جراح دهان، فک و صورت

جراح دهان، فک و صورت قادر است طیف وسیعی از بیماری ها، آسیب ها، نقض های سر، گردن، صورت، فک و بافت‌های نرم و سخت ناحیه فک و صورت و دهان را اصلاح کند. یک جراح خوب باید آموزش های لازم را در این زمینه دیده باشد. متخصص جراح فک و صورت پس از تکمیل دوره دندانپزشکی حداقل ۴ سال در زمینه عمل‌های جراحی فک و صورت آموزش می‌بیند. جراح فک باید به طور انحصاری در زمینه بافت نرم و سخت صورت، دهان و فک آموزش ببیند.

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت اصفهان

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت تهران

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت رشت

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت همدان

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت اهواز

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت کرج

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت یزد

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت شیراز

لیستی از بهترین متخصص های جراح دهان، فک و صورت مشهد

زمینه های تخصصی جراح دهان، فک و صورت

یک متخصص جراح دهان، فک و صورت در زمینه های زیر آموزش دیده است:

جراحی اصلاحی فک

جراحی ارتوگناتیک یا اصلاحی فک به منظور تغییر موقعیت فک بالا، فک پایین و چانه انجام می شود. با این جراحی می توان ناهنجاری های جزئی و جدی دندانی و استخوانی مانند بی نظمی و نامرتبی دندان ها و فک را اصلاح کرد. با انجام جراحی و اصلاح فک گفتار، جویدن و تنفس فرد بهبود می یابد. از موارد دیگری که با جراحی میتوان برطرف کرد می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • ساییدگی شدید دندان ها
 • جلو بودن فک یا وقفه (آپنه) تنفسی در خواب
 • عقب رفتن چانه
 • دشواری در جویدن یا گاز زدن غذا

دندان عقل

آخرین دندانی که در می آید دندان عقل است. دندان عقل گاهی اوقات در فک فضای کافی برای رویش دارد و از خط لثه کاملا بیرون می زند اما در اکثر اوقات دندان عقل نهفته است و کاملا در نمی آید. اگر دندان عقل نهفته باشد باید کشیده شود. احتمال پوسیدگی دندان عقل عفونت‌های مکرر و حتی بیماری لثه زیاد است زیرا مسواک زدن آن سخت است. دندان عقل بهتر است در دوران جوانی کشیده شود تا از بروز مشکلات در آینده پیشگیری شود. علاوه بر این زخم در این سن به خوبی التیام می یابد.

شکاف کام

لب شکری یا شکاف لب و کام زمانی ایجاد می شود که تمام یا بخشی از حفره دهان و بینی در دوران جنینی کامل رشد نکرده است و اتصال این دو بخش کامل نشود. در این شرایط در لب یا سقف دهان (کام)شکافی ایجاد می شود. کودکان دچار عارضه لب شکری در غذاخوردن، گفتار و شنوایی خود دچار مشکل می شوند. یک فوق تخصص جراح فک و صورت قادر است این مشکل را با همکاری متخصصین دیگر در چند سال برطرف کند.

آسیب دیدن صورت

یک جراح فک قادر است کلیه آسیب هایی که به دهان، فک و صورت وی وارد می شود را برطرف کند. از شایع ترین آسیب های صورت می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • شکستگی استخوان های فک پایین
 • شکستگی استخوان های فک بالا
 • شکستگی کام
 • شکستگی استخوان گونه، کاسه چشم یا ترکیبی از این استخوان ها

آسیب های نام برده شده دید، توانایی تنفس، گفتار و قدرت بلع فرد را مختل می کند. یک متخصص جراح فک، صورت و دهان باید دارای مهارت کافی باشد. از آن جایی که در هر زمینه ای پیشگیری بهتر از درمان است ورزشکاران بهتر است در هر سطحی از محافظ‌های دهانی، ماسک و وسایل ایمنی مناسب استفاده کنند. هم چنین کمربند ایمنی ببندند تا دچار آسیب های خطرناک نشوند.

جراحی مفصل فکی ـ گیجگاهی

مفصل فکی ـ گیجگاهی جلوی گوش، در محل اتصال فک پایین به جمجمه قرار دارد. این مفصل عملکرد و حرکت فک پایین را ممکن می کند. از علائم اختلال مفصل فکی – گیجگاهی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درد فک
 • گوش درد
 • دشواری در باز کردن یا بستن دهان
 • سردرد
 • صدا دادن فک

برای درمان اختلالات فک می توان از روش های محافظه کارانه غیرجراحی تا جراحی های پیچیده استفاده کرد. چنان چه آسیب شدید باشد و با درمان های غیرجراحی برطرف نشود انجام جراحی ضروری می شود. جراحی را می‌توان به روش بسته یا آرتروسکوپی انجام داد یا بافت آسیب دیده را به روش جراجی مستقیم و باز ترمیم کرد.

ایمپلنت

یکی از خدمات دیگر جراح فک و صورت کاشت ایمپلنت است. بهترین راه برای جایگزین کردن دندان از دست رفته ایمپلنت است. علاوه بر جراح فک و صورت متخصص ایمپلنت نیز کاشت ایمپلنت را انجام می دهد.

بی هوشی سرپایی

فوق تخصص جراح فک و صورت در دوره رزیدنتی یک دوره چرخشی کامل را در زمینه خدمات بی هوشی کامل می کند.وی در این دوره در زمینه ارزیابی بیماران برای بیهوشی، انجام بیهوشی و تحت نظر گرفتن بیماران پس از بیهوشی آموزش می‌بینند. از دیگر خدمات جراح فک و صورت می توان به بی حسی، بی هوشی های سرپایی مؤثر و ایمن شامل بی حسی موضعی، نیتروز اکساید، تزریق درون وریدی آرام بخش و بیهوشی عمومی اشاره کرد.

فهرست