کاشت دندان طبیعی + (هزینه)

کاشت دندان طبیعی

افرادی که یک یا چند دندان خود را از دست داده اند از این مساله رنج می برند و نگران اند که باید با این دندان های از دست رفته کنار بیایند. اما امروزه پیشرفت های عرصه دندانپزشکی این موضوع را حل کرده است. کاشت دندان یکی از بهترین و به روز ترین راهکارها است. ایمپلنت دندان نوعی کاشت دندان طبیعی محسوب می شود که روشی دائمی و پایدار برای جایگزین کردن دندان های از دست رفته است. به همین دلیل روز به روز به طرفداران ایمپلنت افزوده می شود.

کاشت دندان طبیعی چگونه انجام می شود؟

روش کار به این صورت است که ابتدا:

۱- لثه توسط دندانپزشک جراحی شده و یک قطعه فلزی شبیه پیچ در استخوان فک قرار می گیرد. این قطعه فلزی حکم ریشه دندان طبیعی را دارد و مانند آن عمل می کند.

۲- سپس باید چند ماه به لثه و استخوان فک استراحت داد تا استخوان فک در محل قرار گیری قطعه فلزی رشد کند و ترمیم شود؛ به این ترتیب این قطعه فلزی بصورت کاملا مستحکم در استخوان فک ثابت می گردد.

۳- در مراحل بعدی دندانپزشک اباتمنت را بر روی قطعه فلزی قرار داده و سپس تاج دندان که نوعی دندان مصنوعی است را به اباتمنت، متصل می کند. در نتیجه جای خالی دندان از دست رفته به خوبی پر می شود. این تاج به گونه ای است که شکل و رنگ کاملا شبیه دندان های طبیعی خود بیمار دارد.

این پروسه چند ماه زمان لازم دارد و بیشتر این زمان صرف استراحت به استخوان فک و لثه برای رشد و ترمیم می شود.

یکی از شرایطی که فرد کاندید دریافت ایمپلنت دندان باید داشته باشد، استخوان فک سالم است. البته جای نگرانی وجود ندارد. در صورتی که این فرد استخوان فک سالم نداشته باشد طبق نظر و صلاحدید دندانپزشک معالج می توان از پیوند استخوان فک بهره گرفت. برای انجام این کار روش طبیعی و مصنوعی قابل انجام است که در مطلب مراحل ایمپلنت همین وبسایت به آن اشاره شده است.

کاشت دندان طبیعی چگونه انجام می شود؟

کاشت دندان طبیعی به خوبی دندان های طبیعی است؟

برخی از بیماران ممکن است از این که بدانند ایمپلنت های دندانی به اندازه دندان های طبیعی قوی هستند شگفت زده می شوند. چطور چنین چیزی ممکن است؟ چرا کاشت دندان طبیعی می تواند به اندازه دندان طبیعی و سالم خود فرد خوب باشد؟

همانطور که در بالا اشاره شد، ایمپلنت دندانی از طریق قطعه فلزی معمولا از جنس تیتانیوم با استخوان فک اتصال پیدا می کند. این مساله باعث می شود تا ایمپلنت اتصال محکم و مطمئنی داشته باشد که به اندازه یک دندان طبیعی بادوام و ماندگار است. علاوه بر این، تاج دندانی که قطعه تیتانیومی را می پوشاند نیز از مواد محکم ساخته شده است و به قسمت اباتمنت، پیچ می شود.

افرادی که کاشت دندان طبیعی را به عنوان جایگزین دندان های از دست رفته خود انتخاب می کنند، دندان هایی دارند که از نظر زیبایی ظاهری دلپذیر و به اندازه دندان های طبیعی قوی هستند. بنابراین افراد می توانند هر چیزی را که دوست دارند بجوند، گاز بزنند و بخورند درست مانند دندان های سالم طبیعی خود.

آیا کاشت دندان طبیعی به خوبی دندان های طبیعی است؟

مقایسه استحکام ایمپلنت های دندانی با دندان مصنوعی و بریج دندان

بسیاری از افرادی که به دنبال جایگزینی دندان های از دست رفته خود هستند، اغلب در مورد تفاوت بین گزینه های درمانی مناسب برای خود کنجکاو هستند: ایمپلنت دندان، پروتز و بریج دندان. کاشت دندان طبیعی یا همان ایمپلنت از هر نظر نسبت به سایر روش ها برتر و بهتر است. مطالعات و پژوهش های زیادی توسط محققین در این زمینه انجام شده است.

نتایج بررسی ها نشان می دهد که کاشت دندان طبیعی بیش از ۹۵ % موفقیت به همراه دارد و همچنین ماندگاری و بقای آن در دوره زمانی ۱۰ ساله ۹۵ % می باشد.

نتایج پژوهش هایی که میزان بقای دندان‌ های طبیعی سالم و ایمپلنت‌ ها را مقایسه کرده اند نشان می‌دهد دندان‌های سالم بدون التهاب لثه، نرخ بقای بیشتری از میزان بقای ایمپلنت‌های دندانی دارند. اما نکته مهم اینجا است که دقت داشته باشیم ایمپلنت دندانی قرار است جایگزین دندان طبیعی از دست رفته شود نه جایگزین دندان طبیعی سالم! این بدین معنا است که هیچ کس ایمپلنت را جایگزین دندان طبیعی و سالم خود نمی کند.

مقایسه استحکام ایمپلنت های دندانی با دندان مصنوعی و بریج دندان

هزینه کاشت دندان طبیعی چقدر است؟

پر واضح است که بدون اینکه فرد توسط دندانپزشک معاینه شود، نمی توان هزینه دقیقی برای کاشت دندان طبیعی اعلام کرد. چرا که ابتدا باید بیمار توسط دندانپزشک معاینه شود و با توجه به مواردی که در زیر به آن ها اشاره شده است، هزینه کاشت دندان طبیعی برآورد شده و به بیمار اعلام می گردد.:

  • تعداد ایمپلنت
  • موقعیت دندان از دست رفته
  • وضعیت استخوان فک
  • نیاز یا عدم نیاز به پیوند استخوان فک
  • جنس مواد به کار رفته

جمع بندی

در گذشته به دلیل نبود خدمات کافی در صنعت دندانپزشکی، کسانی که دندان های خود را بنا بر هر دلیلی از دست می دادن یا تلاش بر پنهان کردن جای خالی دندان خود می کردند و یا از دندان های مصنوعی استفاده می کردند که از نظر بهداشت دهان و دندان خیلی مناسب و مطلوب نبود. اما امروزه کاشت دندان طبیعی یکی از روش های رایج در دنیا است که با قرار گرفتن یک قطعه فلزی مانند پیچ به جای ریشه و نصب آن در فک انجام می شود. در واقع این پایه ایمپلنت به جای ریشه دندان از دست رفته قرار گرفته و با گذشت زمان، استخوان در اطراف محل کاشت رشد می کند و به ثابت ماندن این پایه کمک می کند.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست