ونیرکامپوزیت

ونیرکامپوزیت یکی از روش های اصلاح طرح لبخند است که طرفداران زیادی دارد. با ونیرکامپوزیت می توانید دندان های خود را سفید کنید و زردی آن را برطرف کنید. با استفاده از ونیر کامپوزیت می توانید مشکلات ساییدگی دندان، فاصله بین دندان ها، کوتاهی یا شکستگی دندان ها را برطرف کنید.

ونیر کامپوزیت | مطب 365

کامپوزیت موادی است که از آن برای پرکردن دندان استفاده می شود. مواد کامپوزیت خمیری شکل بوده و هم رنگ دندان ها است که یک لایه نازک از آن بر روی سطح دندان قرار می گیرد و فرم داده می شود. اجزای کامپوزیت از ترکیب ذرات فیلر به وجود می آید و مقاومت بالایی دارد. ونیر کامپوزیت از ترکیبی خمیری مانند تشکیل شده که با امواج نوری با طول موج خاص سفت می شود و ظاهری زیبا به فرد می دهد.

نسل جدید ونیرکامپوزیت ها علاوه بر این که استحکام بالایی دارند فاقد تخلخل بوده، بسیار عالی پولیش می شوند و طول عمر بالایی دارند. ونیرها از مواد هم رنگ دندان ساخته شده اند که قادرند رنگ دندان های تغییر رنگ یافته را اصلاح کرده و ایراد دندان را برطرف کند.

چگونه می توان از کامپوزیت برای درمان های زیبایی استفاده کرد؟

چنان چه از دندان های خود به خوبی مراقبت نکنید و زیبایی دندان هایتان از دست برود، رنگ و فرم آن تغییر کند یا به دلیل خوردن مواد غذایی سفت دندان تان لب پر شود در این گونه موارد دندانپزشک زیبایی قادر است با کامپوزیت ایراد های دندان شما را برطرف کند و رنگ دندان، اندازه و فاصله نامناسب آن را درست کند.

مزایای ونیرکامپوزیت دندان

کامپوزیت دندان ایجاد یک ظاهر بسیار طبیعی مانند دندان طبیعی را عملی می کند. در ونیرکامپوزیت بدون تراش می توان از یک ماده ترمیم همرنگ دندان استفاده کرد. این ماده روی سطح دندان قرار داده شده و توسط دندانپزشک فرم داده می شود.

با ونیرکامپوزیت می توان دندان ها را سفیدتر و بلندتر کرد. ونیرکامپوزیت بدون تراش به علت عدم ارسال کار به لابراتور هزینه کمتری دارد و در مدت زمان کمتری انجام می شود. اما در مواردی که نامنظمی های دندان زیاد باشد؛ بهتر است از لمینیت سرامیکی برای اصلاح طرح لبخند دندان ها استفاده کرد.

کاربرد ونیرکامپوزیت دندان در اصلاح طرح لبخند

یکی از کاربرد های اصلی کامپوزیت دندان رفع غیرمرتب بودن دندان ها است؛ افراد زیر بهترین گزینه برای استفاده از ونیرکامپوزیت دندان هستند:

 • افراد با دندان های بلند،کوتاه یا کوچک
 • درمان دندان های لب پریده یا شکسته
 • رفع رنگ بد دندان
 • سفید کردن دندان های تیره شده از درون و بیرون
 • پر کردن دندان با کامپوزیت به جای آمالگام
 • بستن فاصله بین دندان ها

کاربرد ونیر کامپوزیت در اصلاح طرح لبخند

افزایش طول عمر کامپوزیت دندان

طول عمر ونیر کامپوزیت معمولا بین ۶ تا ۱۰ سال است. اگر از ونیرکامپوزیت خود به خوبی مراقبت کنید وبهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت کنید؛ هم چنین از کار های سختی که منجر به ترک خوردن دندان می شود؛ خودداری کنید؛ قطعا کامپوزیت طول عمر بیشتری خواهد داشت.ب عد از این که درمان انجام شد و ونیر کامپوزیت را بر روی دندان نصب کردید؛ باید موارد زیر را جدی تر بگیرید:

 • نسبت به قبل زمان بیشتری صرف بهداشت دهان و دندان تان کنید.
 • در استفاده از دهان شویه زیاده روی نکنید.
 • استفاده از دخانیات را محدود کنید.
 • مصرف چایی و قهوه و مواد غذایی حاوی رنگدانه محدود شود.
 • پرهیز از جویدن غذاهای سفت

از دیگر مشکلات شایعی که ممکن است پس از گذشت مدت زمانی نسبتا طولانی بعد از نصب کامپوزیت رخ دهد؛ تغییر رنگ است. شدت تغییر رنگ و شدت آن به سبک زندگی شما بستگی دارد. اگر می خواهید رنگ ونیرکامپوزیتتان سال ها ثابت بماند موارد بالا را رعایت کنید.

هزینه ونیر کامپوزیت

قیمت کامپوزیت دندان نسبت به مواردی که در زیر گفته شده متفاوت است:

 • مواد و متریال با برندها و کیفیت های متفاوت
 • میزان تجربه، سابقه و توانمندی پزشک متخصص
 • میزان ظرافت کار
 • دوام انجام کار

قیمت ونیر کامپوزیت در اصفهان

 تفاوت بین ونیرکامپوزیت و سایر روش های مشابه

ونیرکامپوزیت گزینه ای مقرون به صرفه است که مزایای زیادی دارد اما دارای تفاوت های بالقوه ای نیز هست.به طور مثال:

۱- ونیرهای پرسلن از جنس سرامیک اند به همین خاطر نسبت به کامپوزیت استقامت و ماندگاری بیشتری دارند.

۲- روکش های کامپوزیت توسط متخصص دندانپزشکی ترمیمی و زیبایی به طور مستقیم روی دندان طبیعی شما ساخته می شود.

۳- از آن جایی که مراحل کامپوزیت در یک روز به پایان می رسد دیگر نیازی به استفاده از روکش موقت نیست.

۴- کامپوزیت به اندازه لمینت قوی نیست.

۵- روکش های ونیرکامپوزیت نسبت به همتای خود لمینت سرامیکی طول عمر کمتری دارند.

۶- علاوه بر این ونیرکامپوزیت به اندازه لمینت نمی تواند نواقص دندان را بپوشاند.

۷- نتایج کامپوزیت نسبت به لمینت سرامیکی زیبایی کمتری دارد.

تفاوت ونیر کامپوزیت دندان با سایر روکش ها

اقدامات قبل از انجام ونیرکامپوزیت

اگر دندان های ناسالم یا پوسیده دارید و یا دچار بیماری لثه هستید باید قبل از انجام کامپوزیت حتما آن را درمان کنید. در مواردی که مینای دندان دچار مشکلاتی مثل ساییدگی، شکستگی، لب پریدگی، ترک های ریز و یا تحلیل می باشد، لمینیت کامپوزیتی نه تنها هیچ آسیب و ضرری به مینای دندان نمی رساند؛ بلکه به عنوان یک لایه محافظت کننده و پوشاننده روی مینای دندان بسیار مفید هم هست. ضمن اینکه زیبایی بی نظیری هم ایجاد می کند. کامپوزیت دندان می تواند به عنوان یک لایه محافظت کننده روی مینای دندان در طول سال ها نقش مهمی ایفا کند.

مراحل ونیرکامپوزیت دندان

انجام ونیرکامپوزیت شامل مراحل زیر است:

رعایت بهداشت دهان و دندان: قبل از انجام کامپوزیت آنچه برای هر نوع درمان زیبایی دندانپزشکی اولویت دارد داشتن یک بهداشت دهانی ایده آل است. همان طور که اشاره شد هر نوع جرم،پلاک یا بیماری پریودنتال باید قبل از کامپوزیت برطرف شود.

نمونه کامپوزیتی: بعضا برای نمایش دادن فرم نهایی لبخند فرد یک مدل موقت کامپوزیت روی دندان های فرد فرم داده می شود و در صورتی که فرد راضی باشد درمان انجام می شود.

انتخاب رنگ دندان با توجه خواست مراجعه کننده: در این مرحله با دندانپزشک زیبایی مشورت می شود و رنگ کامپوزیت مناسب برای دندان های فرد انتخاب می شود. لازم به ذکر است اگر بیمار بخواهد دندان های روشن تری داشته باشد؛ توصیه می شود قبل از انجام ونیرکامپوزیت بلیچینگ انجام شود.

ایزوله کردن دندان ها اسید زدن و شستن آن ها: پس از این که دندان ها کاملا خشک شد با استفاده از انواع مخصوص ونیرکامپوزیت موسوم به کامپوزیت های زیبایی دندانپزشک شروع به فرم دادن یک لبخند زیبا می کند.

معمولا در جلسه تنظیم شده دیگر، پالیش کردن و تکمیل کامپوزیت انجام می شود. آنچه یک دندانپزشک زیبایی ماهر در نظر می گیرد پر هیز از over contour دندان و توجه به طبیعت شستشوی فیزیولوژیک لثه بعد از درمان است.

عوارض ونیرکامپوزیت

ونیر کامپوزیت روشی مناسب برای اصلاح طرح لبخند می باشد اما عوارضی نیز دارد. از عوارض ونیرکامپویت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

التهاب لثه

التهاب لثه مساله ای بسیار جدی و مهم است. چنان چه ونیرکامپوزیت در مجاورت لثه درست قرارداده نشود به علت گیر پلاک میکروبی (حال یا به دلیل وجود پله و یا ناصافی کامپوزیت در آن ناحیه) می تواند باعث التهاب لثه،خونریزی از لثه و در واقع آغازگر بیماری لثه باشد.

بدبویی دهان

چنان چه ونیرکامپوزیت به صورت صحیح و اصولی انجام نشود؛ موجب بوی بد دهان می شود. در برخی موارد دیده می شود که پس از انجام کامپوزیت امکان نخ دندان کشیدن بین دندان ها وجود ندارد. احتمال این مورد کمتر از سایر موارد است. در بیشتر مواقع به دلیل عدم پالیشینگ مناسب نخ دندان راحت از بین دندان ها عبور نمی کند. به طور مثال خیلی کیپ است و نخ درست رد نمی شود یا این که اضافات کامپوزیت هنوز باقی مانده و باعث ریش ریش شدن و بریده شدن نخ دندان می شود به همین خاطر نخ کشیدن به طور مؤثر انجام نمی شود و این نیز منجر به بدبویی دهان می شود.

باز بودن فاصله بین دندان ها

گاهی بین دندان ها مقداری باز می ماند البته نه به میزانی که دیده شود این موضوع منجر به گیرکردن موادغذایی و بدبو شدن دهان می شود. بدبویی دهان به علت مورد قبلی یعنی التهاب لثه ناشی از انجام غلط کامپوزیت نیز ایجاد می شود.

رنگ گرفتگی دندان در مواقع خاص

چنان چه لبه های کامپوزیت درست قرار نگیرند یا درست پالیش نشوند لبه های کامپوزیت رنگ می گیرد. حدالامکان از ایجاد لبه درکامپوزیت خودداری کنید.

بهترین مارک کامپوزیت دندان

 بهترین مارک کامپوزیت دندان کامپوزیت های ژاپنی و آمریکایی اند. قیمت هر کدام از این دو مارک متفاوت است و انتخاب بین آن دو بر هزینه نهایی اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت تأثیر می گذارد.

بهترین برند ونیرکامپوزیت دندان در اصفهان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست