درمان زگیل تناسلی در اصفهان

درمان زگیل تناسلی در اصفهان

این بیماری در بین تمامی افراد بسیار شایع است و به طور کلی در دسته بندی ها بین بیماری های آمیزشی و یا به اختصار STD قرار می گیرد.زگیل تناسلی ویروس HPV به دو گروه پرخطر و کم خطر تقسیم می شود.این بیماری اگر از نوع پر خطر باشد فرد را مستعد سرطان دهانه رحم،سرطان آلت وحفره دهان یا حفره حلقی دهانی در هر دو جنس زن و مرد می شود.این ویروس قابلیت انتقال بالایی دارد و از طریق تماس غیر ناحیه تناسلی مانند دست،پوست و حفره دهانی نیز منتقل می شود.استفاده از کاندوم کمک زیادی به پیشگیری از ابتلا به این بیماری نمی کند. در حال حاضر میزان شیوع زگیل تناسلی در دنیا، با سرعت زیادی رو به افزایش است.

پزشک یا متخصص عزیز برای ثبت اطلاعات خودتان با ما تماس بگیرید
تبلیغات در  مطب۳۶۵

متخصص های درمان کننده زگیل تناسلی در اصفهان

در ادامه چند مورد از متخصص های زنان و زایمان که در زمینه درمان زگیل تناسلی در اصفهان نیز تخصص دارند را به شما معرفی می کنیم:

دکتر متینا جعفری

دکتر متینا جعفری متخصص زنان و زایمان نازایی در شاهین شهر مشغول به فعالیت می باشد.از سوابق کاری وی می توان به مدرس دانشگاه،جراح و متخصص زنان، نازایی و زایمان و دارای بورد تخصصی اشاره کرد.

دکتر ندا مقتدری

دکتر ندا مقتدری جراح و متخصص زنان، زایمان و نازایی در اصفهان است.وی دارای رتبه برتر بورد تخصصی زنان ،زایمان و نازایی از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان و عضو انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران است . دکتر ندا مقتدری دارای گواهینامه لاپاراسکوپی و هیستروسکوپی از دانشگاه علوم پزشکی تهران است. از دیگر افتخارات وی می توان به گواهینامه جراحی زیبایی زنان از دانشگاه فرانسه و گواهینامه جراحی زیبایی زنان از ISGAPS اشاره کرد.

دکتر لیلا مقاره عابد

کلینیک تخصصی دکتر لیلا مقاره عابد جراح و متخصص زنان و زایمان اصفهان . مجهز به بهترین امکانات مطابق با جدیدترین دستگاههای به روز دنیا می باشد و از جدیترین تکنیکهای جراحی زنان در درمان بیماران استفاده می شود.

برای آشنایی بیشتر با متخصص های زنان و زایمانی که در حوزه درمان بیماری زگیل تناسلی در اصفهان فعالیت دارند می توانید لینک زیر را دنبال کنید:

شکل ظاهری زگیل تناسلی

زگیل تناسلی شبیه ضایعات گل گلمی،تکی و چندتایی در پوست است.در برخی موارد این ویروس هیچ گونه ضایعه قابل مشاهده ای ندارد.در این شرایط فرد بدون داشتن هیچ گونه علامتی ناقل ویروس است.این ویروس در تست های خون قابل تشخیص نیست زیرا محل زندگی این ویروس لایه سطحی پوست است.تنها راه تشخیص این ویروس معاینه بالینی و ارزیابی رابطه پرخطر فرد است.در صورت مشاهده ضایعات در معاینات بالینی، آزمایش های پاتولوژی و روش های PCR برای شناسایی نوع ویروس و ارزیابی پرخطر بودن آن انجام می شود.در خانم ها انجام تست پاپ اسمیر اهمیت زیادی دارد.

بهترین روش برداشت ضایعات زگیل تناسلی

برای توقف تکثیر و عدم انتقال این بیماری ضایعات ویروس باید حتما برداشته شود.اگر چه این ویروس درمان قطعی ندارد اما با کرایوتراپی (نیتروژن با دمای منفی ۲۰۰ درجه) می توان زگیل ها را بسته به وسعت شان طی یک تا دو جلسه برداشت.این روش بیشترین اثر بخشی را دارد و صدمات پوستی کمی به پوست وارد می کند.کرایوتراپی رامی توان بهترین روش برای از بین بردن ضایعات زگیل تناسلی دانست.این روش عوارض خاصی ندارد و در صورت عود این زگیل استفاده مجدد از آن امکان پذیر است.کرایوتراپی درمان زگیل تناسلی با لیزر است.

جراحی زگیل تناسلی

اگر زگیل گسترده و حجیم باشد تنها راه برداشتن آن جراحی است.با فریز کردن یا سرما درمانی نمی توان ضایعات را از بین برد.ضایعات زگیب تناسلی باید حتما برداشته شود زیرا هر چه حجم و گسترش زگیل ها کم تر باشد به همان نسبت انتقال به شریک جنسی و تکثیر زگیل ها درمناطق دیگر پوست نیز کم تر می شود.

درمان زگیل تناسلی در اصفهان

علت های بیماری زگیل تناسلی یا زگیل مراقبتی

چنان چه پوست بدن فرد سالم با پوست بدن فرد ناسالم برخورد داشته باشد خطر ابتلا به بیماری زگیل تناسلی به شدت افزایش می یابد.از دیگر دلایل این بیماری می توان به روابط جنسی محافظت نشده و پر خطر اشاره کرد.اشخاصی که به صورت مکرر رابطه جنسی دارند باید استفاده ازبرخی وسیله ها مانند کاندوم را در اولویت قرار دهند.

برای درمان زگیل تناسلی باید به پزشک ارولوژی مراجعه کرد.این پزشک ها با تخصصی که دارند و در نظر گرفتن جوانب مختلف می توانند به درمان فرد بپردازند.

 عواقب ویروس HPV

بیشتر افراد مبتلا به این ویروس مشکل حادی پیدا نمی کنند اما در شرایط خاص حضور بالقوه این ویروس در بدن می تواند خطرناک باشد.زنان باردار مبتلا به این ویروس ممکن است در طول بارداری به تغییرات سلولی دهانه رحم یا زگیل تناسلی مبتلا شوند و این برای جنین خطرناک است.چنان به وجود این ویروس دربدن تان مشکوک هستید در دوران بارداری غربالگری های همیشگی و تست پاپ اسمیر را حتما انجام دهید.هم چنین بهتر است به متخصص پوست مراجعه کرده و اگر مستعد دریافت واکسن این ویروس هستید واکسنش را بزنید.

علائم بیماری زگیل تناسلی

اکثر افراد بعد از دیدن زگیل یا تشخیص علائم اولیه این بیماری به ابتلای خودشان پی می برند.یکی از علائم بیماری زگیل تناسلی تغییر ترشحات واژن است.ترشحات واژن در خانم ها نشان دهنده وضعیت سلامتی آن ناحیه و کل بدن است.ترشحات واژن با کوچک ترین تغییرات بیولوژیکی یا هورمونی تغییر رنگ،شکل و بو می دهند و در صورت ابتلا به ویروس HPV ناگهان افزایش پیدا می کنند.این ویروس علائم خود را پس از چند ماه یا چند سال نشان می دهد.اگر رابطه جنسی مشکوکی داشته باشید به این زودی هامتوجه علائم آن نخواهید شد.اولین علامت زگیل تناسلی التهاب،خارش و سوزش در پوست است.بعد از بروز زگیل‌ها ممکن است رنگ ناحیه میزبانشان کمی تغییر کند.زگیل تناسلی نوک آلت تناسلی ممکن است درمردان منجر به انسداد ادراری شود.

زگیل تناسلی درد ندارد اما می تواند باعث خارش و ناراحتی پوست شود.بر اثر رابطه جنسی از طریق دهان نیز ممکن است این ویروس به دهان یا زبان نیز منتقل شود و در آن نواحی زگیل بسازد.در ادامه علائم کلی دیگر این بیماری را برای شما نام می بریم:

 • وجود زائده های برجسته، سفت و توپر گوشتی شکل در اطراف ناحیه تناسلی و مقعد به شکل تک زگیل‌هایی پراکنده و ریز یا برآمدگی های بزرگ تر به شکل خوشه‌ای و متمرکز
 • در افرادی که رابطه ی جنسی دهانی داشته‌اند این زائده‌ها ممکن است در اطراف نواحی دهان، زبان، لب ها و گلو ایجاد شده باشد.
 • وجود رطوبت و ترشح در محل زگیل‌های تناسلی
 • اگر زائده‌ه‍ا در مسیر مجاری ادراری قرار گرفته باشند می‌توانند باعث ایجاد خو نریزی، بروز درد و انسداد مجاری ادراری شوند.
 • رنگ زگیل‌های تناسلی غالبا به رنگ پوست است ولی در برخی موارد ممکن است تیره تر یا روشن تر از رنگ پوست فرد باشد.
 • احساس خارش و سوزش در محل زگیل‌ها

راه های انتقال بیماری زگیل مقاربتی

انتقال این بیماری از طریق تماس مستقیم با زگیل صورت می گیرد.انتقال معمولا از طریق ارتباط جنسی انجام می شود اما گاهی اوقات تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده یا هنگام تولد از مادر به نوزاد نیز قابلیت انتقال دارد.از آن جایی‌که زگیل‌ها بسیار مسری هستند، ممکن است از یک قسمت از بدن (مثلاً دست) به سایر قسمت‌ها سرایت کنند.

محل ضایعات زگیل تناسلی

در خانم ها زگیل تناسلی ممکن است در نواحی زیر رشد کند:

 • سطح خارجی فرج ( vulva )
 • دیواره‌های داخلی واژن (Vagina)
 • ناحیه بین مقعد و واژن (perineum)
 • سطح دهانه رحم ( سرویکس )

در آقایان نیز ممکن است زگیل تناسلی در نواحی زیر رشد کند:

 • نوک آلت تناسلی (penis)
 • طول بدنه آلت تناسلی(shaft)
 • روی سطح اسکروتوم(scrotum)
 • مقعد(anus)

همان طور که اشاره شد این زگیل‌ها هم چنین در دهان و گلوی افرادی که رابطه غیر معمول جنسی دهانی با فرد آلوده داشته‌اند نیز یافت شده‌است.

مراقبت های لازم در صورت ابتلا به بیماری زگیل تناسلی

برای پیشگیری از ابتلا به این بیماری حتما اقدامات زیر را انجام دهید:

 1. تا زمان بهبود یافتن کامل ضایعات از برقراری ارتباط جنسی خودداری کنید زیرا احتمال انتقال زیاد است.(ترجیحا هنگام آمیزش از کاندوم استفاده کنید)
 2. از خراشیدن و دستکاری ضایعات پرهیز کنید زیرا موجب انتقال آلودگی می شود و ممکن است بر اثر آن عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.
 3. در صورتی که زگیل‌ها در ناحیه موهای شرمگاهی است از تیغ زدن موها خودداری کنید زیرا به شدت باعث تکثیر زگیل‌ها می‌شود.
 4. پیشگیری از بیماری زبرای خانم هایی که به نوع خطرناک ویروس HPV مبتلا هستند توصیه به پیگیری‌های نزدیک پاپ اسمیر می‌شود.اگر آقایان به نوع پر خطر این ویروس مبتلا شوند باید حتما به صورت دوره ای به پزشک معالج مراجعه کنند.در صورت مشاهده هر گونه ضایعه جدید مانند خال،ضایعه گوشتی یا هر چیز دیگریا تغییر در ضایعات قبلی حتما باید به پزشک مراجعه کنید تا تغییرات بررسی شود.گیل مقاربتی

پیشگیری از بیماری زگیل مقاربتی

بهترین راه پیشگیری از بیماری های جنسی و زگیل مقاربتی برقراری ارتباط جنسی معقول و مطمئن است.اخیرا سازمان تائید غذا و داروی آمریکا (FDA) واکسن جدیدی که برای پیشگیری از چهارگونه ویروس های زگیل به نام گارداسیل (Gardasil) ساخته شده است را تأیید کرده است.این واکسن باید در سه نوبت به فاصله ۶ ماه جهت پیشگیری تزریق شود.چنان چه این بیماری در کودک مشاهده شد احتمال سوءاستفاده جنسی از کودک وجود دارد ، اگرچه احتمال انتقال از مادر در هنگام تولد نیز وجود دارد.همسر یا شریک جنسی فرد بیمار حتما باید معاینه شود و در صورت لزوم درمان هم زمان انجام شود.به یاد داشه باشید که رعایت نکات بهداشتی مانند شستشو و یا استفاده از کاندوم هم نمی‌تواند به صورت قطع از انتقال ویروس زگیل تناسلی جلوگیری کند و یک تماس محدود و کوتاه هم کافی است تا آلوده شوید. بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به این ویروس، حفظ شئونات اجتماعی می‌باشد به صورتی که تنها یک شریک جنسی مطمئن داشته باشید.

درمان زگیل تناسلی دراصفهان

درمان بیماری زگیل تناسلی

برای درمان بیماری زگیل تناسلی علاوه بر جراحی و لیزر می توان از درمان های شیمیایی محلول پودوفیلین استفاده کرد.معروف ترین دارویی که برای درمان زگیل تناسلی تجویز می شود داروی پودوفیلین است. این محلول را باید به دقت روی ضایعه بمالید زیرا در صورتی که روی پوست سالم مالیده شود باعث آسیب پوست و سوزش شدید محل می‌شود به همین دلیل این کار باید توسط پزشک انجام شود.معمولا این درمان در سه جلسه به فاصله دو هفته انجام می شود.امکان بهبود یافتن پس از یک جلسه نیز وجود دارد.در صورتی که با دقت از دارو استفاده کنید امکان سوزش در محل و درد و التهاب خیلی کم است. برای جـلوگیری از تحریک، باید پس از استفاده از محلول اجازه دهید کامـلاً خشک شود.نوع دیگری از این دارو به نام پودو فیلوتوکسین (podophyllotoxin) ساخته شده که مخصوص مصرف توسط بیمار است اما متأسفانه در ایران وجود ندارد.پودو فیلوتوکسین هم مثل پودوفیلین باید حتما روی ضایعه زده شود.مصرف هر دو این داروها در دوران بارداری ممنوع است و نباید در مناطق داخلی استعمال شود.

کرم Imiquimod یا Aldara توانایی سیستم ایمنی بدن را برای جنگ با ویروس زگیل تناسلی به صورت چشم گیری افزایش می دهد.هنگام استفاده از این کرم از برقراری رابطه جنسی پرهیز کنید.با وجود ۱۰۰% نبودن اثر درمانی این دارو قیمت آن بسیار گران است.زگیل‌های تناسلی، عامل ویروسی دارند و ویروس تقریباً هیچ گاه از بدن بیرون نمی‌رود و حتی با از بین بردن دانه‌های زگیل به کمک پزشک، باز هم فرد، ناقل بیماری می‌باشد زیرا این ویروس میکروسکوپی بوده و در بین شاخ های پوستی پنهان می‌شود.هر چقدر تعداد و اندازه زگیل‌ها بیشتر باشد لازم است بیمار دفعات بیشتری به کلینیک یا مطب، مراجعه کند تا دانه‌های زگیل از بین بروند.

درمان بیماری زگیل تناسلی در اصفهان

 

برای درمان زگیل تناسلی بهتر است به پزشکی مراجعه کنید که تخصص و تجربه کافی در این زمینه داشته باشد.چنان چه در خانم ها دانه های زگیل در لوله های رحم ، تخمدان یا دهانه رحم بروز کردند بهتر است به متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید.چنان چه آقایان درگیر دانه‌های زگیل باشند و این دانه‌هادر مجاری ادرار قرار بگیرند، مراجعه به متخصص ارولوژی بهترین انتخاب است.حال اگر این زائده‌های پوستی در قسمت کشاله ران باشد، مراجعه به متخصص پوست منعی ندارد.علت تأکید بر مراجعه به متخصص زنان یا ارولوژی این است که این متخصصان دانش کاملی درباره عملکرد سیستم تناسلی و مجاری ادراری دارند و پروسه درمان را بهتر می توانند انجام دهند.

پزشک یا متخصص عزیز برای ثبت اطلاعات خودتان با ما تماس بگیرید
تبلیغات در  مطب۳۶۵

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست