مسواک بین دندانی یا اینتردنتال چیست؟ چه کاربردی دارد؟

مسواک بین دندانی، اینتردنتال یا (Interdental Brush)

مسواک بین دندانی، اینتردنتال یا (Interdental Brush) به نوعی از مسواک گفته می شود که توانایی پاکسازی فضاهای بین دندان ها را دارد. ساختار این گونه از مسواک ها به صورتی طراحی شده است که دارای سر بسیار کوچک و باریک بوده و دارای تعدادی الیاف ریز و نرم هستند. مسواک بین دندانی که به مسواک ارتودنسی نیز شهرت دارند بهترین مسواک برای تمیز کردن قسمت هایی از دندان ها است که مسواک های معمولی توانایی تمیز کردن آن قسمت ها را ندارند.

مسواک بین دندانی چیست؟

توسط مسواک های ارتودنسی یا میان دندانی می توان باقی مانده ذرات مواد غذایی که بین دندان ها مانده است را در پاکسازی کرد و مانع از بروز بیماری لثه شد. مسواک های اینتردنتال، بر خلاف تصور عموم، به هیچ عنوان جایگزین مسواک های معمولی نمی باشد، بلکه در کنار مسواک های معمولی استفاده می شود و به افزایش سلامت دهان و دندان کمک می کند.

از آنجایی که در جریان هستید؛ مسواک های معمولی توانایی پاکسازی سطوح جلو و عقب دندان ها  را دارند و فضای بین دندان ها به طور کامل تمیز نخواهند شد که در نهایت منجر به پوسیدگی دندان ها می شود. اما خوشبختانه به کمک مسواک های اینتردنتال می توان به خوبی فضای بین دندان ها را به طور کامل تمیز کرد. در واقع از مسواک بین دندانی در موارد زیر استفاده می شود:

 • تمیز کردن فاصله بین دندانی
 • پاک کردن قسمت هایی از دندان که سیم ارتودنسی روی آن قرار گرفته است
 • تمیز کردن سیم ها و براکت های ارتودنسی
 • مسواک لثه ها و ماساژ آنها به منظور کاهش التهاب
 • تمیز کردن پیچ های ایمپلنت و پروتز دندانی
 • تمیز کردن فاصله بین دندانی و ماساژ لثه در افراد عادی

مسواک بین دندانی چیست؟

ویژگی های مسواک اینتردنتال

مسواک های میان دندانی دارای خصوصیات متفاوتی می باشند. همچنین دارای فواید بسیاری هستند و کاربردهای زیادی دارند که در ادامه به معرفی آن ها پرداخته ایم:

 • بعد از استفاده از مسواک میان دندانی، باید آن را کاملا تمیز کرد تا آماده استفاده بعدی شود
 • می توان گفت که عملکرد این مسواک ها نسبت به نخ دندان ها بهتر است.
 • در صورت استفاده صحیح هیچ آسیبی به لثه وارد نمی کنند.
 • هر کس باید از مسواک میان دندانی که با سایز متناسب خودش استفاده کند.
 • برخلاف ارتودنسی نامرئی، در ارتودنسی ثابت حتما باید از این مسواک استفاده شود.

ویژگی های مسواک اینتردنتال

مسواک بین دندانی یا نخ دندان یا خلال دندان؟

نخ دندان: استفاده از نخ دندان اهمیت بیشتری نسبت به مسواک های میان دندانی و خلال دندان ها دارد. استفاده از نخ دندان بیشتر به افرادی توصیه می‌شود که دارای دندان‌های طبیعی بوده و از روکش و پروتز استفاده نمی کنند همچنین دندان های طبیعی آنها با فاصله‌های طبیعی از هم قرار گرفته اند.

مسواک میان دندانی: مسواک‌ های بین دندانی بیشتر مخصوص دندان‌ هایی است که دارای روکش یا پروتز هستند. همچنین دندان‌هایی که دارای فواصل و فضای خالی بین دندانی هستند مسواک های بین دندانی گزینه مناسبی برای پاکسازی فضای بین دندانی می باشد.

خلال دندان: خلال دندان به دلیل اینکه فشار زیادی به لثه‌ها وارد می‌کند به مرور باعث تحلیل رفتن لثه می‌شود و استفاده از آن اصلا توصیه نمی‌شود. تنها زمانی که فضای زیادی در دندان وجود دارد و چیزی میان دندان‌ها گیر کرده باشد؛ می‌توان از خلال دندان یا مسواک معمولی استفاده و به آرامی آن را خارج کرد.

طرز استفاده از مسواک میان دندانی برای ایمپلنت دندان

یکی از عوامل مؤثر در حفظ ایمپلنت دندان استفاده از مسواک مخصوص ایمپلنت است. در سالهای گذشته برای جایگزینی دندان از دست رفته، از دندان های مصنوعی استفاده می شد اما امروزه: ایمپلنت دیجیتال و ایمپلنت فوری جایگزین بهتری برای دندانهای از دست رفته می باشند. ترجیح داده می شود که جهت تمیز کردن ایمپلنت ها از مسواک نرم مخصوص ایمپلنت و همچنین مسواک میان دندانی استفاده شود؛ چون مسواک های نرم کمتر باعث تحریک لثه و خونریزی آن می شوند.

نحوه استفاده از مسواک بین دندانی بعد از جراحی لثه

یکی دیگر از کاربردهای مهم مسواک های اینتردنتال ماساژ لثه است. طبق ارزیابی های انجام شده در مورد میزان موفقیت نتایج حاصل از جراحی لثه، کسانی که پس از جراحی از مسواک میان دندانی استفاده می‌کردند؛ از سلامت دهان و دندان بیشتری برخوردار بودند. به این ترتیب که به منظور خون رسانی به بافت لثه،  برس را به آرامی روی لثه می کشند. برای قرار دادن برس روی لثه نباید از فشار زیاد استفاده کرد زیرا احتمال دارد که لثه ها آسیب ببینند.

نحوه استفاده از مسواک بین دندانی بعد از جراحی لثه

مسواک بین دندانی برای کامپوزیت دندان و روکش های دندانی

برخی از افراد برای مراقبت از کامپوزیت دندان های خود فقط به خمیر دندان مخصوص کامپوزیت یا لمینت دندان دقت می کنند در صورتی که انتخاب مسواک موضوع بسیار مهمی است که باید به آن توجه داشته باشید. مسواک زدن پس از کامپوزیت دندان به حفظ بافت دندان ها و همینطور نگهداری کامپوزیت کمک زیادی می کند اما نباید از پاکسازی شیارهای بین دندان ها غافل شویم.کهاینکارمیسر نیست جز در هنگام استفاده از مسواک های اینتردنتال.

مسواک بین دندانی ارتودنسی

مسواک بین دندانی که به مسواک ارتودنسی نیز شناخته می شوند؛ در تمام فرایند درمان ارتودنسی بسیار کاربرد دارد. همانطور گه می‌دانید در صورت عدم رعایت بهداشت دهان و دندان ممکن است دندان ها در اثر استفاده از بریس ها به شدت در معرض پوسیدگی قرار گیرند. این مسواک ها وسیله ای کاملا تخصصی برای تمیز کردن فاصله بین دندانی و بین براکت های ارتودنسی است. افرادی که در طول درمان ارتودنسی به سر می برند؛ کشیدن نخ دندان تأثیر چندانی در پاکسازی دندان هایشان ندارد؛ زیرا نخ دندان نمی‌تواند کاملاً به لثه‌های زیر سیم‌ ها برسد.

 استفاده از مسواک میان دندانی برای بیمارانی که طول درمان ارتودنسی هستند؛ کاملا واجب و ضروری است و باید نحوه استفاده از مسواک ارتودنسی را به درستی آموزش ببینند.

در آخر

مسواک بین دندانی یا مسواک ارتودنسی مناسب برای افرادی است که تحت درمان هایی همچون ارتودنسی دندان، ایمپلنت، روکش و کامپوزیت دندان قرار دارند. استفاده از مسواک های اینتردنتال بسیار مهم است و به حفظ سلامت دهان و دندان کمک شایانی می کند. نکته بسیار مهمی که در روش استفاده از مسواک بین دندانی باید در نظر داشته باشید این است که به هیچ عنوان نباید هیچ گونه فشار و قدرتی در هنگام استفاده از این ابزار بر روی دندان ها ولثه خود وارد کنید.

مطالب مرتبط:

نظر شما چیست؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
برای ادامه، شما باید با قوانین موافقت کنید

آخرین مقالات

آخرین مصاحبه ها

فهرست