهیچه و پوست محقق می شود.

در هایفوتراپی از امواج فراصوت یعنی همان امواجی که در دستگاه های سونوگرافی استفاده می شود می توان استفاده کرد.این امواج به صورت متمرکز به لایه خاصی از پوست انرژی وارد کرده و باعث تحریک تولید رشته های کلاژن می شود.کلاژن ها وظیفه استحکام بافت های بدن از جمله پوست را دارند بنابراین این اتفاق باعث می شود پوستی سفت و بدون چین و چروک داشته باشید.

هایفوتراپی یا لیفت صورت؟

کاربرد هایفوتراپی

از هایفوتراپی سال هاست که برای درمان تومورهای سرطانی استفاده می شود اما اولین بار در سال ۲۰۰۸ برای انجام درمان های زیبایی از آن استفاده شد.هایفوتراپی در سال ۲۰۰۹ با کاربرد لیفت ابرو در سال ۲۰۰۹ توسط سازمان غذا و داروی آمریکا تأیید شد.در سال ۲۰۱۴،FDA استفاده از هایفوتراپی را برای بهبود وضعیت خطوط و چین و چروک ناحیه ی گردن و بالای سینه تأیید کرد.این روش درمانی به دلیل نوین بودن هنوز برخی استفاده های آن مورد تاییدFDA قرار نگرفته است.

اگر چه بر روی هایفوتراپی پژوهش های بالینی گسترده ای انجام نشده است اما چندین و چند پژوهش کوچک نشان می دهد که این روش برای لیفت صورت و بهبود وضعیت چین و چروک مؤثر است.افرادی که این درمان را انجام می دهند پس از گذشت چند ماه تأثیرات مثبت آن را مشاهده خواهند کرد بدون این که در معرض خطرات و عوارض جانبی ناشی از جراجی های زیبایی و لیفتینگ قرار بگیرند.

کاربرد هایفوتراپی

هایفوتراپی کاربرد های زیادی دارد و برای موارد بسیاری می توان از آن استفاده کرد که در ادامه چند مورد از کاربرد های مهم آن را برای شما نام خواهیم برد :

 • لیفت ابرو بدون جراحی
 • رفع غبغب بدون نیاز به جراحی
 • رفع افتادگی پلک بالا
 • رفع چین و چروک های صورت و بالا گردن
 • رفع چین های پنجه کلاغی (چروک های کناره های خارجی چشم )
 • رفع افتادگی پایین صورت (افتادگی زیر چانه )
 • لیفت صورت و گردن بدون جراحی
 • رفع افتادگی گوشه های لب
 • سفت و محکم شدن پوست صورت و گردن

مزایای هایفوتراپی

 • دارای ماندگاری و اثر طولانی مدت
 • بی خطر بودن هایفوتراپی، عدم نیاز به عمل جراحی
 • آسیب نرساندن به سطح پوست و بدون عوارض
 • بدون هیچگونه درد و خون ریزی و بدون نیاز به بستری شدن
 • ایجاد کالاژن در بافت پوست
 • قابل استفاده در تمام نقاط صورت از جمله (صورت، گردن، غیغب، چانه و گونه)
 • هایفوتراپی بر خلاف بر روی هر پوستی سازگار است

هایفوتراپی در سال های اخیر به عنوان روشی سریع، ایمن و بدون نیاز به استراحت یا دوره ریکاوری طرفداران زیادی پیدا کرده است.در ادامه سه مزیت مهم هایفوتراپی را برای شما توضیح می دهیم:

تعداد جلسات کم

بسیاری از متقاضیان هایفوتراپی با یک جلسه درمانشان به طور کامل انجام می شود.این که دقیقا به چند جلسه هایفوتراپی احتیاج پیدا می کنید به میزان افتادگی پوست،واکنش بدن به امواج هایفو،شرایط فرآیند پیری پوست و موارد دیگر بستگی دارد.دو جلسه هایفوتراپی با فاصله ۶ ماه یا ترمیم سالانه هایفو از برنامه های مناسب برای حفظ جوانی پوست است.

هایفوتراپی برای چه کسانی مناسب است؟

به طور کلی می توان گفت هایفوتراپی برای افراد بین ۳۰ تا ۷۵ سال که دچار شل شدگی خفیف تا متوسط پوست هستند مناسب است زیرا با این درمان می توانند روند پیری پوست را به تأخیر بیندازند.متقاضیان بالای ۲۵ سال نیز می توانند از این روش درمانی برای پیشگیری از پیری پوست استفاده کنند.اگر به طور مداوم در معرض نورخورشید یا اشعه فرابنفش بوده اید و پوستتان شل شده است برای رسیدن به نتیجه دلخواه باید چند جلسه مزوتراپی انجام دهید.

در حالت کلی افراد مسن که از شل شدگی و افتادگی شدید پوست در ناحیه گردن رنج می برند کاندید مناسبی برای هایفوتراپی نیستند و به احتمال زیاد باید جراحی شوند.هایفوتراپی برای کسانی که در ناحیه ی هدف دچار زخم،عفونت،آکنه های کیستی و ایمپلنت های فلزی هستند مناسب نیست.

نتایج سریع با ماندگاری مناسب

بسیاری از مراجعین بعد از جلسات درمانی هایفوتراپی شاهد نتایج آن مانند سفت شدن و رفع افتادگی پوست را مشاهده می کنند.نتایج کامل هایفوتراپی بین ۶ تا ۱۲هفته بعد از درمان خود را نشان می دهند.این تأخیر به دلیل زمان بر بودن تولید و بازآرایی رشته‌های کلاژن در محل‌های تحت درمان است.هایفوتراپی همیشه باعث ایجاد رشته های کلاژن جدید می شود اما این که تولید کلاژن های جدید چه تأثیری بر ظاهر پوست بگذارند و نتایج آن چقدر ماندگار باشد به سرعت فرآیند پیری پوست شما بستگی دارد.

نتایج هایفوتراپی معمولا ماندگاری مناسبی دارد و تا یک سال پایدار خواهد بود.هر چند که این اثر دائمی نیست اما پایداری تقریبا یکسانی در مقایسه با روش های تهاجمی مانند جراحی لیفت با نخ دارد.اگر پس از هایفوتراپی به خوبی از پوست خود محافظت کنید ممکن است نتایج ماندگاری بیشتری داشته باشد.

انعطاف پذیری بالا

به دلیل محدود بودن عوارض هایفوتراپی و ایمن بودن این روش از آن می توان برای جوان سازی تمام نقاط بدن حتی مناطق حساس مانند پلک ها هم استفاده کرد.هایفوتراپی انعطاف پذیری بالایی دارد و از آن می توان برای موارد زیادی استفاده کرد.مراحل هایفوتراپی با سرعت بالا بدون دردسرهای عمل جراحی انجام می شود.

استفاده قبل و بعد از هایفوتراپی

انواع هایفوتراپی

هایفوتراپی یک روش موثر، ایمن و غیر تهاجمی است این روش نسبت به سایر جراحی‌های جوانسازی عوارض کمتری دارد.

هایفوتراپی صورت

در هایفوتراپی صورت گرمای زیادی توسط امواج اولتراساند در پوست ایجاد می‌شود. این گرما باعث آسیب سلول‌ها خواهد شد. با این حال این آسیب مضر نبوده و در واقع سلول‌های پوستی را برای ساخت مجدد کلاژن تحریک می‌کند. با افزایش کلاژن، پوست شما مجددا سفت شده و چروک‌ها نیز از بین می‌رود.دستگاه هایفوتراپی با استفاده از امواج متمرکز فراصوت لایه ای از پوست که در زیر لایه سطحی قرار دارد را مورد هدف قرار می دهد و به آن انرژی وارد می کند.انرژی امواج فراصوت باعث می شود دمای این لایه به سرعت افزایش یابد.

وقتی سلول های لایه ی هدف به دمای خاصی برسند دچار آسیب سلولی می شوند.در ظاهر به نظر می رسد که این اتفاق در تضاد با اهداف ما یعنی بهبود کیفیت پوست صورت باشد اما در واقع این گونه نیست.آسیب دیدن سلول ها باعث تحریک تولید پروتئین هایی به نام کلاژن می شود.کلاژن ها مسئولیت حفظ ساختمان طبیعی پوست و بسیاری از بافت های دیگر بدن را دارد.هر چقدر مقدار کلاژن موجود در بافت بیشتر باشد آن بافت سفت تر می شود بنابراین افزایش کلاژن کمک می کند پوستی صاف و بدون چین و چروک داشته باشید.امواج پرانرژی فراصوت روی لایه خاصی از پوست متمرکزهستند به همین خاطر به لایه های بالایی و زیرین ناحیه ی مورد هدف آسیبی وارد نمی شود. ماهیچه‌ها، اعصاب و دیگر سلول‌های پوست هم دست نخورده باقی می‌مانند.

هایفوتراپی شکم و ران

هایفو تراپی شکم نیازی به بی هوشی و تیغ جراحی ندارد و تنها با بی حسی موعی رد را کنترل کرده و توسط دستگاه مخصوص هایفو درمان را انجام میدهد. به واسطه این درمان چربی های موجود در بدن حذف می شود و باعث سفت شدن پوست پس از حذف چربی ها می شود.در نهایت این روش قابلیت خوش فرم کردن ناحیه های دشوار دارد.

هایفوتراپی ابرو

هایفوتراپی ابرو یک روش ایمن و بدون درد و خونریزی برای بالا بردن و لیفت ابرو ها است.

انواع کاربردهای هایفوتراپی

هایفوتراپی گردن و رفع غبغب

قسمت‌های زیرین پوست، لایه‌ای وجود دارد که باعث استحکام پوست می‌شود. با افزایش سن این لایه به مرور ضعیف شده و پوست شما شل و افتاده می‌شود. پوست گردن از جمله مناطقی است که با افزایش سن افتاده می‌شود. هایفوتراپی یک روش مناسب برای سفت کردن گردن و از بین بردن غبغب است.

هایفوتراپی بینی

زمانی که سلولهای مورد نظر به دمای خاص رسیدند با ایجاد گرمای موضعی کلاژن های قدیمی از بین می رود و کلاژن های جدید تولید می شود.

زمان ریکاوری در هایفوتراپی

هایفوتراپی دوره نقاهت یا ریکاوری ندارد به گونه ای که بلافاصله بعد از انجام هایفوتراپی می توانید به زندگی عادی خود برگردید. بعد از هایفوتراپی نیازی به استفاده از دارو، پماد یا موارد مشابه نیست بنابراین می توانید با پوست خود مانندگذشته رفتار کنید. درعوض لیفت صورت یک عمل جراحی نسبتا طولانی است که بین ۲ تا ۴ ساعت زمان می برد. دوره نقاهت جراحی لیفتینگ بین ۲ تا ۴ هفته طول می کشد. بعد از جراحی پانسمانی روی سر شما گذاشته می شود و تخلیه ی مایعات از محل جراحی تا چند روز ادامه پیدا می کند. معمولا یک هفته بعد از جراحی بخیه ها کشیده می شود.

عوارض هایفوتراپی

هایفوتراپی همچون سایر فرآیند‌های زیبایی بدون عارضه نمی‌باشد و عوارض جانبی متعددی را به همراه دارد.

ایجاد درد مزمن در ناحیه درمان

درد یکی از اولین عوارض استفاده از هایفوتراپی می‌باشد و می‌تواند برای مدتی فرد را اذیت کند. این درد در اثر امواجی که به پوست بیمار تابانده می‌شوند ایجاد می‌گردد و می‌تواند برای مدتی طولانی ادامه یابد.

قرمزی شدن پوست

هایفوتراپی موجب تحریک سلول‌ های موجود در لایه‌ های مختلف پوست می‌شود و آسیب‌ های ناچیزی را به این سلول‌ ها وارد می‌نماید. قرمز شدن پوست نشانه‌ی تحریک بیش از حد این سلول‌ ها در نظر می‌شود و می‌تواند موجب شروع التهاب در بافت پوست گردد.

بی حس شدن پوست

بافت صورت انسان از یک سیستم عصبی دقیق و ظریف برخوردار است و تراکم اعصاب در بافت صورت بالا می‌باشد. این سلول‌ ها در عمق بیشتری نسبت به سایر سلول‌ های تشکیل دهنده‌ ی پوست قرار دارند و احتمال وارد شدن آسیب به آن‌ ها پایین است.

پیداشدن رنگ دانه های پوستی

ملانوسیت‌ ها از دیگر سلول‌ هایی هستند که در ساختار پوست انسان وجود دارند و وظیفه‌ ی تولید ملانین که یکی از رنگ‌دانه‌ های پوستی مهم در انسان می‌باشد را بر عهده دارند. در هایفوتراپی با تابش امواج صوتی این سلول‌ ها تحریک می‌شوند و ملانین بیشتری را تولید می‌نمایند.

متورم شدن پوست

متورم شدن پوست یکی از نشانه‌ های آسیب جدی به سلول‌های پوست می‌باشد و می‌تواند سیستم ایمنی افراد را به شدت تحریک نماید. پس از انجام این فرآیند زیبایی، جریان خون بافت مورد نظر به میزان قابل توجهی افزایش می‌ یابد و آب میان بافتی بیشتری در آن ناحیه جمع می‌شود و این علائم خود را به شکل تورم نشان می‌دهند.

سؤالات متداول هایفوتراپی

می توان گفت  ماندگاری هایفوتراپی  یک الی دو سال است اما بستگی به رژیم غذایی و ورزش دارد تا بتوانید نتایج طولانی مدت را مشاهده کنید.

فهرست