کاشت دندان کامل فک بالا و پایین (ایمپلنت کامل فک بالا و پایین)

کاشت دندان کامل فک بالا و پایین

ایمپلنت های دندانی امروزه به عنوان بهترین جایگزین برای کاشت دندان کامل فک بالا و پایین شناخته می شوند و برای درمان طیف وسیعی از مشکلات اعم از جایگزینی یک دندان، چند دندان یا کل دندان ها کاربرد دارد. افرادی که تمام دندان های بالایی و پایینی (فک بالا و فک پایین) خود را از دست داده اند، می توانند از دندان مصنوعی کامل استفاده کنند ولی معمولاً افراد با دندان مصنوعی احساس راحتی نمی کنند.

در مطالب قبلی به جنبه های مختلفی از ایمپلنت های دندانی پرداختیم. در این مطلب قصد داریم شما را با کاشت دندان کامل فک بالا و پایین آشنا کنیم.

معایب اصلی استفاده از دندان مصنوعی کامل نسبت به ایمپلنت کامل

استفاده از دندان مصنوعی جدا از مزایایی که دارد معایبی نیز به همراه دارد مانند:

  1. شل بودن دندان مصنوعی در سر جای خود هنگام غذا خوردن و صحبت کردن
  2. احساس طعم بد در دهان به قسمت بزرگ از جنس اکریلیک که کام را می پوشاند.
  3. پایین آوردن اعتماد به نفس

معایب اصلی استفاده از دندان مصنوعی کامل نسبت به ایمپلنت کامل

آیا می توان به جای دندان مصنوعی کامل از کاشت دندان کامل فک بالا و پایین بهره گرفت؟

با پیشرفت های اخیر در عرصه دندانپزشکی ایمپلنت، اکنون این امکان برای بیمارانی که تمام دندان های بالایی و پایینی خود را از دست داده اند فراهم شده که بتوانند با کاشت دندان کامل فک بالا و پایین، مجددا دارای دندان شوند.

به این دلیل که ایمپلنت ‌های دندانی که به استخوان فک متصل شده‌اند، استخوان فک را سالم نگه می‌دارند و دندان‌ ها در جای خود محکم نگه داشته خواهند شد. هنگامی که ایمپلنت ها در استخوان فک بیمار قرار داده شد، روی آنها تاج یا روکش دندان مصنوعی قرار خواهد گرفت. پروسه کاشت دندان کامل فک بالا و پایین معمولا شبیه به کاشت تک دندان است.

آیا می توان به جای دندان مصنوعی کامل از کاشت دندان کامل فک بالا و پایین بهره گرفت؟

وقتی کاشت پایه ایمپلنت در استخوان فک کامل شد، معمولا برای بهبودی و ترمیم نیاز است که یک دوره استراحت حدودا ۲ تا ۶ ماهه سپری شود. در مورد کاشت دندان کامل فک بالا و پایین باید گفت که این دوره استراحت برای ایمپلنت فک بالا نسبت به فک پایین سخت ‌تر است که دلایل مختلفی دارد از جمله:

  • زیبایی شناسی
  • آواشناسی
  • خط خنده
  • قسمت بوکال
  • مسائل مرتبط با استخوان فک و همچنین سینوس ها

دو نکته مهم در مورد بدون دندان بودن فک بالا وجود دارد:

۱- از نظر آناتومی، فک بالا در زیر بینی و سینوس های ماگزیلاری قرار دارد. هنگامی که دندان های فک بالا از دست داده شوند، سینوس های بالای دندان های از دست داده شده به دلیل قدرت زیاد سیکل تنفس، کم کم به سمت پایین و در ناحیه خلفی گسترش می یابند.

۲- جذب در فک بالا در جهت مرکز است؛ به دلیل عملکرد عضلات صورت. الگوی جذب دو فک بالا و پایین در طول متفاوت است:

فک بالایی دارای یک الگوی جذب مرکزگرا است؛ از این رو بازسازی استخوان در فک بالا به بهترین وجه بر افزایش حجم دهلیزی متمرکز است. این تأثیر زیبایی شناختی مهمی بر روی صورت دارد و همچنین امکان قرار دادن ایمپلنت ها را در وضعیت طبیعی تری فراهم می کند.

فک پایین دارای یک الگوی گریز از مرکز است؛ اما با تنظیم جهت ایمپلنت بدون ایجاد هیچ گونه اشکال در زیبایی، به راحتی می توان بر این مشکل غلبه کرد که البته داشتن مهارت و تجربه کافی دندانپزشک معالج در اینجا بسیار مهم است.

سوالات متداول در مورد ایمپلنت کامل فک بالا و پایین

در مورد کاشت دندان کامل فک بالا و پایین مطمئنا سوالات زیادی در ذهن افراد به وجود خواهد آمد. در ادامه سعی کردیم به مهمترین این سوالات پاسخ دهیم.

۱- من سالهاست که از دندان مصنوعی کامل فک بالا استفاده می کنم. آیا می توانم ایمپلنت کامل فک بالا داشته باشم؟

پاسخ این سوال بستگی به مقدار استخوان موجود در فک دارد و اینکه آیا نیاز به پیوند استخوان فک وجود دارد یا خیر. اگر سال ‌ها از پروتز کامل استفاده می‌کنید، قبل از کاشت ایمپلنت‌های دندانی به نوعی پیوند استخوان نیاز است. مشورت با یک پزشک متبحر و با تجربه بهتر می تواند به شما کمک کند؛ جهت تماشای لیست بهترین متخصصین ایمپلنت دیجیتال در اصفهان به این صفحه مراجعه کنید.

۲- کاشت دندان کامل فک بالا و پایین چقدر طول می کشد؟

بسته به نوع و میزان پیوند استخوان، پروسه ایمپلنت دندان بین ۴ تا ۱۲ ماه طول خواهد کشید.

۳- آیا درمان ایمپلنت دندان درد دارد؟

با استفاده از تکنیک های مدرن ایمپلنت دندان، در حین عمل معمولا بیمار نباید دردی احساس کند. برای بیمارانی که نگرانی بیشتری در مورد این روش دارند، می توان جراحی آنها را در کلینیک انجام داد و از دارو های آرام بخش استفاده کرد. استفاده از داروی آرام بخش بیمار را در حین عمل آرام می کند و بهترین بخش این است که شخص بعد از اتمام کار، پروسه عمل را به خاطر نمی آورد.

۴- آیا همه بیماران می توانند ایمپلنت کامل فک بالا و پایین را انجام دهند؟

با پیشرفت‌های اخیر در تکنیک‌های جراحی ایمپلنت دندان و مواد پیوند استخوان، اکثر بیماران می‌توانند ایمپلنت‌ های دندانی داشته باشند. با این حال، در برخی موارد که تحلیل استخوان فک خیلی زیاد است، ایمپلنت های دندانی بنا به تشخیص و صلاحدید دندانپزشک معالج منع مصرف خواهند داشت.

۵- چگونه تشخیص دهم که کاندید مناسبی برای ایمپلنت کامل فک بالا و پایین هستم؟

شما برای اینکه بدانید شرایط لازم برای کاشت دندان کامل فک بالا و پایین را دارید، باید برای معاینه بالینی و تهیه گرافی به دندانپزشک مراجعه کنید. دندانپزشک با بهره گیری از سی تی اسکن، ارزیابی سه بعدی دقیقی از میزان استخوان فک موجود برای ایمپلنت های دندانی خواهد داشت و متوجه خواهد شد که آیا پیوند استخوان فک لازم است یا خیر؟

۶- میزان موفقیت آمیز بودن ایمپلنت کامل فک بالا و پایین چقدر است؟

میزان موفقیت ایمپلنت های دندانی با بهره گیری از دستگاه ها و تکنیک های مدرن حدود ۹۵ درصد است.

نتیجه گیری

توجه داشته باشید که از دست دادن دندان و استخوان دندان منجر به تغییر بافت های نرم به ویژه بافت لثه می شود. این تغییرات استخوان و بافت باید در برنامه درمانی لحاظ شود تا دندانپزشک بتواند ایمپلنت دندان را انجام دهد. ایمپلنت کامل فک بالا و پایین به معنای جایگزینی تمام دندان های فک است که توسط روش ایمپلنت دندان، همان زیبایی و عملکرد سابق دندان ها را مجددا ایجاد می کند.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست