عوارض لیزر زیر بغل چیست؟

عوارض لیزر زیر بغل چیست؟
۲
(۱)

تمام روش‌های درمانی یا زیبایی عارضه‌ای را به دنبال دارند. در مورد لیزر کردن موهای زائد هم این قائدِ صادق است. اما عوارض شامل دو بخش هستند.

عوارض طبیعی لیزر زیر بغل

عوارض طبیعی بخشی از اثرات لیزر کردن است که در تمام افراد اتفاق می‌افتد. این عارضه‌ها بعد از مدت کوتاهی از بین میرد و تأثیرات آن پایدار نیست.

التهاب و قرمزی

قرمزی، التهاب و تورم مختصر در محل جزو عوارض طبیعی لیزر هستند. پوسته پوسته‌شدن محل لیزر نیز یک عارضه‌ی طبیعی است اما خیلی شایع نیست و در برخی افراد ممکن است رخ دهد.
با توجه به این‌که این عوارض درد ساز نیست راه درمان یا پیشگیری خاصی نیز ندارد. اما اگر با قرمزی یا التهاب ناشی از آن اذیت می‌شوید می‌توانید از ژل آلوئه‌ورا یا کمپرس سرد استفاده کنید. در موارد شدیدتر از استروئیدهای موضعی هم برای کاهش درد و عارضه می‌توان استفاده کرد.

التهاب، قرمزی و کبودی عوارض لیزر موهای زائد زیر بغلتغییر رنگ پوست

یکی دیگر از عارضه‌های طبیعی لیزر کردن موهای زائد زیر بغل تغییر در رنگ پوست است. این عارضه نیز موقی است و در اثر تحریک رنگ‌دانه‌های پوست ایجادشده است. اما بعد از چند ساعت یا چند روز از بین می‌رود. فقط در موارد کمی ممکن است تغییر رنگ پوست تا چند ماه ادامه داشته باشد.
روشن شدن رنگ پوست که تحت عنوان هایپوپیگمنتیشن شناخته می‌شود در پوست‌های تیره اتفاق می‌افتد . استفاده از کمپرس سرد بعد از لیزر و قرار نگرفتن در معرض آفتاب احتمال بروز این عارضه را کم می‌کند.
افزایش رنگ‌دانه نیز تحت عنوان هایپرپیگمنتیشن شناخته می‌شود. این عارضه در افرادی که پوست روشن دارند مشاهده می‌شود. مثل مواقعی که پوست شما در اثر زخم حتی بعد از بهبود زخم تا مدتی رنگ تیره‌تری دارد. تیره شدن رنگ پوست نسبت به روشن شدن در اثر لیزر به زمان بیشتری برای بهبود نیاز دارد.

عوارض غیرطبیعی لیزر زیر بغل

بخشی دیگر از عوارض لیزر موهای زائد زیر بغل نیاز به توجه و مراقبت دارند و درصورت عدم پیگیری ممکن است مشکلاتی را برای فرد ایجاد کند.

عفونت پوستی

یکی از عوارض خطرناک لیزر زیر بغل ایجاد عفونت در اثر آسیب به اپیدرم است. درصورت بروز خارش، درد و التهاب که نشانه‌های عفونت در زیر بغل هستند باید از داروهای ضد آنتی‌بیوتیک و پمادهای موضعی استفاده کنید.

سوختگی و تاول

سوختگی در اثر لیزر به دلیل استفاده از طول‌موج نامناسب یا خطای درمان است. انتخاب پزشک باتجربه و استفاده از امکانات و دستگاه‌های پیشرفته احتمال بروز سوختگی را کم می‌کند. استفاده از کمپرس سرد بعد از لیزر هم می‌تواند این عارضه را کم کند.

اسکار عارضه‌ی غیرطبیعی لیزر زیر بغلاسکار عارضه‌ی غیرطبیعی لیزر زیر بغل

کسانی که سابقه‌ی ابتلا به کلوئید دارند و پوست آن‌ها بعد از زخم گوشت اضافه می‌آورد ممکن است در اثر لیزر کردن نیز دچار کلوئید شود.

میزان عوارض لیزر به چه عواملی بستگی دارد؟

عوارض و آسیب‌های ناشی از لیزر تحت تأثیر عواملی است که می‌توان آن‌ها را کنترل کرد. این عوامل شامل موارد زیر هستند:

دستگاه لیزر

لیزر کردن موهای زائد با دستگاه‌های مختلف انجام می‌شود. پزشک متخصص و باتجربه از طول‌موج مناسب استفاده می‌کند، همچنین مدت‌زمان تابش و اندازه‌ی نقطه‌ی تابش را هم به‌طور دقیق تحت نظر دارد. رعایت کردن این موارد از این عارضه لیزر زیر بغل کم می‌کند.
پزشک برای کاهش عوارض از طول‌موج‌های بلندتر در مدت‌زمان کوتاه‌تری استفاده می‌کنند. در این شرایط انرژی کمتری در ملانین جذب می‌شود و تأثیرگذاری در حذف موی زائد هم بیشتر می‌شود.

رنگ پوست فرد متقاضی لیزر زیر بغل

به‌طورکلی رنگ پوست در اثربخشی لیزر کردن موهای زائد تأثیرگذار است. پوست تیره ملانین بیشتری دارد و کسانی که پوست تیره‌ای دارند بیشتر در معرض عوارض لیزر هستند. زیر بغل نسبت به بقیه‌ی قسمت‌های بدن رنگ تیره‌تری دارد به همین دلیل بیشتر از نواحی دیگر در معرض عوارض لیزر است.

چه زمانی به پزشک مراجعه کنیم؟

لیزر کردن یک روش ایمن و کم عارضه است. اما درصورتی‌که بعد از لیزر زیر بغل دچار عارضه‌های زیر شدید باید به پزشک مراجعه کنید:

  • قرمزی و التهاب پوست بعد از ۴۸ ساعت از بین نرود.
  • خارش و درد زیر بغل افزایش یابد.

در ادامه مطب ۳۶۵ لیست پزشکان باتجربه برای لیزر موهای رائد در شهرهای مختلف را آورده است:

به این مطلب چه امتیازی می دهید؟

روی ستاره ها کلیک کنید و امتیاز مورد نظر خود را ثبت کنید

میانگین امتیازها: ۲ / ۵. تعداد امتیازها: ۱

تا الان هیچ امتیازی ثبت نشده است

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست