جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان (معرفی ۳ روش جدید و کاربردی)

جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان

علم دندانپزشکی همگام با سایر علوم همواره در حال پیشرفت بوده و در سال های اخیر هم با توسعه تکنولوژی های جدید، سرعت و سیر این پیشرفت بیش از پیش گردیده است. اما تکنولوژی هایی مثل کاشت دندان بدون ایمپلنت، ایمپلنت دیجیتال، و ایمپلنت فوری را می توان از جمله جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان محسوب کرد.

بروزترین تکنیک های کاشت دندان کدام اند؟

۱- کاشت دندان بدون ایمپلنت

کاشت دندان بدون ایمپلنت که در واقع همان بریج یا پل دندان (Dental bridge) است که در این متد نیازی نیست لثه جراحی شود و برش بخورد. برخی مواقع هست که دندان از دست رفته وجود دارد ولی از روش ایمپلنت برای پر کردن این جای خالی استفاده نمی شود. در این شرایط بهره گیری از متد بریج دندان، بسیار ایده آل و مناسب است؛ چون:

  • هزینه کمتری دارد.
  • یک روش غیر تهاجم است.

لذا متد بریج نسبت به روش ایمپلنت، به این دلیل که دیگر لثه جراحی نمی شود؛ مناسب تر است.

جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان با بریج دندان

۲- ایمپلنت دیجیتال

دیجیتال ایمپلنت هم به عنوان جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان به حساب می آید. این روش مزایای متعددی دارد که عبارتند از:

۱- بدون نیاز به جراحی و بخیه: یک روش Flapless است. یعنی برای قرار دادن ایمپلنت در سر جای خود نیازی به جراحی وجود ندارد و برش لثه و بخیه کردن انجام نخواهد شد که موجب تمایز و برتری ایمپلنت دیجیتال نسبت به سایر روش ها می شود.

۲- کوتاه بودن زمان کاشت ایمپلنت: مزیت دیگر ایمپلنت دیجیتال کوتاه بودن زمان کاشت ایمپلنت است به طوری که تقریبا در عرض ۱۵ تا ۲۰ دقیقه انجام می شود.

جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان با ایمپلنت دیجیتال

۳- ایمپلنت فوری

ایمپلنت فوری یکی دیگر از متد هایی است که به عنوان جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان، شناخته می شود. ایمپلنت فوری زمان زیادی که برای روش ایمپلنت معمولی باید صرف شود را حذف کرده است.

ایمپلنت سریع تفاوتی با روش معمول ندارد فقط تنها تفاوت این است که در ایمپلنت فوری تمامی مراحل ایمپلنت در یک جلسه انجام می شود برای همین با نام ایمپلنت یک روزه هم شناخته می شود.

در این روش دیگر نیاز نیست تا بیمار برای جوش خوردن پایه ایمپلنت با استخوان فک خود و ترمیم لثه چند ماه صبر کند، بلکه ایمپلنت نوع فوری سریع با استخوان فک جوش می خورد و طول دوره درمان به این ترتیب بسیار کاهش می یابد. به همین دلیل است که خیلی از افراد مایل به دریافت خدمات ایمپلنت فوری هستند.

جدیدترین ابزار به کار رفته در تکنولوژی کاشت دندان

اسکنر های سه بعدی در کاشت دندان

اسکنرهای سه بعدی را هم می توان به نوعی جدید ترین ابزار در تکنولوژی کاشت دندان در نظر گرفت. دندانپزشکان با بهره گیری از این نوع اسکنرها می توانند استخوان فک، دندان و لثه را با وضوح و کیفیت بسیار بالا و بصورت رنگی مشاهده کنند و به این ترتیب قادر خواهند بود کاشت دندان را با کارایی بسیار بیشتری نسبت به قبل انجام دهند.

 نرم افزارهای دیجیتال کاشت دندان

در سال های اخیر علم IT و هوش مصنوعی به بسیاری از عرصه های علوم پزشکی ورود پیدا کرده اند و همچنین موجب پیشرفت شگرفی در زمینه دندانپزشکی شده اند. مثلا امروزه نرم افزارهای دیجیتال این امکان را برای دندانپزشکان فراهم کرده اند که ایمپلنت را با دقت بسیار بالایی در محل مورد نظر قرار دهند و با استفاده از تصاویر سه بعدی بتوانند کار را از زوایای مختلف و با تسلط کامل بررسی نمایند.

ابزار به کار رفته در جدیدترین تکنولوژی کاشت دندان

کلام آخر

همانطور که دیدید تکنیک های متعددی به عنوان جدید ترین تکنولوژی کاشت دندان به عرصه دندانپزشکی راه پیدا کرده اند. برای انتخاب بهترین تکنیک توصیه می شود که به دندانپزشک حاذق و با تجربه مراجعه شده و از او مشورت گرفته شود.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست