مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان

مراقبت بعد از عصب کشی دندان کودک

عصب کشی یکی از شیوه‌های ارائه خدمات درمانی دندانپزشکی است که در آن عصب یا پالپ دندان برداشته می‌شود و درد و ناراحتی به میزان زیادی کم می‌شود. پالپ حاوی اعصاب و رگ‌های خونی است و از تاج تا ریشه دندان امتداد دارد. دندان‌های کودکان که دچار التهاب باشند یا پوسیدگی داشته باشند باید عصب کشی شوند. بعد از عصب کشی باید مراقبت‌هایی از دندان انجام شود که در این مطلب مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان را توضیح می‌دهیم.

شیوه‌های مراقبت بعد از عصب کشی در کودکان

زیر دندان‌های شیری کودکان ریشه‌های دندان‌های دائمی قرار دارد به همین دلیل تا حد امکان دندان‌های شیری عصب کشی نمی‌شوند. مگر در موارد خاص که دندان دچار التهاب زیادی باشد و وضعیت دندان وخیم باشد. البته دندان شماره شش در فک بالا و پایین و در هر دو سمت دهان دندان دائمی است و اگر دچار پوسیدگی شود باید هرچه سریع‌تر درمان شود.
به هر حال اگر دندانی عصب کشی شود باید مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان انجام شود. شیوه‌های مراقبتی بعد از عصب کشی شامل موارد زیر است.

مراقبت و نکات مهم بعد از عصب کشی دندان کودک

استفاده از دارو بعد از عصب کشی دندان کودکان

بعد از عصب کشی نیازی به مصرف داروی خاصی نیست و تنها دارویی که دندانپزشکان برای بیماران تجویز می‌کنند داروهای مسکن است. معمولاً چند ساعت بعد از عصب کشی دندان به دلیل از بین رفتن اثر داروهای مسکن دندان درد کودکان شروع می‌شود که در این مواقع باید قرص‌هایی را که دندانپزشک توصیه کرده را مصرف کند.

پرهیز از مصرف غذاهای گرم و سرد بعد از عصب کشی دندان

بعد از عصب کشی دندان یک یا دو روز ممکن است دندان آسیب پذیر باشد و به خوراکی‌های گرم یا سرد حساس باشد. به همین دندانپزشکان توصیه می‌کنند مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان باید به نحوی باشد که کودک غذای خیلی سرد یا خیلی گرم نخورد. این کار باعث می‌شود دندان در وضعیت استراحت قرار بگیرد. برای مصرف نوشیدنی هم بهتر است از نی استفاده شود.

مصرف غذا بعد از عصب کشی دندان

پرهیز از مصرف غذاهای سفت بعد از عصب کشی دندان کودکان

بعد از عصب کشی دندان در کودکان و بزرگسالان لازم است تا چند ساعت غذای سفت با آن دندان جویده نشود. این کار باعث می‌شود دندان شکل طبیعی خود را حفظ کند. به همین دلیل دندانپزشکان توصیه می‌کنند تا زمانی‌که بی‌حسی دهان از بین نرفته غذا خوردن شروع نشود، چون این کار باعث می‌شود کودک فشار روی دندان را احساس نکند و غذا را محکم بجود.

مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان با تغذیه‌ی مناسب

بعد از عصب کشی بهتر است از غذاهای نرم و غذاهایی که چسبنده نباشد استفاده شود. پس بهتر است بعد از انجام عصب کشی به کودکان اجازه ندهید که آبنبات، شکلات، هویج، بلال مصرف کنند. در عوض بهترین غذاها برای آن‌ها سوپ سبزیجات، نودل، پنکیک، پوره سیب زمینی و موز له شده است. دندانپزشکان توصیه‌های لازم برای مراقبت‌های بعد از عصب‌کشی دندان در کودکان در مورد تغذیه‌ی صحیح را حتما باید به والدین آموزش دهند.

مراقبت‌های بعد از عصب‌کشی دندان در کودکان با مسواک زدن مطابق روال قبل

عصب کشی دندان مانعی برای مسواک زدن نیست. پس بعد از عصب کشی دندان کودکان لازم نیست مسواک زدن یا نخ دندان کشیدن را متوقف کنید بلکه یکی از مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان کودکان این است که تحت نظارت والدین مسواک زدن ادامه پیدا کند. البته بهتر است نخ دندان کشیدن را تا زمان برداشتن پانسمان به تعویق بیندازید.

مسواک زدن بعد ازعصب کشی دندان کودک

استفاده از کمپرس سرد

برخی از کودکان بعد از عصب کشی دندان ممکن است دچار تورم روی صورت شوند، در این صورت یکی از مراقبت‌های بعد از عصب‌کشی دندان در کودکان این است که از کمپرس سرد استفاده شود. برای اعمال این شیوه کمی یخ را داخل کیسه فریزر بریزید و روی تورم صورت بگذارید و بردارید. چند مرتبه این کار را تکرار کنید تا تورم صورت کم شود.

اهمیت مراقبت‌های بعد از عصب کشی دندان در کودکان چیست؟

بعد از عصب کشی دندان لازم است مراقبت‌هایی انجام شود. خیلی از مراجعان از دندانپزشک در مورد اهمیت این مراقبت‌ها می‌پرسند. در واقع علت اهمیت این مراقبت‌ها این است که اگر مراقبت لازم از دندان انجام نشود ممکن است لثه دچار عفونت شود و مشکلات و عوارضی را برای کودکان ایجاد کند.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست