درمان کمردرد با فیزیوتراپی

فیزیوتراپی رشته ای از پزشکی است که می‌تواند درمانی باشد برای بهبود حرکت و عملکرد مفاصل و عضلات، همچنین می‌تواند از کمر شما دربرابر آسیب مجدد محافظت کند و همچنین باعث می‌شود تا دوباره به حرکات عادی  روزانه خود ادامه دهید. فیزیوتراپیست‌ها توصیه هایی در مورد مراقبت از کمر شما و همچنین، درمان ها و تکنیک های زیادی را برای کمک به کمردرد شما ارائه می‌دهند.

چرا برای کمردرد به فیزیوتراپی نیاز دارم؟

اگر کمردردی دارید که مشکلات قابل توجهی ایجاد می‌کند یا بعداز چند هفته بهبود نمی‌یابد، بهتر است به یک فیزیوتراپ مراجعه کنید. فیزیوتراپی می‌تواند برای انواع مختلف کمر درد مفید باشد، از جمله:

  • کمردرد غیر اختصاصی _ جایی که هیچ علتی (مانند یک بیماری یا آسیب پزشکی زمینه ای) شناسایی نشده است.
  • تنگی نخاعی _ زمانی که اطراف نخاع شما باریک می‌شود و به نخاع فشار می‌آورد و باعث درد کمر می‌شود.
  • کمردرد ناشی از پیری دیسک های ستون فقرات شما (بیماری دیسک دژنر اتیو)

فیزیوتراپیست ها، استئوپات یا کایروپراکتیک ها چه کسانی هستند؟

فیزیوتراپیست‌ها، کایروپراتیک‌ها و استئوپات‌ها همگی متخصصان سلامتی هستند که کمردرد را با درمان‌های دستی درمان می‌کنند، اما رویکرد آنها برای درمان کمی متفاوت است:

فیزیوتراپیست‌ها: فیزیوتراپیست‌ها بربازگرداندن حرکت و عملکرد به کل بدن شما پس از اینکه تحت تاثیر بیماری یا آسیب قرار گرفتید به نحوه تاثیر گذاری براعصاب، ماهیچه ها و استخوان‌های بدن شما می‌پردازند.

استئوپات‌ها: استئوپات‌ها به سلامت بدن شما به عنوان یک کل نگاه می‌کنند و هدفشان این است که مطمئن شوند تمام استخوان‌ها، ماهیچه‌ها و مفاصل شما به خوبی کارمی‌کنند و آن‌ها را به حالت تعادل بر می‌گردانند. ( البته با درمان های دستی )

کایروپراکتیک‌ها: کایروپراکتیک‌ها به بدن شما به عنوان کل نگاه می‌کنند و اینکه به درد گردن و کمر علاقه نشان می‌دهند. تمرکز آن‌ها روی دستکاری ستون فقرات است _ اما ممکن است از تکنیک‌های دیگری نیز استفاده کنند.

فیزیوتراپی برای تسکین کمردرد

بیمارانی که از اکثر انواع کمردرد رنج می‌برند، اغلب به مدت چهارهفته به عنوان یک گزینه درمانی محافظه کارانه اولیه (غیر جراحی) برای فیزیوتراپی ارجاع داده می‌شوند، قبل از اینکه  سایر درمان های تهاجمی تر، از جمله جراحی کمر را در نظر بگیرند. اهداف فیزیوتراپ کاهش کمردرد، افزایش عملکرد و آموزش یک برنامه نگهداری به بیمار برای جلوگیری از مشکلات بعدی کمردرد است. شکل های رایج فیزیوتراپی عبارتنداز:

  • فیزیوتراپی غیر فعال:  شامل کارهایی است که برای بیمار انجام می‌شود، مانند اعمال گرما، کیسه یخ و تحریک الکتریکی
  • فیزیوتراپی فعال: که به تمرینات خاص و کششی تمرکز دارد. برای اکثر درمان ها ی کمردرد ورزش فعال، برنامه اصلی فیزیوتراپ می‌باشد.

مزایای فیزیوتراپی برای کمردرد

درد کمر شایع ترین مشکل جسمانی است که میلیون ها انسان را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار داده است. این عارضه را می‌توان یک خطر جدی در نظر گرفت، زیرا تحرک انسان هارا برای کارهای روزانه کمتر خواهد کرد، به همین خاطر نباید از کمردرد به راحتی  چشم پوشی کنیم. باید به این عارضه کمردرد به عنوان یک مشکل جدی برخورد کرد. معمولا افراد به جای اینکه به دنبال درمان مناسبی برای دردهای کمر خود باشند، به دنبال مسکن یا اسپری های تسکین دهنده درد هستند. روش‌های فیزیوتراپی کمر بدون شک یکی از بهترین درمان های کمردرد بدون استفاده از جراحی و دارو درمانی می‌باشد. در واقع پزشک فیزیوتراپ، با استفاده از ورزش و دستگاه‌های فیزیوتراپی مخصوص، کمردرد را درمان می‌کند.

روش های فیزیوتراپی بدون شک یکی از بهترین روش های درمانی بدون استفاده از عمل جراحی و دارودرمانی می باشد

روش های درمانی فیزیوتراپی برای کمردرد

روش‌های تجویز شده توسط پزشک بسته به نوع آسیب شناسی، درمان متفاوت دارد. در فیزیوتراپی مشکلاتی مانند فتق دیسک، آسیب‌های عضلانی با روش‌های نوین، بدون نیاز به دارو و جراحی درمان می‌شوند، این روش ها عبارتند از:

  • روش مگنت تراپی
  • روش اوزون تراپی

روش مگنت تراپی

مگنت تراپی یا مغناطیس درمانی یکی از روش های درمانی ایمن و کم عارضه مورد استفاده فیزیوتراپی است که موجب تسکین درد و تسریع روند بهبودی بدن و ترمیم آسیب ها می‌شود. مگنت تراپی با استفاده از امواج مغناطیسی و تاثیر بر بافت‌های آسیب دیده مانند استخوان، عضلات، تاندون ها، و اعصاب به فرایند بهبود عملکرد مفاصل و پیشگیری از جراحی های غیر ضروری که می تواند عوارض جدی در پی داشته باشد موثر می‌باشد.

مگنت تراپی با استفاده از امواج مغناطیسی باعث بهبود عملکرد مفاصل و تاندون ها می شود

روش اوزون تراپی

روش اوزون تراپی یا اوزون درمانی روشی نسبتا جدیدی است. در این درمان از گاز اوزون که غلظت آن توسط پزشک معالج تعیین می‌شود، به صورت تخصصی دربافت عضلانی و مفصلی تزریق می‌شود و براساس تبدیل گاز اوزون به اکسیژن دربافت، رادیکال‌ها آزاد می‌شوند، که در درمان دیسک کمر، درمان سیاتیک، آرتروز مفاصل بسیار مفید می‌باشد.

در این درمان با تزریق گاز اوزون که غلظت آن توسط پزشک معالج انجام می شود

سخن پایانی

روش‌های درمانی فیزیوتراپی برای همه یکسان نیست، ولی باید با اطمینان گفته شود بدترین دردهای کمردرد با روش‌های متنوع توسط فیزیوتراپ با تجربه و همچنین کلینیک‌های‌‌ تخصصی با تجهیزات حرفه ای به شما فرصت دوباره برای لذت از زندگی روزمره بدون درد را تجربه خواهید کرد.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست