کاشت دندان تکی (ایمپلنت تک دندان) و مزیت آن نسبت به دیگر روش ها

کاشت دندان تکی یا ایمپلنت تک دندان

ایمپلنت‌ های دندان انقلابی در روش های جایگزینی دندان‌ های از دست رفته ایجاد کرده‌اند. این روش برای بسیاری از افراد کاربرد دارد یا به عبارت دیگر بسیاری از مردم دنیا به این خدمات نیاز دارند. برای مثال در کشور آمریکا، ۱۲۰ میلیون نفر حداقل یک دندان خود را از دست داده اند و بیش از ۳۶ میلیون نفر هیچ دندانی ندارند، بنابراین ایمپلنت تک دندان میتواند یک گزینه بسیار مناسب برای افرادی باشد که یک دندان خود را از دست داده اند.

در مورد کاشت دندان و ایمپلنت در مطالب قبلی این وبسایت به تفصیل صحبت شده است. در این مطلب کاشت ایمپلنت تکی توضیح داده خواهد شد.

ایمپلنت تک دندان چیست؟

ایمپلنت تک دندان یک ایمپلنت تکی است که برای جایگزینی یک دندان از دست رفته استفاده می شود. دندانپزشک دندان یک پایه تیتانیومی را به استخوان فک دندان در قسمت دندان از دست رفته وصل می کند (به عنوان جایگزینی برای ریشه دندان از دست رفته) پس از آن، یک تاج دندان بر روی قطعه تیتانیومی متصل می شود.

کاشت دندان تکی چیست؟

چه زمانی کاشت دندان تکی انجام می شود؟

از ایمپلنت های دندانی می توان برای کاشت دائمی دندان از دست رفته استفاده کرد. ابتدا دندانپزشک با روش جراحی، ایمپلنت را در استخوان فک قرار می دهد. هنگامی که ایمپلنت به استخوان می پیوندد؛ به عنوان ریشه جدید عمل می کند. روکشی که تاج نیز نامیده می شود، به ایمپلنت متصل می شود تا جایگزین دندان از دست رفته شود.

بافت اطراف و دندان های مجاور باید از سلامت خوبی برخوردار باشند. اگر استخوان کافی برای نگه داشتن آن وجود نداشته باشد؛ می توان استخوان اضافی را از طریق پیوند استخوان اضافه کرد. ضروری است که دندانپزشک تاریخچه پزشکی شما را بررسی کرده و معاینه انجام دهد. وجود برخی بیماری ها می توانند باعث شود که نتوانید کاندیدای ایمپلنت دندانی باشید، مانند وجود دیابت، بیماری کبد یا یک اختلال شدید در سیستم انعقاد خون.

چه زمانی کاشت دندان تکی انجام می شود؟

ایمپلنت تک دندان چه بخش هایی دارد؟

ایمپلنت تک دندان از چند قسمت تشکیل شده است:

ایمپلنت

ساخته شده از تیتانیوم، به شکل پیچ یا پایه، که در استخوان فک قرار میگیرد.

اباتمنت

ساخته شده از تیتانیوم، طلا یا چینی، که به ایمپلنت متصل می شود. این قسمت ایمپلنت را به تاج متصل می کند.

تاج

ساخته شده از چینی ذوب شده با فلز (PFM)، کاملا از جنس فلز یا تماما از جنس چینی. تاج مطابق با دندان های دیگر شما ساخته می شود و به اباتمنت متصل می شود.

کاشت دندان تکی چه مزیت هایی دارد؟

استفاده از ایمپلنت‌ تک دندان مزایای زیادی نسبت به سایر متد ها از جمله بریج های دندانی و یا پروتز های متحرک جزئی دارد که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نتیجه کار از نظر زیبایی کاملا رضایت بخش است.
  • استخوان فک به خوبی حفظ می شود.
  • لثه آسیبی نمی بیند.
  • نگهداری از ایمپلنت بسیار آسان است.

مزیت ایمپلنت تک دندان

هزینه کاشت دندان تکی چقدر است؟

فاکتور های متعددی هستند که هزینه نهایی ایمپلنت تک دندان را تعیین می کنند مثلا محل دندان از دست رفته، جنس مواد استفاده شده در پروسه کاری و غیره. در نتیجه برای اطلاع از قیمت دقیق کاشت دندان تکی باید به دندانپزشک مراجعه شده تا ضمن معاینه، هزینه به بیمار اعلام گردد.

جمع بندی

برای ایمپلنت تک دندان، یک پیچ تیتانیوم در استخوان فک ثابت می‌شود تا به عنوان ریشه دندان مصنوعی عمل کند. یک دندان جایگزین در بالای این ثابت می‌شود. این روش به دندان‌های همسایه بستگی ندارد و بنابراین یکپارچگی ساختاری هیچ دندان دیگری را به خطر نمی‌اندازد. یک ایمپلنت دندانی تقریباً مانند یک دندان طبیعی، کاملاً خودکفا است.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست