مراقبت های بعد از کشیدن دندان (۶ نکته مهم و اساسی)

کشیدن دندان یا جراحی دندان عملی است که ممکن است حداقل یک‌ بار در طول عمر آن را تجربه کنیم. کشیدن دندان ممکن است به دلایل مختلفی مانند کاشت ایمپلنت دندان، پوسیدگی و مواردی از این قبیل صورت گیرد که معمولا با کمی درد و ناراحتی همراه است. به همین دلیل در این مطلب، مطب ۳۶۵ قصد دارد تا یک راهنمای جامع از اقدامات لازم بعد از کشیدن دندان ارائه کند و به سوالاتی مانند مراقبت های بعد از کشیدن دندان و باید و نباید های بعد از کشیدن دندان به طور کامل پاسخ دهد؛ پس در ادامه این مطلب با ما همراه باشید.

اقدامات لازم بعد از کشیدن دندان

همنطور که می‌دانید روش هایی همچون فیشور سیلانت، فلورایدتراپی برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ها کاربرد دارند. اما با این حال عوامل مختلفی وجود دارد که ممکن است باعث صدمه به دندان و ریشه دندان شوند و فرد مجبور به کشیدن دندان خود شود. مراقبت های بعد از کشیدن دندان به طور کلی به دو دسته زیر تقسیم می‌شوند:

دسته اول: اقداماتی که منجر می شود عوارض کشیدن دندن مانند درد و خونریزی کاهش پیدا کرده و روند بهبودی تسریع شود.

دسته دوم: نکات مراقبتی و رعایت رژیم غذایی مناسب و غذاهای مجاز یا غیرمجاز بعد از کشیدن دندان را تعیین می‌کند.

سؤال رایجی که اکثر افراد بعد جراحی دندان از دندانپزشک خود می پرسند این است که بعد از کشیدن دندان چه کنیم؟ برای پیشگیری و مقابله با عوارض کشیدن دندان و تسریع روند بهبودی ما در ادامه به معرفی باید و نباید های پس از کشیدن دندان پرداخته ایم:

استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد، تورم و خون‌ریزی

معمولا بعد از کشیده شدن دندان پزشک یک پد گاز بر روی محل کشیدن دندان قرار داده و از بیمار درخواست می‌کند که آن را در حدود بیست دقیقه فشار دهد تا خونریزی کاهش پیدا کند. اما ممکن است پس از گذشت ۲۴ ساعت خونریزی ادامه پیدا کند؛ پس برای جلوگیری از خونریزی قراردادن یک کیسه یخ بر روی محل کشیدگی دندان یک روش بسیار کاربردی برای کاهش خون‌ریزی بعد از کشیدن دندان است. سرما ناشی از یخ جریان خون در محل جراحی را کاهش داده که همین مسئله سبب کم‌شدن خون‌ریزی و درد می‌شود.

استفاده از کمپرس یخ برای کاهش درد، تورم و خون‌ریزی |مراقبت های بعد از دندان کشیدن

عدم انجام مکش یا پرتاب کردن مواد از دهان خود به بیرون

انجام مکش یا پرتاب مواد به بیرون از دهان بعد از کشیدن دندان می‌تواند سبب بیرون‌ آمدن لختۀ خون شده و حفره خشک ایجاد کند. در ۲۴ ساعت اولیه توصیه می شود هیچ کاری نکنید که سبب مکش در دهان شما شود. از نوشیدن مایعات با نی و سیگارکشیدن خودداری کنید؛ زیرا می‌توانند برای شما مضر باشند.

غرغره  آب نمک

یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان عفونت دندان، لثه و  تسریع روند بهبودی بعد از کشیدن دندان، استفاده از محلول آب‌ و نمک است. توصیه می شود تا ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان به‌ آرامی محلول آب و نمک را غرغره کنید. برای اینکار یک لیوان آب ولرم و نصف قاشق چای‌خوری نمک را درست کنید و به‌آرامی برای مدت دلخواه آن را غرغره کند.

در صورت بروز عوارض با دندان‌پزشک خود تماس بگیرید.

بعد از کشیدن دندان ممکن است شرایطی ایجاد شود که از کنترل شما خارج باشد که در این مواقع حتماً باید با دندانپزشک خود تماس بگیرید؛ این شرایط عبارت‌اند از:

 • خونریزی بعد از ۲۴ ساعت
 • افزایش تورم لثه یا صورت
 • احساس تب و لرز
 • از بین نرفتن بی‌حسی
 • به‌وجود آمدن حفره خشک در محل کشیدگی دندان

مصرف دارو طبق تجویز پزشک

مصرف یک سری از داروهای ضدالتهاب طبق نظر پزشک متخصص می تواند در کاهش خون‌ریزی و درد دندان کشیده شده مفید باشد که در اکثر موارد دندان‌پزشک شما داروهای مناسب را تجویز خواهد کرد و نیازی به مصرف خودسرانۀ دارو برای کاهش خون‌ریزی دندان نیست.

بهداشت دهان خود را رعایت کنید

در حالت عادی مسواک‌زدن، نخ دندان کشیدن و استفاده از دهانشویه مهم‌ترین کار برای مراقبت و رعایت بهداشت دهان و دندان‌ها است؛ اما در مواردی که فرد به تازگی دندان کشیده، شاید این سؤال برایش پیش‌آمده باشد که آیا باید به مسواک‌ زدن یا نخ ‌دندان ‌کشیدن ادامه دهد یا خیر؟ در جواب باید گفت بله باید طبق روال گذشته انجام شوند؛ اما نکته ای که حتماً باید به آن توجه داشت مراقبت از جای دندان کشیده‌ شده می باشد؛ به صورتی که باید مراقب بود تا مسواک یا نخ دندان به جای دندان کشیده شده برخورد نکند.

اقدامات لازم بعد از کشیدن دندان

بعد از دندان کشیدن چه بخوریم؟

یکی از سؤالاتی است که ممکن است در ذهن شما شکل گرفته باشد این است که بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟ بعد از کشیدن توصیه می‌شود که، تا حد امکان غذا را با آن طرفی که جراحی انجام نشده است بجوید و مایعات را نیز به همان سمت هدایت کنید. استفاده از نی بعد از کشیدن دندان توصیه نشده و باعث بیرون‌ آمدن لخته خون و به وجود آمدن حفره خشک می‌شود.

روز اول پس از کشیدن دندان: تا ۲۴ ساعت نخست پس از کشیدن دندان مهم‌ترین زمان برای مراقبت از آن و کاهش عوارض کشیدن دندان به حساب می‌آید که غذاخوردن نیز از این قاعده مستثنا نیست.

۴۸ ساعت پس از کشیدن دندان: پس از دومین روز از کشیدن دندان، دیگر نیازی به سخت‌گیری درمورد رژیم غذایی نبوده و نیازی نیست چندان مراقب باشیم که بعد از کشیدن دندان چه بخوریم.

در ابتدا بهتر است به سراغ مواد غذایی بروید که جویدن آن‌ها راحت است و جزء غذاهای مناسب بعد از کشیدن دندان به حساب می‌آیند مثل:

 • ژله
 • ماست 
 • بستنی 
 • سس سیب
 • پورۀ سیب زمینی له‌شده
 • تخم‌مرغ هم‌زده
 • اوتمیل
 • پنکیک
 • سوپ‌ های له‌ شده

در انتخاب بستنی دقت کنید و نوعی از بستنی را انتخاب کنید که خوردن آن راحت بوده و در آن از شکلات یا مواد سفت و جویدنی وجود نداشته باشد. همچنین برای خورن غذا باید آن ها را ولرم میل کرده و از داغ ‌خوردن آن‌ها حتماً پرهیز کرد.

بعد از کشیدن دندان چه بخوریم؟

چند ساعت بعد از کشیدن دندان غذا بخوریم؟

معمولا تا ۲ ساعت بعد از کشیدن دندان و بند آمدن خون‌ ریزی می‌توان از غذاهای نرم مانند سیب زمینی له‌شده که نیاز به جویدن زیاد ندارند مصرف کنید. برای خوردن غذاهایی که نیاز به جویدن دارند و سفت‌تر هستند ممکن است نیاز باشد تا ۴۸ ساعت صبر کنید.

در نهایت مراقبت های بعد از کشیدن دندان

بایدها و نبایدهایی که بعد از کشیدن دندان توصیه می‌شود، استفاده از کمپرس یخ و عدم ایجاد مکش در دهان می باشد تا روند بهبودی تسریع گردد. بهتر است روتین مراقبت از دهان و دندان خود مانند مسواک و نخ دندان را همچنان رعایت کنید اما مواظب جای جراحی دندان باشید. غرغره‌کردن آب و نمک از بروز عفونت پیشگیری کنید. تا ۲۴ ساعت پس از کشیدن دندان از مصرف نوشیدنی‌ های الکلی و مصرف دخانیات اجتناب کنید اما مصرف غذاهای نرم، بستنی، ژله یا ماست بلامانع می باشد.

همچنین برای آشنایی بیشتر با بهترین متخصصان حوزه دندانپزشکی در سراسر ایران می توانید به صفحات ایمپلنت دیجیتال در اصفهان، ایمپلنت فوری در تهران، لمینت سرامیکی دندان در شیراز و ونیر کامپوزیت در مشهد  مراجعه فرمایید.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست