کربوکسی تراپی

در کربوکسی تراپی از گاز co2 برای جوان سازی پوست استفاده می شود. این روش تأثیر بالا و عوارض کمی دارد. از فواید کربوکسی تراپی می توان به افزایش خون رسانی، بهبود انعطاف پذیری، محو کردن چین و چروک ها، تحریک کلاژن سازی و از بین بردن چربی های پوست اشاره کرد.

کربوکسی تراپی یکی از بهترین روش های درمانی برای درمان علائم کشیدگی پوست و همچنین چربی اضافی، شل شدن پوست، سلولیت و نارسایی خون به بافت های بدن و به عنوان یک درمان قبل و بعد از انجام لیپوسکوپی. بنابراین، از کربوکسی تراپی برای از بین بردن علائم کشش بصورت تک درمانی و معمولاً در ترکیب با سایر روشهای درمانی استفاده می شود.

کربوکسی‌ تراپی ( Carboxytherapy) یک روش درمان پزشکی زیبایی غیرجراحی است. در این روش، در نواحی زیر پوست، از سوزن‌های بسیار ظریف جهت تزریق استفاده می‌شود. در کربوکسی‌ تراپی از گاز بی‌خطر CO2 استفاده می‌شود. با این روش درمانی، در بافت‌ها اکسیژن افزایش می‌یابد، تحریک فیبروپلاست‌ها، بهبود یافتن میکروجریان‌ها در بخش کلاژن می‌باشد.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی چیست؟

کربوکسی تراپی یک روش نسبتاً بی خطر است و تقریباً هیچ عارضه ای ندارد. ممکن است بعصی از افراد در محل تزریق، به ویژه در بازوها و پاها، کبودی داشته باشند. این کبودی ها ظرف یک هفته برطرف می شود. افرادی که روش کاهش چربی یا سلولیت را دریافت می کنند نیز نباید به مدت ۲۴ ساعت در فضایی پر از آب باشند، از جمله شنا یا استفاده از وان.

کرم بعد از کربوکسی تراپی

پس ازتمام شدن مراحل کربوکسی تراپی اگر پزشک لازم بداند می توانید از کرم های مخصوصی استفاده کنید.استفاده از این کرم ها علاوه بر این که عوارض را کاهش می دهد باعث می شود شما نتیجه بهتری دریافت کنید.

واکنش کربوکسی تراپی در پوست چگونه است ؟

کربوکسی تراپی شامل تزریق گاز CO2 در زیر پوست است. مرحله اول، سلولهای بافت چربی را به دلیل ضربه فشار ضعیف می کند. مرحله دوم، گاز CO2 ناحیه ای را که تزریق می شود، گشاد می کند. واکنش به تزریق دی اکسید کربن اکسیژن رسانی بهتری از لایه های پوست ایجاد می کند، که در عین حال باعث افزایش لیپولیز می شود.

نتیجه کربوکسی تراپی

 • نتیجه کربوکسی تراپی، تعداد سلولهای چربی کمتر و پوست را جمع می کند.
 • گاز CO2 جریان خون را تحریک می کن.
 • خاصیت ارتجاعی پوست را بهبود می بخشد
 • سلولیت و چربی موضعی را کاهش می دهد. تولید کلاژن را بهبود می بخشد.

کسانی که نارسایی های کلیه، دیالیزی، خانم های باردار، بیماران سرطانی، کم خونی و کسانی که تحت درمان شیمی درمانی هستند نباید از کربوکسی تراپی استفاده کنند.

قدمت درمان کربوکسی تراپی به دهه ۱۹۳۰ میلادی بر می گردد.با گذشت زمان شاهد توسعه و ارتقای عملکرد آن بوده ایم.پژوهش هایی که در زمینه کربوکسی تراپی انجام شده است همگی نشان می دهند این روش درمانی تأثیر بالا و عوارض کمی دارد.کربوکسی تراپی نوعی مزوتراپی است که در همه جای دنیا به شکل رایجی استفاده می شود.

جلسات کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی یکی از سریع ترین و ساده ترین روش های جوان سازی پوست است.جلسات درمانی کربوکسی تراپی معمولا بین ۱۵ تا ۳۰ دقیقه طول می کشد.بلافاصله بعد از کربوکسی تراپی می توانید به کارهای روزانه خود مشغول شوید تنها در کربوکسی تراپی برای لاغری تا ۲۴ ساعت پس از درمان باید از رفتن در وان یا شنا کردن خودداری کنید.

کربوکسی تراپی صورت

فواید و نحوه کربوکسی تراپی صورت

در کربوکسی تراپی گاز دی اکسید کربن به لایه های زیرین پوست تزریق می شود.کربن دی اکسید وارد بافت ها می شود و به صورت موضعی در محل تحت درمان انتشار می یابد.هنگام افزایش میزان دی اکسید کربن بدن شروع به فعال سازی مکانیسم های جبرانی می کند.گاز دی اکسیدکربن در فرایند تولید انرژی توسط سلول های بدن ما تولید می شود.سلول‌ها با استفاده از مواد غذایی (مثل قندها) و گاز اکسیژن، در فرآیند تنفس سلولی، انرژی و دی اکسید کربن تولید می‌کنند به همین خاطر بدن ما به طور مداوم به اکسیژن نیاز دارد و کربن دی اکسید تولیدی را با بازدم دفع می کند.

وقتی در یک بافت میزان کربن دی اکسید زیاد می شود یعنی یا میزان ورود اکسیژن کم بوده است یا خون رسانی به آن بافت کاهش یافته است.دی اکسید کربن به کمک خون از بافت های بدن وارد ریه می شود تا دفع شود.بدن انسان برای جبران این دو مشکل احتمالی خون رسانی به آن بافت را افزایش می دهد.بنابراین می توان گفت در کربوکسی تراپی فرآیندهای طبیعی بدن را تحریک می کنیم تا به نتیجه دلخواه خود برسیم.

پس از تزریق کربن دی اکسید به زیر پوست ۷۰ درصد از این گاز با آب موجود در بافت و خون واکنش می دهد و تبدیل به ماده ای اسیدی به نام بیکربنات  می شود.بیکربنات باعث اسیدی شدن محیط بافت و خون موضعی می شود.بدن برای جبران این مشکل خون رسانی به بافت را افزایش می دهد.هرچه محیط بافت اسیدی تر باشد اکسیژن بیشتری به آن وارد می شود.

برای افزایش خون رسانی به بافت چند راهکار برای بدن وجود دارد.یکی از این راهکار ها گشاد شدن عروق کوچک بافتی است.عروق بلافاصله بعد از این که در معرض درصد بالایی کربن دی اکسید قرار می گیرند گشاد می شوند و خون رسانی بافتی را افزایش می دهند.در مرحله ی بعد بدن شروع به ترشح فاکتور های رشد مختلف می‌کند تا در آن محل عروق جدیدی شکل بگیرد و شبکه‌ی خونرسانی گسترده‌تر شود.این فاکتور های رشد سه تأثیر مهم بر روی بافت می گذارند:

 • خون رسانی را افزایش می دهند.
 • بافت را تشویق به سوزاندن چربی ها می کنند.
 • فرآیندهای ترمیمی پوست مانند کلاژن سازی را تحریک می‌کنند.

کاربردهای کربوکسی تراپی کاربرد های کربوکسی تراپی

کربوکسی تراپی استفاده های فراوانی در پزشکی دارد.ازکاربرد های کربوکسی تراپی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • رفع تیرگی و چروک های دور چشم
 • کاهش سلولیت و چربی‌های موضعی (کربوکسی تراپی برای لاغری)
 • درمان ریزش مو ( کربوکسی تراپی مو )
 • بهبود نتایج لیپوساکشن
 • برطرف کردن جای زخم و آثار آکنه
 • بهبود انعطاف پذیری و درمان شل شدگی و افتادگی پوست
 • درمان استرچ مارک یا ترک‌های پوستی ناشی از حاملگی یا چاقی
 • جوانسازی بخش‌های مختلف بدن مانند گردن، دلکته و پشت دست
 • رفع آثار پیر پوستی و جوانسازی پوست
 • برطرف کردن چین و چروک‌های صورت

کربوکسی تراپی را می‌توان در بخش‌های مختلف بدن شامل پلک‌ها (کربوکسی تراپی زیرچشم)، صورت، گردن، دست‌ها، شکم، باسن و پاها استفاده کرد.

چه زمانی نمی توان از کربوکسی تراپی استفاده کرد؟

اگر یکی از مشکلات زیر را دارید نمی توانید از کربوکسی تراپی استفاده کنید:

 • بیماری های تنفسی حاد
 • بیماری های قلبی عروقی کنترل نشده یا حاد
 • عفونت پوستی
 • بیماری‌های بافت پیوندی
 • بارداری یا شیردهی
 • مشکلات انعقاد خون (مثل هموفیلی)
 • آمبولی ریه که اخیراً رخ داده باشد
 • دیابت کنترل نشده

قبل و بعد کربوکسی تراپی

برای کربوکسی تراپی نیازی به آمادگی خاصی نیست.بسته به محلی که قرار است درمان شود ممکن است پزشک توصیه هایی به شما بکند.چند روز قبل از مراجعه به کلینیک داروهای ضد التهابی یا آسپرین مصرف نکنید زیرا این دارو ها احتمال کبودی را زیاد می کنند.یکی از مزیت های مهم کربوکسی تراپی این است که بعد از درمان نیازی به مراقبت و محدودیت خاصی ندارد.به طور کلی تا ۴ ساعت پس از درمان در معرض آب سرد قرار نگیرید.

هزینه کربوکسی تراپی

برای کربوکسی تراپی نمی توان هزینه ثابتی مشخص کرد زیرا قیمت دقیق به عوامل زیادی نظیر محل تحت درمان،استفاده درمانی و شدت مشکلات پوستی دارد.برای آگاهی یافتن ازهزینه دقیق می توانید در جلسه مشاوره قیمت دقیق را بپرسید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

فهرست