عفونت ایمپلنت دندان | علت آبسه لثه بعد از ایمپلنت چیست؟

عفونت ایمپلنت دندان

امروزه ایمپلنت دندان یک روش دندانپزشکی مفید و متداول شناخته شده است. تخمین زده می شود که هر ساله ۵۰۰۰۰۰ نفر از این روش در کشور آمریکا برای جایگزینی دندان های از دست رفته خود استفاده می کنند. حتی اگر بیشتر ایمپلنت ها بدون مشکل در سر جای خود داخل دهان قرار گیرند؛ عوارض نادری مانند عفونت و آبسه بعد از ایمپلنت دندان ممکن است به وجود بیاید.

از دست دادن دندان در انسان ها یک اتفاق بسیار رایج است. تقریباً ۷۰ درصد از افراد بزرگسال در کشور آمریکا که بین ۳۵ تا ۴۴ سال سن دارند؛ حداقل یک دندان دائمی خود را از دست داده اند. علت از دست دادن دندان هم می توانند مختلف باشد از جمله:

 • پوسیدگی دندان
 • تروما
 • بیماری های لثه 

بنابراین به طور بالقوه همه این افراد می توانند از ایمپلنت دندانی برای جایگزین کردن دندان از دست رفته خود بهره مند  شوند. 

عفونت ایمپلنت دندان چیست؟ آیا ممکن است آبسه لثه بعد از ایمپلنت دندان، ایجاد شود؟

گاهی اوقات، ایمپلنت‌های دندانی ممکن است دچار عفونت شوند و باعث التهاب در بافت‌های نرم و از دست دادن استخوان فک در اطراف ایمپلنت شوند، و اغلب به دلیل وضعیتی به نام پری ایمپلنتیت (Peri-implantitis) است؛ که از عوارض و مشکلات ایمپلنت محسوب می شود.

عفونت ایمپلنت دندان یا آبسه لثه بعد از ایمپلنت، التهابی شبیه بیماری لثه است و بافت لثه و استخوان فک در اطراف ایمپلنت دندان را تحت تاثیر قرار می دهد.

شایع ترین علائم عفونت ایمپلنت دندان کدام اند؟

۱- درد و مشکل در هنگام جویدن

داشتن مقداری درد پس از هر روش دندانپزشکی تهاجمی از جمله کاشت ایمپلنت، طبیعی است. با این حال، انتظار می رود این درد با دارو های مسکن تجویز شده در نسخه یا دارو های بدون نسخه (OTC) کنترل شود. اگر درد افزایش یابد یا به سایر دندان ها گسترش یابد، به خصوص تا حدی که در صحبت کردن و جویدن اختلال ایجاد کند، ممکن است عفونت ایجاد شده باشد. 

۲- تب، قرمز شدن و تورم 

مانند درد، کمی تورم در اطراف محل جراحی پس از کاشت ایمپلنت دندان، طبیعی است. هرچند که باید در طی چند روز اول کاهش یابد. اما افزایش تورم و قرمزی، به ویژه زمانی که همراه با تب باشد، از علائم عفونت است.

۳- احساس کردن مزه بد در دهان؛ آن هم به طور دائمی

عفونت ایمپلنت دندان به دلیل تجمع باکتری های مضر و باقی مانده غذا ایجاد می شود. همانطور که این باکتری ها و بقایای مواد غذایی در لثه تجمع پیدا می کنند، ممکن است باعث شوند طعم بد عجیبی در دهان ایجاد گردد که همیشگی است و از بین نمی رود. همچنین ممکن است موجب شوند دهان همیشه بوی بد داشته باشد.

۴- خونریزی یا خروج ترشحات چرکی از لثه

هنگامی که عفونت وجود دارد، گلبول های سفید خون به سمت ناحیه آسیب دیده هجوم می آورند تا عوامل بیماری زا را از بین ببرند. در مورد لثه ها، این بدان معنی است که ممکن است خون و چرک به داخل دهان نشت کند. اگر خونریزی بعد از چند روز اول ادامه یا افزایش یابد، احتمالاً به دلیل عفونت است.

۵- شل شدن ایمپلنت

ایمپلنت‌ های دندانی مستقیماً روی استخوان فک پیچ می‌شوند و به این ترتیب در سر جای خود محکم قرار می گیرند تا از شل شدن آن‌ ها جلوگیری شود. هنگامی که ایمپلنت قرار داده می شود، باید تا پایان عمر ثابت بماند؛ بدون شل شدن و حرکت کردن.

علائم عفونت ایمپلنت دندان

عوارض عفونت ایمپلنت دندان چیست؟

عفونت یا آبسه می تواند استخوان فک را در اطراف ایمپلنت دندان عفونی، از بین ببرد و در نهایت باعث لق شدن ایمپلنت دندانی شود. اگر در مورد وضعیت هر یک از ایمپلنت‌ های دندانی خود نگران هستید؛ با یک پریودنتیست برای ارزیابی های دقیق تر مشورت کنید. جهت تماشای لیستی از بهترین پریودنتیست ها به صفحه ایمپلنت فوری در اصفهان مراجعه کنید.

معمولا دندانپزشک منبع التهاب را ارزیابی خواهد کرد؛ زیرا علل بسیاری برای پری ایمپلنتیت وجود دارد. پری ایمپلنتیت می تواند به دلیل مشکلاتی مانند:

 1. چسبیدن سیمان روی ایمپلنت
 2. قرار گرفتن ایمپلنت با زاویه نامناسب در استخوان فک
 3. بهداشت نامناسب دهان و دندان
 4. کیفیت پایین استخوان فک
 5. مشکلات سیستمیک مانند دیابت و سیگار کشیدن

ایجاد شود. تحقیقات متعددی گزارش می‌کنند که پری ایمپلنتیت تا ۳۰ درصد از تمام ایمپلنت‌های قرار داده شده را تحت تأثیر قرار می‌دهد و باکتری‌های بی ‌هوازی را مقصر اصلی معرفی می‌کنند.

عوارض عفونت ایمپلنت دندان

تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

در این مواقع، معمولا یکی از اولین اقداماتی که دندانپزشکان انجام می‌دهند این است که از ایمپلنت دندان عفونی عکس رادیوگرافی دندان می‌گیرند تا ببینند آیا از دست دادن استخوان در تصاویر رادیوگرافی وجود دارد یا خیر. دندانپزشکان همچنین ممکن است به آرامی اطراف ایمپلنت را بررسی کنند تا میزان عفونت و التهاب را ارزیابی نمایند. جهت تماشای لیست بهترین متخصصین ایمپلنت به صفحه ایمپلنت دیجیتال در تهران  مراجعه کنید.

تشخیص عفونت ایمپلنت دندان

درمان آبسه لثه بعد از ایمپلنت

هنگامی که عفونت ایمپلنت دندان تشخیص داده شد، درمان آن به دو فاکتور بستگی دارد:

 1. میزان استخوان فک از دست رفته
 2. تاثیر زیبایی ایمپلنت مورد نظر

سپس تمیز کردن سطح ایمپلنت دندانی عفونی و بازسازی استخوان فک از دست رفته در صورت امکان از طریق پیوند استخوان مهم خواهد بود. تمیز کردن سطح ایمپلنت دندانی عفونی از طریق روش های درمان جراحی و غیر جراحی امکان پذیر است از جمله:

 • دبریدمان موضعی
 • آلودگی زدایی سطح ایمپلنت
 • درمان ضد عوامل عفونی
 • برداشتن خود ایمپلنت (در صورت تحلیل وسیع استخوان فک)

 درمان عفونت ایمپلنت دندان بسته به نوع ایمپلنت مورد استفاده، محل ایمپلنت و شدت از دست رفتن استخوان فک، یک تکنیک بسیار حساس است.

درمان آبسه لثه بعد از ایمپلنت

آیا می توان ایمپلنت دندان دچار عفونت شده را حفظ کرد؟

اگر عفونت ایمپلنت و از دست رفتن استخوان فک در مراحل ابتدایی خود باشند، پلاک های باکتریایی را می توان بدون جراحی همراه با آنتی بیوتیک درمانی و اصلاح طرح پروتز برداشت. هرچه عفونت زود تر درمان شود، درمان ساده ‌تر است و شانس موفقیت بیشتر خواهد بود.

اگر از دست رفتن استخوان فک در حد متوسط ​​تا پیشرفته باشد، ممکن است لازم باشد بافت‌ های نرم اطراف ایمپلنت آسیب ‌دیده، از طریق جراحی تمیز شود، سطح ایمپلنت آلودگی زدایی شود و در نهایت از تکنیک ‌های باز سازی استخوان با هدف بازیابی استخوان از دست رفته فک استفاده شود. اگر ایمپلنت دندان قبلاً به دلیل عفونت شدید شل (لق) شده باشد، ممکن است امکان حفظ آن وجود نداشته باشد.

آیا می توان ایمپلنتی که دچار عفونت شده را حفظ کرد؟

سخن پایانی

اگر ایمپلنت دندان دارید، بسیار مهم است که هر چهار تا شش ماه یک بار چکاپ دوره ای انجام دهید. در اینصورت این امکان فراهم می شود تا دکتر دندانپزشک ایمپلنت‌ های دندانی شما را از نظر هر گونه نشانه ‌ای از التهاب و عفونت اولیه بررسی کند تا در صورت یافتن اینگونه موارد سریعاً اقدام شود؛ مثلا یکی از اقدامات تمیز کردن سطح ایمپلنت است که می‌تواند در این زمینه مفید باشد.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست